2019/2020

CZAS WOLNY W CZYTELNI

 

Łamigłówki i puzzle 3D - FOTO

 

Jenga - FOTO

 

Gry planszowe - FOTO

 

Z kostką Rubika - FOTO

 

Puzzle - FOTO

 

"Strefa cichej nauki" - FOTO

 

Przyłapani na czytaniu - FOTO

 

FOTO

 

***********************************************************

 

BIBLIOTEKA SZKOLNA WSPOMAGA ZDALNĄ EDUKACJĘ

 

 

 

 

**************************************************************************************

1 MARCA  2020

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

1 marca 2020r. przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z Dyrektorem szkoły, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, złożyli wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Wdzięczności ku czci Chrystusa Króla, aby upamiętnić bohaterstwo żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku na dzień 1 marca „w hołdzie dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny”. Na lekcjach historii Dyrektor przeprowadził w poszczególnych klasach pogadanki na temat „Wyklętych”. Ponadto uczniowie mogli pogłębić swoją wiedzę, zapoznając się z okolicznościową gazetką.

***************************************************************************************

21 LUTEGO 2020

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

FOTO

***************************************************************************************

22 STYCZNIA 2020

 

Uczniowie technikum na "Drzwiach Otwartych" w UTP w Bydgoszczy

FOTO

 

22 stycznia uczniowie technikum o kierunku mechatronika i budowa dróg wraz z opiekunami uczestniczyli w "Drzwiach otwartych na UTP" w Bydgoszczy. Celem wyjazdu było poznanie kierunków, które oferuje przyszłym studentom bydgoska uczelnia. Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy przygotował informację o kierunkach studiów, zasadach rekrutacji, warunkach studiowania, życiu studenckim, samorządowych, naukowych, sportowych i artystycznych aktywnościach studentów. W czasie „Drzwi Otwartych” promowane były kierunki techniczne, rolnicze, przyrodnicze, ekonomiczne i artystyczne. 

 

***************************************************************************************

28. Finał WOŚP

Uczniowie naszej szkoły wolontariuszami WOŚP

 

Aleksandra Nowak - kl. III T - 557,52 zł

Patrycja Niemczyk - kl. III LO dla dorosłych - 2547,92 zł

 

Zob. więcej: https://www.wosp.org.pl/final/28-final

 

***************************************************************************************

 

19 GRUDNIA 2019

 

WYCIECZKA DO MUZEUM I KINA

 

FOTO

 

    Uczniowie technikum uczestniczyli w wycieczce do Bydgoszczy. Atmosferę zbliżających się świąt odczuliśmy oglądając wystawę pt. „Idą Gody, Boże Narodzenie w zwyczajach i sztuce ludowej” w Zbiorach Archeologicznych na Wyspie Młyńskiej. W Galerii Sztuki Nowoczesnej, na Wyspie Młyńskiej przy ul. Mennica 8, zobaczyliśmy dzieła malarstwa polskiego XIX i XX wieku. Ostatnim punktem wycieczki był seans filmowy w Cinema City – film pt. "Proceder" w reż. Michała Węgrzyna.

 

    Wystawa Idą Gody, Boże Narodzenie w zwyczajach i sztuce ludowej ukazuje, jak w tradycji ludowej obchodzono najpiękniejsze święta, jakimi jest Boże Narodzenie. Ekspozycja składa się z dwóch członów: zaaranżowanej izby kujawskiej oraz pokazu szopek ludowych.

    Zwyczaje i wierzenia ludowe przedstawiono z wykorzystaniem mebli i przedmiotów codziennego użytku, z zastosowaniem wielobarwnych, tradycyjnych form zdobnictwa w zaaranżowanym wnętrzu paradnie przystrojonej izby kujawskiej z przełomu XIX i XX wieku.

    Na Kujawach, podobnie jak w innych regionach Polski, świątecznie przyozdobiony dom był miejscem ważnych obrzędów i zwyczajów magicznych mających zapewnić zdrowie, urodzaj i dostatek. W rogu izby stawiano snop niemłóconego zboża, na podłodze rozsypywano słomę.    

    Po wieczerzy wigilijnej gospodarze wróżyli o obfitości przyszłych plonów podrzucając kłosy wyciągnięte ze snopa. W centralnym miejscu izby, przykryty białym obrusem, znajdował się stół z potrawami: zupą z suszonych grzybów i śliwekkluskami z makiem, śledziami, jagłami, fasolą na sypko. Nad stołem wieszano podłaźniczkę – małą sosenkę, przystrojoną jabłkami, orzechami, ozdobami z opłatka. Podłaźniki miały chronić ludzi i zwierzęta przed chorobami, zapewniać obfite plony, dobrobyt i zgodę w rodzinie, a dziewczętom na wydaniu powodzenie w miłości i szczęśliwe zamążpójście.

    W czasie badań etnograficznych we wsiach kujawskich odkryto też stary zwyczaj zdobienia przed świętami wnętrz izby, a także przestrzeni przed domem. Było to sypanie czystym, drobnym, żółtym piaskiem wzorów geometrycznych i kwiatowych. W zaaranżowanej izbie dywan z piasku usypała Zofia Szmajda-Mierzwicka - 98 letnia artystka ludowa z Gajówki pod Kowalem.

    Druga część ekspozycji ukazuje walory artystyczne, bogactwo form i materiałów szopek bożonarodzeniowych, wykonanych w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat przez najbardziej cenionych artystów Pałuk, Kujaw, Kaszub oraz Krajny.

    Szopka ludowa wywodzi się z wielofigurowych scen, przedstawiających narodziny Chrystusa, ustawianych okresowo w kościołach katolickich od czasów średniowiecza. Przenośne jasełka rozpowszechniły się na polskich wsiach i w miastach w XIX wieku. W okresie świąt Bożego Narodzenia chodzili z nimi kolędnicy pełniący rolę aktorów, ożywiających figurki. Zasadniczemu przedstawieniu, które wzbogacane było scenkami rodzajowymi o charakterze lokalnym, towarzyszyło śpiewanie kolęd. Każde widowisko kończyło się składaniem życzeń pomyślności i dobrobytu domownikom. Kolędowanie z szopką było na Kujawach bardzo rozpowszechnione. Mimo dużej popularności tego zwyczaju stopień zachowania szopek kolędniczych w zbiorach muzealnych jest niewielki. Prezentowana na wystawie pochodzi ze zbiorów Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

    Z czasem szopka stawała się coraz rzadziej rekwizytem grupy kolędniczej. Ustawiano ją w mieszkaniach obok choinki, służyła do adoracji i kontemplacji przez wiernych tajemnicy Bożego Narodzenia. Znacznie więcej uwagi zaczęto poświęcać jej stronie estetycznej. W tej formie tradycja wykonywania szopek dotrwała do dzisiaj. Są one głównie dziełami ludowych rzeźbiarzy.

    Na wystawie zaprezentowano kilkanaście szopek, a także płaskorzeźby, rzeźby i obrazy o tematyce bożonarodzeniowej ze zbiorów bydgoskiego muzeum. Godna uwagi jest szopka Józefa Skawińskiego z Siedleczka, zrobiona z 3000 sklinowanych drewnianych elementów. Władysława Adryanowa z Kruchowa ulepiła szopkowe postacie z gliny i pokryła je barwną polichromią. Zachwyca scenka bożonarodzeniowa Antoniego Chynka z Gniewkowa, który wyrzeźbił swoją pracę w wieku stu lat.

    Na ekspozycji można także zobaczyć atrybuty kolędnicze oraz nieodzowny element przystroju dzisiejszego świątecznego wnętrza – choinkę z darami w postaci zabawek wykonanych przez współczesnych ludowych rzeźbiarzy.

    Święta Bożego Narodzenia są szczególnie uroczyście obchodzone w polskich rodzinach. Choinka, szopka, śpiewane kolędy tworzą miłą każdemu sercu atmosferę. Ekspozycja kieruje myśli zwiedzających ku nadchodzącym świętom – wprowadzając nas w ich klimat.

 

Autor: Maria Flinik-Huryn, aranżacja plastyczna: Ewa Widacka-Matoszko
Miejsce ekspozycji: Zbiory Archeologiczne – ul. Mennica 2 na Wyspie Młyńskiej
Wystawa czynna do: 2020-02-23

ŹRÓDŁO: http://muzeum.bydgoszcz.pl/wystawy/id,275,0,0,Ida-Gody-Boze-Narodzenie-w-zwyczajach-i-sztuce-ludowej

FOTO

***************************************************************************************

Święta tuż, tuż......

FOTO

Przedświąteczna atmosfera sprzyjała miłym spotkaniom w bibliotece szkolnej. Uczniowie w wolnym czasie robili ozdoby świąteczne. W czytelni wspólnie wykonaliśmy kartkę o dużych rozmiarach, na której uczniowie odwiedzający bibliotekę wpisywali życzenia świąteczne. Pani zachęcała do przesyłania życzeń bliskim osobom za pomocą tradycyjnych kart świątecznych.

***************************************************************************************

13 GRUDNIA 2019

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego

 

Z okazji 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce biblioteka szkolna  przybliżyła najważniejsze wydarzenia z tego tragicznego czasu dla naszego narodu.

 

***************************************************************************************

 

21 LISTOPADA 2019

 

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

FOTO

Listopad to miesiąc, w którym obchodzimy Dzień Tolerancji, Dzień Praw Dziecka
i Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień .

 W bibliotece na tablicy życzliwości, każdy kto miał ochotę, mógł wypisać jakieś życzliwe, uprzejme słowo i w ten sposób pozdrowić innych. Był to dzień wyjątkowy; pełen uśmiechów, miłych słów, gestów, pozytywnych emocji. 

Jest taka piękna kraina,
Gdzie dzień się

uśmiechem zaczyna.
Kiedy staniemy

tak naprzeciw siebie,
Ty uśmiechnij się do mnie,

 a ja do Ciebie".

·         ŻYCZLIWOŚCI nigdy dość.

·         Nie rób nikomu na złość.

·         Pomagajmy sobie w koło,

A będzie nam wesoło”.

·         „Mam dla Ciebie dobre rady,

tylko nie wrzuć ich do szuflady.

·         Bądź miły dla innych,

dla słabych i dla silnych.

Uśmiechaj się serdecznie

i pomagaj wiecznie”.

·         ŻYCZLIWOŚĆ

to wielki skarb.

Kto ŻYCZLIWY jest

co dzień, ten szczęśliwy jest”.

·         „Bądź ŻYCZLIWY dla każdego

dla małego i dużego.

 Mów przepraszam i dziękuję,

to nic przecież nie kosztuje”.

***************************************************************************************

 

04 LISTOPADA 2019

 

Przygotowania do obchodów Święta Niepodległości

 FOTO

 

 

 

Co każdy Polak powinien wiedzieć o symbolach narodowych.

 

Z wizytą w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

***************************************************************************************

25-31 PAŹDZIERNIKA 2019

 

 
 

  FOTO

Od kilku lat uczniowie naszej szkoły, tuż przed 1 listopada, odwiedzają miejsca pamięci, zapalają znicze i wspominają osoby ważne dla naszego regionu. W tym roku nasza szkoła zgłosiła swój udział w  akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej  "Szkoła pamięta".  

Minister  Edukacji Narodowej, Dariusz Piontkowski w swoim liście do dyrektorów szkół zaznaczył, że chciałby, aby szkoły w kolejnych latach, tuż przed 1 listopada, angażowały się w działania upamiętniające zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii lokalnej i narodowej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań. Minister napisał: „Chciałbym, aby w roku ważnych wydarzeń - 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego-uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy związani są z historią danego miejsca, regionu, społeczności.”  W dniach 25-31 października 2019 r. biblioteka szkolna wraz z samorządem uczniowskim przystąpiła do tej akcji. Uczniowie III T, I T po 8 klasie , I T po gimnazjum i I C  pod opieką nauczycieli: Z. Migawy, S. Melchert, M. Swakowskiej iTeresy Sienkiewicz-Zieńko odwiedzili lokalne miejsca pamięci i zgłębiali ich historię, na których  zapalili znicze. Udział w tej akcji pozwolił na rozwój ducha patriotyzmu, szacunku dla tradycji oraz na głębokie uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o tych, którzy odeszli, o bohaterach naszej wolności,  związanych z historią naszej lokalnej społeczności. Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za udział w akcji i patriotyczną postawę.

 

Zapraszamy na wirtualny spacer

po cmentarzu parafialnym w Sępólnie Kraj.

http://mogily.pl/sepolnokrajenskie/wirtualny-spacer

 

 

***************************************************************************************

23 PAŹDZIERNIKA 2019

Zaproszenie do CKiS w Sępólnie Krajeńskim

 

 Zaproszenie na wspaniały recital „Już nie zapomnisz mnie” w wykonaniu znakomitego aktora teatralnego i telewizyjnego, Tomasza Stockingera. Wieczór 10.11.2019 roku spędzimy w klimacie najpiękniejszych szlagierów polskiego kina przedwojennego.  Koncert poświęcony będzie twórcom takim jak Henryk Wars czy Jerzy Jurandot. A jako że wykonawcą jest aktor, oddaje także przez swój recital hołd gwiazdom kina przedwojennego i przypomina Eugeniusza Bodo, Aleksandra Żabczyńskiego, Antoniego Fertnera i innych.
    Można powiedzieć, że ten recital będzie wiązanką piosenek polskiego kina przedwojennego, w rytmie walca i tanga przy akompaniamencie pianina, jak za dawnych, dobrych lat. Wraca do nas łagodnym uśmiechem, niesłychanym charm'em i przenosi do magicznego dwudziestolecia. Ten program to elegancja i szyk minionych lat, wciąż tak żywo wspominanych.

Zaproszenie na koncert Eleni - jednej z najpopularniejszych w Polsce piosenkarek, której twórczość od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Eleni jako solistka równolegle z występami na estradzie dokonywała nagrań radiowych i brała udział w licznych programach telewizyjnych. Pierwszą płytę długogrającą - "Po słonecznej stronie życia" nagrała z zespołem Prometheus w 1977 roku. W następnych latach ukazały się jej kolejne płyty długogrające: "Moja miłość" , "Buzuki disco", "Ty jak niebo, ja - jak obłok", "Lovers", "Grecja raz jeszcze", "Morze snu", "Muzyka Twoje imię ma", "Miłość jak wino", "Wakacyjny flirt" , "Moje Credo", "Nic miłości nie pokona" oraz "Kolędy Polskie". Za większość z powyższych pozycji Eleni otrzymała "Złote Płyty". Obecnie występuje ze swoim zespołem pod kierownictwem Kostasa Dzokasa. Najpopularniejsze przeboje Artystki 17.11.2019 roku w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim.

Zaproszenie na koncert legendarnego polskiego wokalisty, Felicjana Andrzejczaka. Wszyscy doskonale znamy takie przeboje, jak „Jolka, Jolka Pamiętasz” czy „Noc Komety”, to właśnie charakterystyczny głos Felicjana Andrzejczaka zapewnił im nieśmiertelność. Te i inne piosenki z bogatego repertuaru Artysty będą mieli Państwo okazję usłyszeć na żywo już 30.11.2019 roku o godzinie 18:00 w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Nie zabraknie wspomnianych evergreenów nagranych wraz z Budką Suflera, a także solowych utworów świętującego w tym roku 40-lecie pracy artystycznej wokalisty. Zaproszenie na spektakl teatralny „Szwejk” w wykonaniu aktorów Państwowego Teatru Lalki „Tęcza” w Słupsku. Trafi on na deski sępoleńskiego Centrum Kultury i Sztuki 30.10.2019 roku, w ramach programu „Teatr Polska”, którego celem jest ułatwienie dostępu do najlepszych spektakli teatralnych polskich teatrów mieszkańcom miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny. Popularyzuje on sztukę teatralną oraz działa na rzecz niwelowania barier ekonomicznych w dostępie do teatru, szczególnie w miejscowościach oddalonych od dużych ośrodków teatralnych. Więcej informacji na stronie CKiS.

źródło:http://www.ckissepolno.com.pl

***************************************************************************************

BY OSIĄGNĄĆ SZCZYT,

 

STAJEMY NA KSIĄŻKI,

 

KTÓRE PRZECZYTALIŚMY.

 

Pytanie:

 Ile przeczytałeś książek?

 

Czytanie książek. 11 powodów dla, których warto to robić:

Po co brnąć przez kilka tomów powieści, skoro w dwie godziny można obejrzeć film nakręcony na jej podstawie? Po co czytać gazetę, skoro można zerknąć na wiadomości?

Neurologia daje odpowiedź: bo mózg - jak mięśnie - potrzebuje intensywnej gimnastyki.

 

1. Stymulują umysł.

2. Uspokajają. 

3. Poprawiają sen.

4. Pogłębiają wiedzę.

5. Wzbogacają słownictwo.

6. Poprawiają pamięć. 

7. Ćwiczą myślenie analityczne. 

8. Opóźniają demencję i spowalniają rozwój choroby Alzheimera.

9. Rozwijają empatię. 

10. Dodają seksapilu. 

11. Dobrze dobrany poradnik pomaga wyjść z depresji.

https://mir.info.pl/news/515/11-powodow-zeby-czytac-ksiazki

***************************************************************************************

17 PAŹDZIERNIKA 2019

Spotkanie profilaktyczne

 

Biblioteka szkolna od kilku lat prowadzi działania związane z podnoszeniem świadomości uczniów w zakresie raka piersi. W ramach współpracy z Krajeńskim Stowarzyszeniem Amazonek "Orchidea", 17 października 2019 r. odbyło się spotkanie, którego celem było zwiększenie świadomości prozdrowotnej młodzieży oraz zachęcenie do samobadania. W spotkaniu edukacyjno-profilaktycznym uczestniczyły uczennice klas pierwszych: technikum i branżowej szkoły I stopnia. Prowadząca p. Jola podkreślała, że nie chce nikogo straszyć, lecz uświadomić, że rak piersi może dotknąć każdego. Ważnym elementem profilaktyki jest prowadzenie zdrowego stylu życia, dlatego zachęcała młodzież do łączenia zdrowego odżywiania z aktywnością fizyczną oraz do dbania o własne ciało i zdrowie. Ważną częścią spotkania było szkolenie z samobadania piersi na podstawie filmu instruktażowego i ćwiczeń prowadzonych na modelu piersi, w którym znajdują się zmiany w formie guzków. Uczennice, poprzez wyczuwanie tych zmian uczyły się, jak badać piersi oraz jakiego rodzaju zmiany powinny je niepokoić. Pani prelegent zachęcała uczennice do regularnej samokontroli, a w przypadku zauważenia czegoś niepokojącego do skonsultowania się z lekarzem. Podkreślała, że wczesne rozpoznanie choroby nowotworowej stwarza możliwość całkowitego wyleczenia, a żywym przykładem jest ona i inne panie ze stowarzyszenia. Spotkanie było pełne emocji ze względu na historie opowiedziane przez członkinie stowarzyszenia: p. Elę i p. Anię-naszą pielęgniarkę szkolną. Mówiły one o swoich osobistych przeżyciach, o życiu i walce z chorobą, a także o wzajemnym wsparciu. Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali gadżety z logo stowarzyszenia oraz foldery informacyjne na temat profilaktyki nowotworowej. Prelekcja została przygotowana w ramach realizacji zadania publicznego, współfinansowanego przez Gminę Sępólno Krajeńskie w zakresie ochrony i promocji zdrowia. Spotkanie, odbyło się z okazji obchodzonego 15 października Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi.

FOTO

 

***************************************************************************************

13 PAŹDZIERNIKA 2019

XIX

 

Dzień

 

 Papieski

***************************************************************************************

12 PAŹDZIERNIKA 2019

Dzień Bezpiecznego Komputera

  Podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu:
◦ Zawsze aktualizuj system i kluczowe oprogramowanie
◦ Korzystaj z antywirusa i dbaj o to, by jego baza była aktualna
◦ Zawsze sprawdzaj adres WWW strony, na której się logujesz (i sprawdzaj jej certyfikaty)
◦ Loguj się tylko z zaufanego urządzenia i w zaufanej sieci (otwarty hotspot Wi-Fi taki nie jest)
◦ Jeśli to możliwe, korzystaj z weryfikacji dwuetapowej (np. z potwierdzeniem przez SMS)
◦ Podawaj swoje dane tylko zaufanym witrynom (i tylko gdy jest to konieczne)
◦ Używaj mocnych haseł (z małymi i wielkimi literami, cyframi i znakami specjalnymi)
◦ Używaj różnych haseł na różnych stronach
◦ Pamiętaj, aby się wylogować (nawet wtedy, gdy korzystasz ze swojego urządzenia)
◦ Nie otwieraj załączników z niepewnych wiadomości e-mail (a najlepiej w ogóle ich nie czytaj)
◦ Nie pobieraj plików ze stron, których nie znasz (i tych, które wydają się podejrzane)
◦ Pamiętaj, że wszystko, co wrzucasz do sieci, w niej zostaje
◦ Twórz kopie zapasowe
   

**************************************************************************************

9 -15 października 2019

Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów

**************************************************************************************

10 PAŹDZIERNIKA 2019

Literacka nagroda Nobla

 

dla Olgi Tokarczuk

 

W czwartek

10 października 2019 roku Szwedzka Akademia poinformowała, że Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018.

To pierwszy literacki Nobel dla naszego obywatela

od 23 lat. 

POLSCY NOBLIŚCI

Czwartego, jak dotąd ostatniego nobla dla polskich pisarzy, otrzymała poetka Wisława Szymborska (1996). Przed Szymborską nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymali: Henryk Sienkiewicz (1905), Władysław Reymont (1924) i Czesław Miłosz (1980) – wszyscy tego samego dnia 10 grudnia, który jest tradycyjną datą ceremonii noblowskich.

 

https://culture.pl/pl/artykul/literacka-nagroda-nobla-dla-olgi-tokarczuk

**************************************************************************************

04 PAŹDZIERNIKA 2019

Dzień Uśmiechu:)

 

Radosne święto obchodzone w pierwszy piątek października od 1999 roku. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. Uczniowie zachęcani byli do uśmiechu. Rysowaliśmy wesołe buźki. Szukaliśmy zabawnych filmików i fragmentów z książek. Porozmawialiśmy o tym, dlaczego warto się uśmiechać. Zbawienne działanie uśmiechu bada gelotologia. Śmiech sprawia, że dotleniamy organizm i pozytywnie wpływa też na nasze serce. Ale przede wszystkim śmiech rozładowuje stres (hamuje wydzielanie tzw. hormonów stresu, dzięki czemu łagodzi m.in. bóle głowy i mięśni) i poprawia nam nastrój. Ludzka twarz zdolna jest do wyrażania ok. 50 rodzajów uśmiechów. Dlatego Światowy Dzień Uśmiechu powinniśmy obchodzić obowiązkowo, a najlepiej świętowanie przedłużyć na cały rok. Uśmiechnij się! 

 

Pamiętajmy: śmiech to zdrowie.

 

***************************************************************************************

02 PAŹDZIERNIKA 2019

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BEZ PRZEMOCY

***************************************************************************************

27 WRZEŚNIA 2019  

Wycieczka do Warszawy

Program był bardzo napięty. Pomimo to, każdy miał czas na refleksję i podziw dla piękna Warszawy - jej historii i teraźniejszości. Uczniowie usłyszeli od Pani przewodnik wiele interesujących historii, legend i ciekawostek dotyczących Warszawy i jej mieszkańców. Poznali bohaterską postawę powstańców - nierzadko ich rówieśników. Wędrówka po uroczych, wąskich uliczkach warszawskiej Starówki pozwoliła młodzieży przenieść się wyobraźnią w dawne czasy. Dzięki sprzyjającej pogodzie zwiedzanie stolicy Polski było prawdziwą przyjemnością. Piękna aura pozwoliła nam także na spacer do Łazienek Królewskich. Wielką atrakcją był przejazd metrem. Dla niektórych uczestników naszej wycieczki była to podróż życia :):):)

FOTO

Wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego otwiera jednak oczy

na to, jak miasto wyglądało w 1944 roku.

FOTO

Wystawa na ogrodzeniu Łazienek Królewskich -

Zbiory Centralnej Biblioteki Wojskowej

 im. Jana Paderewskiego

 FOTO

zobacz na stronie szkoły:

http://www.zspsepolno.pl/strony/aktualnosci/2019_wycieczka_do_Warszawy.html

                          

***************************************************************************************

13 WRZEŚNIA 2019

Projekcja filmu "Piłsudski"

 

        Uczniowie naszej szkoły obejrzeli najnowszy film Michała Rosy "Piłsudski" . Projekcja filmu odbyła się 13 września 2019 roku w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim.

    Akcja filmu obejmuje lata 1901-18. Józef Piłsudski "Ziuk" po brawurowej ucieczce ze szpitala psychiatrycznego ponownie staje na czele polskiego podziemia niepodległościowego. Nieugięty na polu walki, w życiu prywatnym poddaje się namiętności, rozdarty między dwiema kobietami jego życia – żoną i kochanką. Przez zachowawczych członków Polskiej Partii Socjalistycznej uważany za terrorystę, Piłsudski wraz z najbliższymi współpracownikami nie cofnie się przed niczym – zamachami na carskich urzędników i najwyższych oficerów, szmuglowaniem bomb, zuchwałym napadem na pociąg, by osiągnąć swój cel: niepodległą Polskę. Zbliża się rok 1914 i "Ziuk" widzi nowe szanse na osiągnięcie niemożliwego - czytamy w opisie dystrybutora. Producentem jest Studio Filmowe „Kadr”, a dystrybutorem Next Film.

źródło: http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=1247299

 

***************************************************************************************

KIERMASZ UŻYWANYCH PODRĘCZNIKÓW

Od 2 września rozpoczynamy zbiórkę używanych podręczników szkolnych w ramach organizowanego corocznie KIERMASZU KSIĄŻEK UŻYWANYCH.

Podręczniki przyjmowane są w bibliotece szkolnej.  Książki należy podpisać i wycenić.

    Sprzedaż używanych  podręczników będzie prowadzona codziennie w godzinach pracy biblioteki.
    Prosimy o zapoznanie się z aktualnymi listami podręczników szkolnych zamieszczonymi na stronie internetowej, aby uniknąć przynoszenia książek wycofanych z programów nauczania.