2018/2019

CZAS WOLNY W CZYTELNI

 

Łamigłówki i puzzle 3D - FOTO

 

Jenga - FOTO

 

Gry planszowe - FOTO

 

Z kostką Rubika - FOTO

 

Puzzle - FOTO

 

"Strefa cichej nauki" - FOTO

 

Przyłapani na czytaniu - FOTO

 

FOTO

 

***************************************************************************************

LUTY

14 Lutego                    Walentynki

 

 Dzisiaj dzień w bibliotece minął pod hasłem miłość. Dzień Świętego Walentego, dzień dobrych uczuć i miłości był okazją do walentynkowego czytania sentencji i cytatów o miłości. Uczniowie, którzy odwiedzili w tym dniu bibliotekę mogli napisać cytat na serduszku oraz sprawdzić swoją wiedzę na temat dnia zakochanych w quizie wiedzy o walentynkach oraz rozwiązać krzyżówkę, a nagrodą były lizaki i cukierki. Serduszka z cytatami zdobiły czytelnię. Walentynki w bibliotece służyły promocji czytelnictwa oraz propagowaniu zasad życzliwości i grzeczności.

GRUDZIEŃ

Święta tuż, tuż ....

 
   

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego

13 grudnia 1981 r. został wprowadzony stan wojenny na obszarze naszego kraju. W tym roku mija 37. rocznica tych wydarzeń. W czytelni przygotowaliśmy gazetkę okolicznościową i wystawkę na podstawie zbiorów z naszej biblioteki. Na przerwach rozmawialiśmy na ten temat.

Zapraszamy na specjalny portal edukacyjny omawiający problematykę związaną z wydarzeniami stanu wojennego, który przygotował Instytut pamięci Narodowej   https://13grudnia81.pl

 

***************************************************************************************

Zbiórka charytatywna zawleczek z puszek

 Uczennice z II klasy technikum: Kinga L.  i Paulina L.  rozpropagowały akcję zbiórki zawleczek w naszej szkole.  Została ona zorganizowana w bibliotece szkolnej. Najwięcej zebrał Jakub K. z klasy pierwszej technikum. Zdjęcie przedstawia Paulinę T. i panią z biblioteki, które liczą zawleczki:)

 

 

 

FOTO

***************************************************************************************

LISTOPAD

15 LISTOPADA 2018

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ

 RZUCANIA

 PALENIA TYTONIU

 

   

 

FOTO

 

***************************************************************************************

 

 

 

 

100-lecie

ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Społeczność szkolna uczciła 100-lecie odzyskania niepodległości cyklem imprez okolicznościowych kształtujących postawy patriotyczne. Uczniowie wraz z nauczycielami podejmowali się rozmaitych zadań, mających na celu uczczenie tego wyjątkowego święta.  W bibliotece szkolnej znalazły się akcenty przypominające o święcie i gazetki okolicznościowe. W październiku podczas "Międzynarodowego Tygodnia Pisania Listów" odwiedzający czytelnię  pisali list do Polski -100 życzeń na 100-lecie niepodległości. Ponadto wykonali kotyliony i plakaty o tematyce patriotycznej oraz rozwiązywali krzyżówki i wykreślanki.

FOTO

***************************************************************************************

PAŹDZIERNIK

31 PAŹDZIERNIKA 2018

PAMIĘTAMY ....

 

 

 

 

 

 

 

Prezentacja "Polskie cmentarze"

 

"Pamiętamy o zmarłych"

Święto Zmarłych to czas, kiedy odżywają wspomnienia o tych, którzy odeszli, o naszych najbliższych. W bibliotece rozmawialiśmy na temat obchodów Dnia Wszystkich Świętych, o tradycji związanej z tym świętem. Na przerwach międzylekcyjnych wybraliśmy się na wirtualny spacer po zabytkowych cmentarzach Polski. Święto Zmarłych to również pamięć o tych, którzy polegli w obronie Ojczyzny, pamięć o samotnych żołnierskich mogiłach. Może warto zabrać dodatkowy znicz i zapalić go na jakimś opuszczonym grobie.

 

***************************************************************************************

22 PAŹDZIERNIKA 2018

2018 -

ROK ZBIGNIEWA

 HERBERTA

 

FOTO

***************************************************************************************

17 PAŹDZIERNIKA 2018

SPOTKANIE PROFILAKTYCZNE

Spotkanie z przedstawicielkami Krajeńskiego Stowarzyszenia Amazonek "Orchidea"

 

 

     Październik to miesiąc walki z rakiem piersi, dlatego każdego roku w naszej szkole organizujemy spotkanie z przedstawicielkami Krajeńskiego Stowarzyszenia Amazonek "Orchidea". Odpowiednia profilaktyka to temat niezwykle istotny bez względu na wiek, dotyczy zarówno starszych, jak i tych u progu dorosłości. Celem spotkania, które odbyło się 17 października 2018r. było zwiększenie świadomości prozdrowotnej młodzieży oraz wyrobienie nawyku samobadania oraz zwrócenie uwagi na fakt, że rak sutka dotyka także mężczyzn. W spotkaniu edukacyjno-profilaktycznym uczestniczyły uczennice klas: I i II technikum. Prowadząca podkreślała, że nie chce nikogo straszyć, lecz uświadomić, że rak piersi może dotknąć każdego. Ważnym elementem profilaktyki jest prowadzenie zdrowego stylu życia - dlatego Pani Jola zachęcała, aby w profilaktyce nowotworów uwzględnić dwanaście cennych wskazówek, zawartych w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem. Im więcej zaleceń będziemy przestrzegać, tym mniejsze ryzyko, że zachorujemy na raka. Ponadto, zachęcała młodzież do łączenia zdrowego odżywiania z aktywnością fizyczną oraz do dbania o własne ciało i zdrowie. Ważną częścią spotkania było szkolenie z samobadania piersi na podstawie filmu instruktażowego i ćwiczeń prowadzonych na modelu piersi, w którym znajdują się zmiany w formie guzków. Uczennice, poprzez wyczuwanie tych zmian uczyły się, jak badać piersi oraz jakiego rodzaju zmiany powinny je niepokoić. Pani prelegent zachęcała uczennice do regularnej samokontroli, a w przypadku zauważenia czegoś niepokojącego do skonsultowania się z lekarzem. Podkreślała, że wczesne rozpoznanie choroby nowotworowej stwarza możliwość całkowitego wyleczenia, a żywym przykładem jest ona i inne panie ze stowarzyszenia. Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali gadżety w postaci zawieszki bagażowej, długopisu i notesu oraz foldery informacyjne na temat profilaktyki nowotworowej. Prelekcja została przygotowana w ramach realizacji zadania publicznego, współfinansowanego przez Gminę Sępólno Krajeńskie pod hasłem „Żyj pełną życia - ale najpierw zadbaj o siebie”. Spotkanie było pełne emocji ze względu na historie opowiedziane przez członkinie stowarzyszenia, które mówiły o swoich osobistych przeżyciach, o życiu i walce z chorobą, a także o wzajemnym wsparciu. Spotkanie, odbyło się z okazji obchodzonego 15 października Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi.

FOTO

 

***************************************************************************************

16 PAŹDZIERNIKA 2018

40. rocznica wyboru

Kardynała Karola Wojtyły

 na Papieża

   

***************************************************************************************

12 PAŹDZIERNIKA 2018

MIĘDZYNARODOWY

 DZIEŃ

BEZPIECZNEGO

 KOMPUTERA

12 października jest dobrą okazją do rozmów na temat bezpiecznego korzystania z komputera. Komputer i Internet to narzędzia, bez których trudno jest dzisiaj wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie. Służą nam do pracy, nauki, zabawy, komunikowania się. W bibliotece często  rozmawiamy na temat bezpieczeństwa podczas korzystania z komputera i Internetu.

 

Podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu:
◦ Zawsze aktualizuj system i kluczowe oprogramowanie
◦ Korzystaj z antywirusa i dbaj o to, by jego baza była aktualna
◦ Zawsze sprawdzaj adres WWW strony, na której się logujesz (i sprawdzaj jej certyfikaty)
◦ Loguj się tylko z zaufanego urządzenia i w zaufanej sieci (otwarty hotspot Wi-Fi taki nie jest)
◦ Jeśli to możliwe, korzystaj z weryfikacji dwuetapowej (np. z potwierdzeniem przez SMS)
◦ Podawaj swoje dane tylko zaufanym witrynom (i tylko gdy jest to konieczne)
◦ Używaj mocnych haseł (z małymi i wielkimi literami, cyframi i znakami specjalnymi)
◦ Używaj różnych haseł na różnych stronach
◦ Pamiętaj, aby się wylogować (nawet wtedy, gdy korzystasz ze swojego urządzenia)
◦ Nie otwieraj załączników z niepewnych wiadomości e-mail (a najlepiej w ogóle ich nie czytaj)
◦ Nie pobieraj plików ze stron, których nie znasz (i tych, które wydają się podejrzane)
◦ Pamiętaj, że wszystko, co wrzucasz do sieci, w niej zostaje
◦ Twórz kopie zapasowe

**************************************************************************************

11 PAŹDZIERNIKA 2018

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIEWCZYNEK

 Międzynarodowy Dzień Dziewczynek lub Międzynarodowy Dzień Dziewcząt to święto, które obchodzone jest 11 października. Święto to zostało ustanowione w 2011 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jego celem jest przybliżenie społeczeństwu szczególnych wyzwań, przed jakimi stoją dziewczęta na całym świecie. W tym roku, w naszej szkole,  chłopcy z I klasy branżowej szkoły I stopnia celebrowali je po raz pierwszy. W bibliotece przygotowywali upominki dla swoich koleżanek z klasy. Przekazanie życzeń i prezentów nastąpiło na godzinie wychowawczej. BRAWO PANOWIE:)

 
 

FOTO

***************************************************************************************

09-15 PAŹDZIERNIKA 2018

 

MIĘDZYNARODOWY

 TYDZIEŃ

PISANIA LISTÓW

 

 

Pisanie przez uczniów listu do Polski z życzeniami "100 życzeń na 100-lecie niepodległości"

***************************************************************************************

02 PAŹDZIERNIKA 2018

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BEZ PRZEMOCY

Gdzie szukać pomocy w sytuacji zagrożenia przemocą rówieśniczą:

 • Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne

 • Policja

 • 800 100 100 - telefon - dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci

 • 116 111 - telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

 • 800 12 12 12 Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

 

Przemoc rówieśnicza a prawo:

Zgodnie z art. 1 § 2 pkt 2 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich z dnia 26 października 1982 r. przez czyn karalny rozumie się czyn zabroniony przez ustawę jako przestępstwo lub przestępstwo skarbowe oraz wskazane niektóre wykroczenia. Chodzi zatem o przestępstwa określone w Kodeksie karnym, Kodeksie karnym skarbowym oraz tzw. przestępstwa pozakodeksowe wskazane w innych ustawach.

Źródło: ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich

Przemoc rówieśnicza jako przestępstwo to przede wszystkim: groźby, szantaż, zniewagi, zniesławienie, pobicia, zmuszania do wykonania określonych czynności, niszczenie rzeczy, kradzież, rozbój czy przemoc seksualna.

Przemoc rówieśnicza jako wykroczenie to przede wszystkim niszczenie lub kradzież rzeczy o wartości poniżej jednej czwartej części minimalnego wynagrodzenia (około 500 zł).

Zasady odpowiedzialności karnej za popełnienie przestępstwa, wykroczenia oraz czynu karalnego są różne w zależności od wieku sprawcy:

 • uczeń przed ukończeniem 13 roku życia dopuszcza się czynu zabronionego – sąd traktuje popełnienie takiego czynu wyłącznie jako przejaw demoralizacji i może zastosować jedynie środki przewidziane w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich;

 • uczeń  między 13 a 17 rokiem życia dopuszcza się czynu zabronionego – co do zasady sąd stosuje środki przewidziane w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich

 
   
źródło: http://policja.pl/pol/kreci-mnie-bezpieczenst-1/31579,Miedzynarodowy-Dzien-Bez-Przemocy.html  

WRZESIEŃ

25 WRZEŚNIA 2018

DZIEŃ BUDOWLAŃCA

W BIBLIOTECE

W naszej szkole technikum budownictwa jest od 1 września 2017 roku. Dla uczniów tej branży biblioteka zaprenumerowała fachowe czasopismo "Murator". Uczniowie tej klasy chętnie spędzają czas w bibliotece i w tym roku po raz pierwszy postanowiliśmy uczcić ich święto. Wspólnie z panią od przedmiotów zawodowych zrobiliśmy gazetkę okolicznościową. Przerwy uczniowie spędzali na wesoło. Z zestawu klocków z gry Jenga, chłopcy budowali wysokie konstrukcje, a z puzzli 3D wieżę zegarową Big Ben. Podczas przerw rozmawialiśmy o zawodzie budowlańca. Chętni przeglądali czasopisma z branży budowlanej.

FOTO

 

***************************************************************************************

KONKURS

Biblioteka szkolna  zaprasza uczniów naszej szkoły

  do udziału w konkursie fotograficznym pt. „Przyłapani na czytaniu”

 

(V Edycja konkursu od września 2018 r. do 31 maja 2019 r.)

 

 • Zadaniem uczestników konkursu  jest sfotografowanie osoby czytającej  w nietypowej  sytuacji, miejscu (np. ulica, park, przychodnia, autobus itp.).

 • Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań fotograficznych i czytelniczych.

 • Do konkursu można zgłosić maksymalnie 3 zdjęcia wykonane przez siebie w formacie minimum 15x21cm.

 • Fotografie należy dostarczyć osobiście do biblioteki szkolnej  do dnia 31.05.2019 r.

 • Uczestnictwo w konkursie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie zdjęć, w dowolnym czasie i formie dla celów promocji konkursu  i czytelnictwa w szkole.

 • Ponadto wzięcie udziału w konkursie jest równoznaczne z oświadczeniem o posiadaniu praw autorskich prezentowanego zdjęcia oraz uzyskaniu zgody na publikację od osób znajdujących się na fotografii.

 • Konkurs rozstrzygnie komisja konkursowa. Prace zostaną wyeksponowane na gazetce ściennej.

 • Na zwycięzców czekają nagrody.

 • Szczegółowe informacje w bibliotece szkolnej.

Zapraszamy do udziału w konkursie:)

 

***************************************************************************************

Narodowe Czytanie
Z okazji obchodów 100–lecia odzyskania niepodległości do wspólnego czytania i słuchania fragmentów powieści o losach młodego Cezarego Baryki w okresie kształtowania się państwa polskiego, zaprosiła uczniów i mieszkańców powiatu sępoleńskiego Biblioteka Publiczna w Sępólnie Krajeńskim. Uroczystość odbyła się 7 września w Centrum Aktywności Społecznej. Obszerne fragmenty powieści czytali: Burmistrz Sępólna Krajeńskiego Waldemar Stupałkowski, Starosta Sępoleński Jarosław Tadych, Dyrektor Biblioteki Grażyna Kędzierska, Dyrektor Gminnego Przedszkola nr 2 „Bajka” Violetta Felczak, Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej Wiesława Stafiej, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Katarzyna Kolasa, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 Irena Hamerlik – Jaskulska, Radny i członek Bractwa Kurkowego Zdzisław Grzeca, polonistka i członek Bibliotecznej Rady Społecznej Renata Bukolt oraz młodzież szkolna. Całość była urozmaicona występem wokalnym – wykonaniem pieśni patriotycznej przez uczniów SP nr 1 oraz pokazem wybranych scen z filmu „Przedwiośnie” w reż. F. Bajona. Czytania lektury z uwagą wysłuchali nasi uczniowie z klasy III technikum budownictwa wraz z opiekunami. Na koniec organizatorzy wydarzenia specjalną, okolicznościową pieczęcią z pamiątkowym stemplem, pieczętowali egzemplarze Przedwiośnia Stefana Żeromskiego przyniesione przez uczestników akcji.

KIERMASZ UŻYWANYCH PODRĘCZNIKÓW

 

Od 3 września rozpoczynamy zbiórkę używanych podręczników szkolnych w ramach organizowanego corocznie KIERMASZU KSIĄŻEK UŻYWANYCH.

Podręczniki przyjmowane są w bibliotece szkolnej.  Książki należy podpisać i wycenić.

    Sprzedaż używanych  podręczników będzie prowadzona codziennie w godzinach pracy biblioteki.
    Prosimy o zapoznanie się z aktualnymi listami podręczników szkolnych zamieszczonymi na stronie internetowej, aby uniknąć przynoszenia książek wycofanych z programów nauczania.

 

Wykaz podręczników na rok 2018/2019 w gablocie na korytarzu