2015/2016

Wyniki konkursu fotograficznego

Rozstrzygnęliśmy konkurs fotograficzny. Nagrody wręczono uczennicom  z klasy IB:  Patrycji i Małgosi. Dziękujemy za udział. Zapraszamy do następnej edycji w roku szkolnym 2016/2017. 

 

KWIECIEŃ 2016

Drzwi w otwarte

 

1050 Rocznica Chrztu Polski

 
Strona poświęcona rocznicy chrztu: http://chrzest966.pl/

 

MARZEC 2016   

 

Wielkanoc w bibliotece

FOTO

 

 

LUTY 2016                         

Nowe komputery w czytelni

 

 

 WALENTYNKI

 Święto zakochanych to doskonała okazja do czytania utworów o miłości. W czytelni zorganizowano wystawkę książek z motywem miłości. W czasie przerw międzylekcyjnych uczniowie czytali poezję miłosną z serduszek przygotowanych przez młodzież.

Serduszka z papierowej wikliny

FOTO

Chętni uczniowie w czasie wolnym od lekcji uczestniczyli w ciekawych zajęciach, których tematem była wiklina papierowa.  Do pracy potrzebna była nam gazeta, klej w sztyfcie, patyczek do szaszłyka oraz drut. Łączenie, przeplatanie papieru oraz przygotowanie papierowych ruloników wymagało sporej dyscypliny, zwinności i cierpliwości.

Z zajęć tych płynie również bardzo praktyczna wiedza o tym, jak niepotrzebny już papier albo przeczytane gazety można wykorzystać do stworzenia różnego rodzaju rękodzieł. Dziękujemy Patrycji za podzielenie się z nami swoją wiedzą i umiejętnościami.

 

ROK 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza

https://pl-pl.facebook.com/Rok2016RokiemSienkiewicza

Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz herbu Oszyk, pseudonim Litwos (ur. 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 w Vevey), jest jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy, autorem cyklu "Trylogia", powieści "Krzyżacy", "Quo vadis", "Rodzina Połanieckich", "W pustyni i puszczy".

Senat Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił 2016 rok, rokiem wielkiego pisarza ambasadora polskości, który w znakomity sposób umiał połączyć elementy historyczne z fikcją literacką uczyły patriotyzmu i przywiązania do tradycji.

Poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną Henryk Sienkiewicz budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń. Był i jest ambasadorem polskości, m.in. za sprawą niosącej uniwersalne wartości powieści „Quo vadis”, która dziś, w chwili zderzenia cywilizacji, zyskuje dodatkowe, współczesne znaczenie- czytamy w uchwale. W czasach zniewolenia pisał dla pokrzepienia serc, a jego książki zbłądziły pod strzechy. Sienkiewicz otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury w 1905 r. za całokształt twórczości. W przemówieniu wygłaszanym z tej okazji mówił, że zaszczyt ten jest szczególnie cenny dla syna Polski.

Okazją do ustanowienia Henryka Sienkiewicza patronem 2016 rok jest fakt, ze wówczas wypada 100 rocznica śmierci pisarza.

źródło: http://www.targiksiazki.pl/pl/news/rok_2016-rokiem_henryka_sienkiewicza/

Wywiad z pisarzem: http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,96856,14071455,Wywiad_z_Henrykiem_Sienkiewiczem_z_1913_roku.html?disableRedirects=true

GRUDZIEŃ

      

Przyłapani na czytaniu

 FOTO

Święta tuż, tuż ....   FOTO

 

W bibliotece robimy ozdoby świąteczne. Zapraszamy uczniów w czasie wolnym.

 

23 LISTOPADA - 04 GRUDNIA 2015  

Nasza szkoła tradycyjnie, od wielu lat, bierze udział w tej szlachetnej inicjatywie. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przeprowadzili zbiórkę drobnych pieniędzy w ramach XVI edycji Góry Grosza. Akcja uświadamia nam, że oddając chociażby jeden grosz, można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz potrzebujących dzieci. Dziękujemy wszystkim za  udział w zbiórce.

http://towarzystwonaszdom.pl/

 

19 LISTOPADA 2015

 

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

 

11 LISTOPADA 2015

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 

 

 

01 LISTOPADA 2015

 

PAMIĘTAMY ..... WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

 

 

Czas wolny w bibliotece

"Trenuj swój umysł"

"Puzzlomania"

 

Puzzle 3D

 

zob. więcej: FOTO

PUZZLE 1000

 

 

GRY EDUKACYJNE

 

 

Od kropki do kropki

 

 

Czas wolny w bibliotece - Origami

 

zob. FOTO 

 

22 PAŹDZIERNIKA 2015

 

Znamy zwycięzców konkursu "Książki naszych marzeń". Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Z prawie 1200 zgłoszeń wybrano laureatów. Nagrody w drugiej edycji konkursu przyznano w kategoriach: szkoły podstawowe, szkoły gimnazjalne, szkoły ponadgimnazjalne oraz szkoły nadzorowane przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. W trakcie czwartkowej gali finałowej minister Joanna Kluzik-Rostkowska wszystkim laureatom wręczyła dyplomy. Niestety, nie udało się nam się znaleźć w gronie laureatów. Z Ministerstwa Edukacji Narodowej otrzymaliśmy dyplom za uczestnictwo.

   

Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom z klasy I B, którzy wzięli udział

w tworzeniu konkursowego nagrania oraz tym, którzy wypisali swoje propozycje książek. Na podstawie Waszych propozycji powstała lista 50 najpopularniejszych tytułów.

 

15 PAŹDZIERNIKA 2015

 

Dzień Walki z Rakiem Piersi

 

W czwartek spotkaliśmy się w czytelni, żeby porozmawiać o profilaktyce raka. Wykorzystaliśmy materiały, które przyniosła Pani Jola, prezes Krajeńskiego Stowarzyszenia Amazonek "Orchidea". Najważniejszą ideą spotkania była właśnie profilaktyka czyli zapobieganie chorobie i zapoznanie młodzieży z założeniami Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, będącego dekalogiem dla osoby zdrowej. Spotkanie miało na celu uświadomić młodzieży, jak ważny  jest  zdrowy tryb życia, właściwa dieta, unikanie czynników sprzyjających rozwojowi choroby, regularne samobadanie.

 

 

 

11 PAŹDZIERNIKA 2015

XV DZIEŃ

PAPIESKI

"JAN PAWEŁ II -

PATRON RODZINY"

                  

W bibliotece z okazji Dnia Papieskiego przygotowano gazetkę i wystawkę okolicznościową.

.

„Jan Paweł II był papieżem rodziny. Kiedyś sam tak powiedział, że chciałby zostać zapamiętany jako papież rodziny.

 

„Pośród tych wielu dróg rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów

najważniejszą.”

Jan Paweł II, „List do rodzin”

02 PAŹDZIERNIKA 2015

Dzień Uśmiechu:)

Radosne święto obchodzone w pierwszy piątek października od 1999 roku. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia.

 

źródło: http://www.kalbi.pl/swiatowy-dzien-usmiechu

 

W tym roku kalendarz imprez bibliotecznych wzbogaciliśmy o obchody Światowego Dnia Uśmiechu. Uczniowie zachęcani byli do uśmiechu. Rysowaliśmy wesołe buźki. Szukaliśmy zabawnych fragmentów z książek. Tego  dnia najzabawniej było podczas nagrywania, przez uczniów z kl. IB, scenek do filmu na konkurs MEN "Książki naszych marzeń". Wszyscy zarażali się radością i doskonale bawili.

Październik Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Zaproszenie dla uczniów naszej szkoły na warsztaty prowadzone w ramach projektu "Strefy Innowacji" realizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Sępólnie Kraj.

Zaproszenie dla Szymona        

Zaproszenie dla Błażeja

(uczeń na praktyce)

http://www.biblioteka-sepolno.pl/?p=6645

WRZESIEŃ 2015

Rusza konkurs MEN „Wy(ko)miksuj się z dopalaczy!”

Zapraszamy uczniów naszej szkoły (całe klasy) do udziału w konkursie Celem konkursu „WY(ko)MIKSUJ SIĘ Z DOPALACZY!” jest upowszechnianie wśród uczniów wiedzy na temat szkodliwego działania dopalaczy oraz kształtowanie negatywnej postawy wobec ich używania.

Partnerami konkursu jest także Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ministerstwo Zdrowia. MEN wspólnie z MSW i MZ zafundują nagrody laureatom.

Co należy zrobić? To bardzo proste!

  • Na kartce A4 narysujcie wspólnie komiks i pokażcie w nim historię, jak dopalacze kradną życie.
  • Do 11 października wyślijcie swoją pracę (zob. regulamin)

Uczniowie zwycięskich klas wraz z opiekunami zostaną zaproszeni na uroczystą Galę Finałową oraz zwiedzą Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

regulamin na stronie: https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/wykomiksuj-sie-z-dopalaczy-rusza-konkurs-men.html link był aktywny do 11.10.2015

Udział wzięli uczniowie klasy IIC :)

KONKURS MEN

Nasza szkoła bierze udział w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej "Książki naszych marzeń!" Głównym celem konkursu jest  zachęcanie uczniów do podejmowania inicjatyw na rzecz zwiększania zainteresowania czytaniem książek. Mamy szansę zdobyć Wasze wymarzone książki do naszej biblioteki. Przygotujcie po trzy propozycje książek, które Waszym zdaniem warto przeczytać. Zapisane na kartkach tytuły przynieście do biblioteki szkolnej do czwartku (1 października). Z Waszych propozycji zostanie opracowana wspólna lista zatytułowana „Książki naszych marzeń” (50 książek). Aby książki pojawiły się w bibliotece musimy jeszcze wygrać konkurs na film, który przekona komisję konkursową, że właśnie te książki  i właśnie  w naszej bibliotece powinny się pojawić. Chętnych uczniów do przygotowania i nakręcenia 1 minutowego filmu na temat "Nasza szkoła powinna dostać wymarzone książki, bo..." 

zapraszam do biblioteki szkolnej.

Udział wzięli uczniowie klasy IB:)

link do strony konkursu: https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/rusza-druga-edycja-konkursu-dla-szkol-ksiazki-naszych-marzen.html link był aktywny do 14.10.2015

 

zob. https://www.youtube.com/watch?v=oz9l1Mp36yE

 

 

„NAKRĘĆMY SIĘ NA CZYTANIE”

Decyzją minister Joanny Kluzik-Rostkowskiej w nadchodzącym roku szkolnym (2015/2016)  jednym z kierunków  realizacji polityki oświatowej państwa będzie rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. A więc "Nakręćmy się na czytanie", bo czytanie książek to najpiękniejsza zabawa ....

KIERMASZ UŻYWANYCH PODRĘCZNIKÓW

 

Od 2 września rozpoczynamy zbiórkę używanych podręczników szkolnych w ramach organizowanego corocznie KIERMASZU KSIĄŻEK UŻYWANYCH.

Podręczniki przyjmowane są w bibliotece szkolnej.  Książki należy podpisać i wycenić.

    Sprzedaż używanych  podręczników będzie prowadzona codziennie w godzinach pracy biblioteki.
    Prosimy o zapoznanie się z aktualnymi listami podręczników szkolnych zamieszczonymi na stronie internetowej, aby uniknąć przynoszenia książek wycofanych z programów nauczania.  
 

Wykaz podręczników na rok 2015/2016 w gablocie na korytarzu

 

Biblioteka szkolna  zaprasza uczniów

  do udziału w konkursie fotograficznym pt. „Przyłapani na czytaniu”

 

(II Edycja konkursu od września 2015 do czerwca 2016)

 

  • Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań fotograficznych, czytelniczych  i promowanie czytelnictwa.

  • Zadaniem uczestników konkursu  jest sfotografowanie osób czytających w nietypowych sytuacjach, miejscu.

  • Do konkursu można zgłosić maksymalnie 3 zdjęcia wykonane przez siebie w formacie minimum 15x21cm.

  • Fotografie należy dostarczyć osobiście do biblioteki szkolnej  do dnia 15.06.2016r.

  • Uczestnictwo w konkursie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie zdjęć, w dowolnym czasie i formie dla celów promocji konkursu i idei czytelnictwa w szkole.

  • Ponadto wzięcie udziału w konkursie jest równoznaczne z oświadczeniem o  posiadaniu praw autorskich prezentowanego zdjęcia oraz uzyskaniu zgody na publikację od osób znajdujących się na fotografii.

  • Konkurs rozstrzygnie komisja konkursowa.

  • Na zwycięzców czekają nagrody-obiektyw fotograficzny (3-IN-1 CAMERA LENS, pasuje do aparatów w telefonach) kijek do selfie oraz album do zdjęć i książki o fotografii.