2017/2018

 

*****************************************************

WYNIKI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO

 

FOTO

 

*****************************************************

 

Oferta w Bibliotece Publicznej w Sępólnie Krajeńskim

Ebooki za darmo

 

http://libra.ibuk.pl/

Od 1 grudnia 2016 roku każdy może za darmo czytać w dowolnym miejscu i porze książki elektroniczne a wybór w nowości wydawnicze jest ogromny-ponad 16000 książek w formie cyfrowej – do czytania na tablecie, smartfonie lub czytnikach z systemem Android.

 

Biblioteka zachęca do korzystania z bezpłatnego dostępu do platformy Legimi. Aby uzyskać dostęp do serwisu należy:

 • odwiedzić  Bibliotekę Publiczną na ul. Wojska Polskiego 22 w Sępólnie Krajeńskim, założyć kartę biblioteczną

 • wejść na stronę https://www.legimi.pl i założyć darmowe konto

 • wpisać unikatowy kod otrzymany w bibliotece

 • pobrać bezpłatną aplikację Legimi

 • zalogować się do aplikacji i rozpocząć przygodę czytelniczą!

Aby przedłużyć dostęp do serwisu na kolejny miesiąc należy:

 • pobrać w bibliotece kod dostępu na kolejny miesiąc

 • wejść na stronę https://www.legimi.pl i zalogować się na swoje konto wpisując login i hasło użyte podczas rejestracji do serwisu

 • po zalogowaniu wpisać kod dostępu otrzymany w bibliotece.

 

źródło: http://www.biblioteka-sepolno.pl/?p=8354

 

*****************************************************

 

PRZYŁAPANI NA CZYTANIU W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

 

FOTO

*****************************************************

 

CZAS WOLNY W CZYTELNI

 

FOTO

 

Gry planszowe - FOTO

 

Z kostką Rubika - FOTO

 

Puzzle - FOTO

 

"Strefa cichej nauki" - FOTO

 

*****************************************************

 

11-15 CZERWCA

Tydzień Promocji Zdrowia

 

Tydzień Promocji Zdrowia zorganizowała Pani pedagog

we współpracy z nauczycielem bibliotekarzem.

 

WIĘCEJ NA STRONIE SZKOŁY:

http://www.zspsepolno.pl/strony/aktualnosci/2018_tydzien_promocji_zdrowia.html

 

*****************************************************

31 MAJA 2018

 

ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ PAPIEROSA

 

Biblioteka szkolna po raz kolejny włączyła się w obchody Światowego Dnia bez Papierosa. Przygotowano wystawkę tematyczną, plakaty i ulotki. Przypomniano o szkodliwości palenia. Uczniowie odwiedzający bibliotekę uczestniczyli w pogadance, oglądali filmiki, czytali ulotki. Poznali zagrożenia, które są skutkiem palenia papierosów. Istotnym elementem działań profilaktycznych  było zachęcenie uczniów palących do porzucenia nałogu. Należy pamiętać, że tytoń jest najczęstszą przyczyną śmierci.

 

*****************************************************

23 MAJA 2018

Drzwi Otwarte

 

Gimnazjaliści z poszczególnych szkół z okolicy podczas zwiedzania szkoły odwiedzili bibliotekę. Zapoznano ich z działalnością biblioteki, ze zbiorami, programem bibliotecznym MOL, formami spędzania czasu wolnego w czytelni oraz stroną internetową, na której znajduje się wykaz podręczników. 

 

 

 

*****************************************************

 

ŚWIĘTA MAJOWE

 

 

*****************************************************

23 KWIETNIA 2018

 

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

 

 

*****************************************************

05 KWIETNIA 2018

 

ZAMKNIĘCIE SERWERA-REPUBLIKA

I STRONY NASZEJ BIBLIOTEKI

 

*****************************************************

 

21 MARCA 2018

DZIEŃ WIOSNY I DZIEŃ POEZJI

 

 

*****************************************************

06 LUTEGO 2018

 

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

"TWORZYMY KULTURĘ SZACUNKU W SIECI"

 

 

*****************************************************

 

27 STYCZNIA 2018

 

ROCZNICA WYZWOLENIA SĘPÓLNA KRAJEŃSKIEGO

 

27 stycznia uczciliśmy kolejną rocznicę wyzwolenia Sępólna Krajeńskiego.  W czytelni na wystawce tematycznej zgromadziliśmy broszury, zdjęcia i artykuły o wyzwoleniu naszego miasta. Obejrzeliśmy prezentację ukazującą historię Sępólna. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego  wzięli udział  w przemarszu i złożyli wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa oddając cześć poległym.

 

*****************************************************

 

GRUDZIEŃ 2017

Święta tuż... tuż...

 

FOTO

 

*****************************************************

13 GRUDNIA 2017

 

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego

 

*****************************************************

 

6 GRUDNIA 2017

 

MIKOŁAJKI

 

Cukierki i nowe książki w bibliotece

 

Na dużej przerwie międzylekcyjnej bibliotekę odwiedzili przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego i rozdawali słodycze. W czytelni zapanowała świąteczna atmosfera. Słuchaliśmy piosenek o Mikołaju. Pojawiły się świąteczne dekoracje: choinki, bombki, lampiony, stroiki. Wielką niespodziankę sprawił nam kurier, który przywiózł do biblioteki nowe książki. Wzbogaciliśmy księgozbiór o 26 książek. Większość z nich to tytuły, które zostały zaproponowane przez uczniów. Wyboru dokonano na podstawie ankiety przeprowadzonej w klasie pierwszej technikum oraz w trakcie indywidualnych rozmów z uczniami odwiedzającymi czytelnię. Zachęcamy do czytania i wypożyczania książek z biblioteki szkolnej.

 

FOTO

 

1 GRUDNIA 2017

 

Światowy Dzień Walki z HIV i AIDS

 

1 grudnia  to Światowy Dzień Walki z HIV i AIDS. Od 1998 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia corocznie tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Aids,  by zwrócić uwagę świata na problemy wynikające z epidemii HIV/AIDS. Mimo, iż od odnotowania pierwszych przypadków zakażeń HIV minęło już ponad 30 lat, problem jest ciągle aktualny. 1 grudnia na całym świecie odbywają się konferencje, spotkania, akcje i kampanie społeczne oraz wydarzenia kulturalne, podczas których podkreśla się rolę profilaktyki, potrzebę walki z AIDS i pomocy chorym. Symbolem akcji informującej o zagrożeniu HIV/AIDS jest czerwona kokardka.

Nasza biblioteka po raz kolejny zaangażowała się w obchody tego dnia. W czasie przerw międzylekcyjnych czytaliśmy ulotki, związane z zagrożeniem, wynikającym z wirusa HIV i choroby AIDS. Z ulotki "Dezynfekuj, sterylizuj" dowiedzieliśmy się jak zapobiegać HIV w salonie kosmetycznym, fryzjerskim i tatuażu. Zapoznaliśmy się  z faktami i mitami,  jakie krążą  w społeczeństwie dotyczące tej choroby oraz przykrymi statystykami, związanymi z rosnącą liczbą osób, które zostały zarażone wirusem HIV lub chorują na  AIDS. W Polsce od początku epidemii HIV wykryto ponad 22 tys. zakażeń, jednak szacuje się, że z wirusem żyje dwukrotnie więcej osób, co oznacza, że ok. 50% zakażonych nie wie o fakcie zakażenia. Co roku odnotowujemy ok. 1200 nowych zakażeń HIV. Codziennie o zakażeniu dowiadują się średnio trzy osoby.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sępólnie Krajeńskim informuje, że Krajowe Centrum ds. AIDS w ramach realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS, przygotowało kampanię społeczną o profilaktycznym. Kampania pod hasłem „Mam czas rozmawiać” powstała, by stać się inspiracją, do podjęcia dialogu międzypokoleniowego o zdrowiu. Grupą docelową są osoby w różnym wieku i ich rodziny. Kampania ma na celu, przypomnienie po raz kolejny, że problem HIV/AIDS może dotyczyć każdego z nas – bez względu na wiek, status społeczny, miejsca zamieszkania, przekonania, czy płeć. Rodzina ma ogromny wpływ na kształtowanie postaw prozdrowotnych. Zatem, to właśnie w rodzinie powinna się rozpocząć edukacja w tym obszarze. HIV nie wybiera, warto więc znaleźć czas na rozmowę z kimś, kto poradzi, jak się przed nim chronić, a jeśli doszło już do ryzykownego zachowania, gdzie i kiedy wykonać test.

Dodatkowe informacje na temat tego wydarzenia znajdują się na stronie internetowej:   http://mamczasrozmawiac.aids.gov.pl//

 

źródło http://pssesepolnokrajenskie.pl/wp-content/uploads/2017/12/kampania-dot.-profilaktyki-hiv.pdf

 

LISTOPAD 2017

 

GÓRA GROSZA

 

27.11.2017-02.01.2018

 

Kolejna 18. edycja Góry Grosza rozpoczęta. Monety zbierają przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Pieniądze przekazywane są fundacji Nasz Dom. Zapraszamy wszystkich do włączenia się w tegoroczną akcję Góry Grosza.

 

24 LISTOPADA 2017

 

KATARZYNKI i ANDRZEJKI

 

Postanowiliśmy przybliżyć młodzieży, jak dawniej obchodzono te szczególne dni. Andrzejki dobrze znamy dziś wszyscy. Natomiast Katarzynki to już zapomniany obrzęd wróżenia. Pomocna okazała się Encyklopedia Tradycji Polskich, prezentacja multimedialna oraz informacje z Internetu. Wigilia św. Katarzyny i św. Andrzeja - były to wieczory wróżb poświęcone miłości i małżeństwu. Obecnie pozostały andrzejki, będące zabawą ze wspólnymi wróżbami dziewcząt i chłopców. W piątek 24 listopada uczniowie rozwiązywali krzyżówkę. Hasła do krzyżówki pomogła przygotować Kasia Olszewska z klasy pierwszej.  Z kolei 30 listopada odbyło się lanie wosku przez klucz i odczytywanie swojej przyszłości z kształtów powstałych z roztopionego wosku. Był to czas niezwykle magiczny spędzony w gronie koleżanek i kolegów z różnych klas. Wróżby i przepowiednie przyniosły wiele radości, śmiechu oraz wspaniałą zabawę.

 

FOTO

 

16 LISTOPADA 2017

 

DZIEŃ RZUCANIA PALENIA

 

O tym jak szkodliwe jest palenie tytoniu dla palących, a także  dla ich otoczenia, nie trzeba nikogo przekonywać. Nikotynizm jest jedną z najpoważniejszych chorób współczesnego świata. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, to głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, że papierosy zabijają powoli. Palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Światowy Dzień Rzucania Palenia to dobra okazja dla palaczy, by podjąć próbę walki z nałogiem. W ramach tego dnia uczniowie w bibliotece szkolnej, pod kierunkiem nauczyciela bibliotekarza, uczestniczyli w pogadankach na temat zdrowotnych i społecznych skutków palenia papierosów oraz  wzięli udział w zajęciach pt.  "Moda na niepalenie".  Wspólnie tworzyli plakat pt. "Papieros-fabryka trucizn", rozwiązywali krzyżówkę, promowali zdrowy styl życia, wolny od nałogu tytoniowego. Na przerwach międzylekcyjnych uczniowie czytali ulotki informujące o szkodliwym działaniu papierosów. Także w holu szkoły umieściliśmy materiały obrazujące  zdrowotne skutki nałogu tytoniowego oraz materiały edukacyjne o sposobach rzucania palenia tytoniu. Celem tej akcji było kształtowanie prawidłowych postaw zdrowotnych społeczności szkolnej oraz promowanie mody na niepalenie.

 

FOTO

 

*****************************************************

 

11 LISTOPADA 2017

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 

 Na Dzień Niepodległości przygotowaliśmy gazetkę okolicznościową. Na przerwach międzylekcyjnych słuchaliśmy pieśni patriotycznych.  Ponadto na apel szkolny z okazji 11 listopada wykonaliśmy po raz pierwszy kotyliony. Inicjatorką była pani z biblioteki, a uczniowie z klasy II technikum chętnie robili kotyliony w narodowych barwach. Dla podkreślenia znaczenia Święta Odzyskania Niepodległości, przedstawiciele poszczególnych klas wpięli sobie kotyliony. W ten sposób zamanifestowali udział w tym narodowym święcie.

 

Robiliśmy kotyliony

 

FOTO

 

*****************************************************

 

PAŹDZIERNIK 2017

 

Konkurs recytatorski

 

W czwartek 12 października b.r. w naszej bibliotece  odbył się szkolny konkurs  recytatorski. Zadaniem uczestników było zaprezentowanie dowolnego wiersza Wisławy Szymborskiej. Utwory recytowali: Paulina Leda, Mateusz Łaszczyk i Krzysztof Karnowski.  Natomiast 17 października uczniowie zaprezentowali się  na Powiatowym Konkursie Recytatorskim Poezji Wisławy Szymborskiej pod hasłem „Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy”, zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Sępólnie Krajeńskim. Paulina recytowała wiersz - Terrorysta, on patrzy, a Mateusz - utwór Rozwód. Gratulujemy Mateuszowi Łaszczykowi, który otrzymał wyróżnienie w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Celem konkursu było upowszechnienie twórczości poetki, rozwijanie uzdolnień twórczych, doskonalenie umiejętności recytatorskich oraz upowszechnienie kultury żywego słowa. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. W sumie zaprezentowało się ponad 80 osób w trzech kategoriach wiekowych. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych było 10 uczestników. Konkurs odbył się pod patronatem Fundacji Wisławy Szymborskiej. Wręczenie nagród nastąpiło w czwartek 19 października podczas spotkania autorskiego z pisarzem, literaturoznawcą i autorem książek dla dzieci i dorosłych, poświęconych przewrotności polszczyzny -  Michałem Rusinkiem, który przez wiele lat pełnił funkcję sekretarza Noblistki. Obecnie jest prezesem wspomnianej fundacji. W spotkaniu uczestniczył Mateusz, który odebrał dyplom za wyróżnienie.

 

FOTO

 

*****************************************************

 

13 PAŹDZIERNIKA 2017

 

Dzień Walki z Rakiem

 

Spotkanie profilaktyczne

„Zadbaj o siebie - bo jeśli nie Ty to kto” – pod tym hasłem w piątek 13.10.2017r. odbyło się spotkanie przedstawicielek Krajeńskiego Stowarzyszenia Amazonek – Orchidea, z klasą pierwszą technikum. Głównym celem prelekcji było zwrócenie uwagi młodzieży na zdrowy styl życia, samokontrolę i obserwację własnego organizmu, czyli szeroko rozumianą profilaktykę nowotworową. Wychowawczyni  klasy rozpoczęła spotkanie, nawiązała do fraszki Jana Kochanowskiego „Na zdrowie”. Wolontariuszki zachęcały do zdrowego odżywiania, spożywania mniejszej ilości cukrów, aktywności fizycznej i nie ulegania nałogom. Uczennica Paulina przedstawiła główne założenia Europejskiego kodeksu walki z rakiem, które są wykładnią w profilaktyce nowotworowej. Kolejnym tematem było zachęcanie do samokontroli i badania własnego organizmu. Prelegentki uświadamiały młodzieży, że wcześnie wykryte zmiany dają szansę na całkowite wyleczenie – „Samobadanie to zapobieganie”. Panie mówiły także o roli wsparcia bliskich w walce z chorobą.  Na koniec spotkania uczniowie otrzymali upominki - różowe długopisy i breloczki z logo stowarzyszenia i z napisem, że projekt „Zadbaj o siebie – bo jak nie Ty to kto”, współfinansowany został przez Gminę Sępólno Krajeńskie. W imieniu  uczniów Kinga i Wiktoria podziękowały za prelekcję wręczając kwiaty. Organizatorem spotkania była pani z biblioteki.

FOTO

 

*****************************************************

 

12 PAŹDZIERNIKA 2017

 

Dzień Bezpiecznego Komputera

 

12 października to Dzień Bezpiecznego Komputera, obchodzony w Polsce od 2004 roku. Komputer stał się narzędziem codziennego użytku. Z tej okazji w całym kraju odbywają się liczne akcje informacyjne i edukacyjne. Ich celem jest popularyzowanie wiedzy na temat bezpieczeństwa informatycznego oraz sposobów zapobiegania zagrożeniom płynącym z sieci. Niestety powszechne stały się zagrożenia, których ofiarą może stać się każdy z nas. W bibliotece także podjęliśmy działania, których celem jest edukacja na temat cyberbezpieczeństwa. Stworzyliśmy listę podstawowych zasad, o których należy pamiętać podczas korzystania z komputera i Internetu.

 

*****************************************************

 

8 PAŹDZIERNIKA 2017

Dzień Papieski

 

Pod hasłem "Idźmy naprzód z nadzieją" obchodzimy siedemnasty Dzień Papieski. Organizowany przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, służy refleksji nad nauczaniem i pontyfikatem Świętego Jana Pawła II. Obchodzi się go od 2001 roku, w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową dnia 16 października 1978 roku.  W bibliotece szkolnej uczciliśmy Dzień Papieski poprzez przygotowanie gazetki i wystawki okolicznościowej poświęconej Papieżowi Janowi Pawłowi II.

 

*****************************************************

 

WRZESIEŃ 2017

 

Konkurs plastyczny „Moje miasto na mapie Europy”

 

Pracę na konkurs przygotowała uczennica klasy I technikum Monika Basinska.

 Klub Młodych Twórców przy Stowarzyszeniu „Dorośli – Dzieciom” w Sępólnie Krajeńskim zorganizował ten konkurs w ramach projektu "KMT: Twoja przestrzeń" współfinansowanego z Gminy Sępólno Krajeńskie.

Życzymy Monice powodzenia i czekamy na rozstrzygnięcie konkursu.

 

Regulamin: http://www.doroslidzieciom.pl/konkurs-plastyczny-moje-miasto-na-mapie-europy/

 

29 WRZEŚNIA 2017

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

 

Słowami noblistki Wisławy Szymborskiej Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”  Przewodniczący SU powitał uczniów na głośnym czytaniu w ramach akcji ”Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania”. Święto to zostało ustanowione z inicjatywy Polskiej Izby Książki i przypada na dzień 29 września. Data ta odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Taki dzień w naszej szkole zorganizowaliśmy po raz pierwszy. Inicjatorką obchodów tego dnia była pani z biblioteki. W trakcie akcji głośnego czytania, przedstawiliśmy fragmenty dzieł, które były czytane podczas Narodowego Czytania. Jako pierwszy został odczytany fragment powieści Henryka Sienkiewicza pt. Quo Vadis w wykonaniu Moniki Basinskiej.  Następnie wysłuchaliśmy fragmentu z Lalki w wykonaniu Kingi Lindeman i Mateusza Łaszczyka. Kolejnym przedstawionym utworem było Wesele Stanisława Wyspiańskiego w wykonaniu Pauliny Ledy, Mateusza Łaszczyka i Bartka Onochowskiego. Uczniowie wybrany fragment dramatu odczytali z podziałem na role. Ponadto między poszczególnymi lekturami uczniowie oglądali i słuchali fragmenty odczytywane przez Parę Prezydencką podczas Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Dzień ten stał się kolejną  okazją, do podkreślenia licznych zalet głośnego czytania. Warto nadmienić, że podczas tego spotkania uzyskaliśmy niezwykły klimat. Na zakończenie biblioteka szkolna ogłosiła konkurs fotograficzny „Przyłapani na Czytaniu”. Mamy nadzieję, że narodziła się nowa tradycja w naszej szkole i będziemy powtarzać takie przedsięwzięcia.

FOTO

 

*****************************************************

 

KIERMASZ UŻYWANYCH PODRĘCZNIKÓW

 

Od 4 września rozpoczynamy zbiórkę używanych podręczników szkolnych w ramach organizowanego corocznie KIERMASZU KSIĄŻEK.

Podręczniki przyjmowane są w bibliotece szkolnej.  Książki należy podpisać i wycenić. Sprzedaż używanych  podręczników będzie prowadzona codziennie w godzinach pracy biblioteki. Prosimy o zapoznanie się z aktualnymi listami podręczników szkolnych zamieszczonymi na stronie internetowej, aby uniknąć przynoszenia książek wycofanych z programów nauczania.  

Wykaz podręczników na rok 2017/2018 w gablocie na korytarzu

*****************************************************

UWAGA!!!

Biblioteka szkolna  zaprasza uczniów

  do udziału w konkursie fotograficznym pt. „Przyłapani na czytaniu”

 

(IV Edycja konkursu od października 2017 do 31 maja 2018)

 • Zadaniem uczestników konkursu  jest sfotografowanie osoby czytającej  w nietypowej  sytuacji, miejscu (np. ulica, park, przychodnia, autobus itp.)

 • Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań fotograficznych i czytelniczych

 • Do konkursu można zgłosić maksymalnie 3 zdjęcia wykonane przez siebie w formacie minimum 15x21cm

 • Fotografie należy dostarczyć osobiście do biblioteki szkolnej  do dnia 31.05.2018r.

 • Uczestnictwo w konkursie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie zdjęć, w dowolnym czasie i formie dla celów promocji konkursu  i czytelnictwa w szkole

 • Ponadto wzięcie udziału w konkursie jest równoznaczne z oświadczeniem o posiadaniu praw autorskich prezentowanego zdjęcia oraz uzyskaniu zgody na publikację od osób znajdujących się na fotografii

 • Konkurs rozstrzygnie komisja konkursowa. Prace zostaną wyeksponowane na gazetce ściennej

 • Na zwycięzców czekają nagrody

 • Szczegółowe informacje w bibliotece szkolnej                                                  

Zapraszamy do udziału w konkursie:)