2014/2015

 

Wykaz podręczników na rok 2015/2016 w gablocie na korytarzu

 

 

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego
w Bydgoszczy Filia w Sępólnie Krajeńskim zaprasza gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych do udziału w konkursie na audycję radiową pod nazwą
„Młodzi nadają… o samorządzie”. Zgłoszenia należy przesłać w formularzu internetowym zamieszczonym na stronie  https://docs.google.com/forms/d/1fcWfqbsNXCSGEF5FQjzefQWVjZ75TB7BEFWD4ZXCTHs/viewform do dnia 10 maja 2015 r.

 

 

Kwiecień 2015

Czas wolny w bibliotece

 

 

Tworzymy prezentację

na pożegnanie kl. IV technikum:) 

My rozwijamy logiczne myślenie:)

 

31 MARCA 2015

Przedstawiciele uczniów z poszczególnych klas wzięli udział w sondzie, którą przeprowadzili pracownicy Biblioteki Publicznej w Sępólnie Kraj. podczas spotkania w szkolnej czytelni. Biblioteka publiczna bierze udział w ogólnopolskim projekcie "STREFY INNOWACJI".  W ramach tego projektu pracownicy biblioteki wspólnie z mieszkańcami poszukują rozwiązań ważnych problemów całej społeczności. W naszej szkole  przeprowadzili diagnozę potrzeb młodzieży w stosunku do działań biblioteki. Młodzież odpowiadała na pytanie: Co zmieniłbyś/zmieniłabyś w swoim życiu, otoczeniu?  Uczniowie mówili o swoich potrzebach wynikających z pasji i zainteresowań.

 

OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEK!

 

"W najbliższych latach biblioteki dostaną miliony złotych na zakup książek.

Ponieważ statystyki czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży nie są dobre, a badania wskazują, że uczniowie nie przepadają za obowiązkowymi lekturami,

redakcja miesięcznika "Biblioteka w Szkole" postanowiła zorganizować

Ogólnopolskie Wybory Książek i dowiedzieć się u źródła,

co chcą czytać sami zainteresowani."

Więcej na stronie:http://www.wyboryksiazek.pl/

 

*

Patronat nad wyborami objęła pani minister edukacji narodowej

Joanna Kluzik - Rostkowska 

 *

Współpartnerami przedsięwzięcia są

Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich 

oraz

Biblioteki Szkolne Online

 

W marcu  chętni uczniowie  wzięli  udział w

OGÓLNOPOLSKICH WYBORACH KSIĄŻEK! Każdy  otrzymał kartę do głosowania, na której wpisywał tytuły książek, które ostatnio czytał. Wypełniona karta trafiała do specjalnej urny. Chcąc uzyskać większą frekwencję termin głosowania wydłużono i wyznaczono na miesiąc marzec. Jak się okazało, głosowało tylko  56 uczniów.  Większość uczniów przyznała się, że nie ma czasu na czytanie  książek.  Oddano 99 głosów na 71 tytułów książek. Wykaz książek  został przesłany do organizatorów akcji oraz znajduje się w bibliotece szkolnej.
 Najpopularniejszą pozycją (14 oddanych głosów) w naszej szkole okazała się książka Pięćdziesiąt twarzy Greya E. L. James

 
 

Więcej o wyborach książek na stronie:   https://pl-pl.facebook.com/events/694784457303533/

 

 

 

Wielkanoc tuż, tuż ...

 

Pielęgnując polskie zwyczaje związane z Wielkanocą w czytelni przygotowano wystawkę okolicznościową. Na "mini drzewkach" zawisły wielkanocne, kolorowe jajeczka. Ponadto w wolnym czasie uczniowie brali udział w robieniu świątecznych kartek wielkanocnych. Przygotowania i kolorowa wystawa sprawiły wszystkim wiele radości i wprowadziły w świąteczny nastrój.

 

Konkurs

W 2015 roku przypada 110 rocznica urodzin Mariana Rejewskiego (1905-1980), bydgoszczanina, matematyka, i kryptologa, który w 1932 roku złamał szyfr Enigmy.

Konkurs na komiks „Marian Rejewski – największy haker XX wieku”

Prace należy przesłać do 3 kwietnia 2015 r.

 

 Informacja o konkursie na stronie:

 http://pbwsepolno.idsl.pl//pages/news/14.01.2015.html

 

27 STYCZNIA 2015

 

    70 rocznica wyzwolenia Sępólna Krajeńskiego spod okupacji niemieckiej

 

 

 

Święta tuż, tuż...

 

 

 

Klasa I C

Klasa IV T

 

Przedświąteczna atmosfera sprzyjała miłym spotkaniom w bibliotece szkolnej. Uczniowie w wolnym czasie robili bombki i kartki świąteczne.

 

10 GRUDNIA 2014                       GÓRA GROSZA  

 

W okresie od 24 listopada do 05 grudnia 2014 roku Samorząd Uczniowski przeprowadził w naszej szkole zbiórkę monet. Następnie, w bibliotece z pomocą pani bibliotekarki, wszystkie monety zostały policzone przez Sylwię z II C oraz Andrzeja i Jacka  z III T. Ogółem podczas XV edycji  zebrano 3520 monet o wartości 287,58 zł. Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie.

 

 zob. FOTO:   https://get.google.com/albumarchive/

109361844067216146491/album/AF1QipOzQcKms7B8fEXAxOmq7YIAh9mFJpt6rZt0W90z  

 

DZIEŃ WALKI Z AIDS

 

 
   

28 LISTOPADA 2014

ANDRZEJKI

 

 
   

20 LISTOPADA 2014

DZIEŃ RZUCANIA PALENIA TYTONIU

http://jakrzucicpalenie.pl/

 

 
   

 

11 LISTOPADA 2014

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 

 

 

Wystawka w czytelni

 

3 LISTOPADA 2014

  Wizyta przedszkolaków w naszej szkole w ramach zajęć "Poznajemy zawody rodziców"

Foto: https://get.google.com/albumarchive/

109361844067216146491/album/AF1QipMGZL5gZlWYX6bqx9Frya1nzSKq2bqLvdF9JIL_

 

 

3 listopada dzieci z Przedszkola nr 1 w Sępólnie odwiedziły  naszą szkołę. Celem wycieczki było poznanie miejsca pracy mamy Lenki, która pracuje w naszej szkole na stanowisku głównej księgowej oraz zapoznanie maluchów z różnymi zawodami. Przewodnikiem wycieczki była pani Marta, która oprowadziła małych gości i opiekunów po szkole. Swoją wizytę grupa przedszkolaków rozpoczęła od zwiedzania  biura księgowej. Następnie dzieci udały się do biblioteki. Na początku spotkania pani Marta przeczytała dzieciom bajkę. Później pani bibliotekarka zapoznała najmłodszych z zawodami, w jakich kształci się młodzież naszej szkoły. Do każdego zawodu zaprezentowała książkę. Następnie dzieci rozwiązywały zagadki i kolorowały ilustracje przedstawiające ludzi różnych zawodów i ich rekwizyty.  Na dużej przewie dzieci zwiedziły pracownię drogownictwa. Pod czujnym okiem pani Karoliny oglądały makietę. Największym zainteresowaniem maluchów cieszyły się  maszyny i urządzenia do budowy dróg. Duże wrażenie na dzieciach zrobiła wizyta w klasie sprzedawczyń. Na początku maluchy obejrzały bajeczkę pt. „Popyt”. Później z radością „kupowały’ słodycze. Ostatnim punktem zwiedzania była pracownia mechaników. W tym miejscu odbyło się m.in. pisanie na tablicy interaktywnej.http://www.przedszkolenr1.eu/index.php/galeria/309-stokrotki-w-szkole-zawodowej

PAŹDZIERNIK 2014

 

Czas wolny w bibliotece

  

Międzynarodowy

Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Hasło obchodów:

„Kto czyta książki, ten żyje podwójnie”

 

 

 Klasa II TD

Paulina i Karolina III B

 

 

 

15 PAŹDZIERNIKA 2014

 

       Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

   

 Spotkanie z Paniami: Iwoną i Kasią  z Krajeńskiego Stowarzyszenia Amazonek "ORCHIDEA"

 Temat: profilaktyka raka

Nauczyciel bibliotekarz po raz kolejny zorganizował spotkanie promujące profilaktykę onkologiczną. Na początku  uczestnicy obejrzeli spot telewizyjny kampanii społecznej "Wystarczy tak niewiele", który powstał w ramach 1. edycji Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży "Mam Haka na Raka". Tematem tej edycji była profilaktyka raka piersi. Podczas spotkania młodzież poznała zasady zdrowego żywienia. Pani Kasia przyniosła dwa kosze wypełnione zdrową żywnością i omówiła działanie poszczególnych produktów ważnych w profilaktyce raka. Natomiast pani Iwona zachęcała do obserwacji znamion, które pojawiają się na skórze oraz zapoznała młodzież z konsekwencjami korzystania z solarium. Podczas spotkania zaprezentowano krótkie filmiki, rozdano ulotki, zapoznano z Europejskim Kodeksem Walki z Rakiem. Panie przekonywały, że rak to nie wyrok, a przede wszystkim świadomość, regularne kontrole, samobadanie i zdrowy tryb życia. Pamiętajmy, że łatwiej zapobiegać niż leczyć.

 

  zob. FOTO   https://get.google.com/albumarchive/

109361844067216146491/album/AF1QipMzCVIDio7plxuQ3nI20blegTXrfZtFO6Ik1R5h

 

 

12 PAŹDZIERNIKA 2014

 

XIV DZIEŃ

PAPIESKI

 

"ŚWIĘTYMI BĄDŹCIE"

 

                  

W bibliotece wspomniano o Dniu Papieskim. Przygotowano gazetkę okolicznościową. Temat świętości, jako fundamentalny w nauczaniu Kościoła i tym samym w myśli błogosławionego Ojca Świętego Jana Pawła II powraca jako treść kolejnego Dnia Papieskiego. Warto zobaczyć ten problem w świetle nauczania bł. Jana Pawła II, zwłaszcza w roku jego kanonizacji. Wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II jest znakomitym motywem do ponownego postawienia pytania o świętość, zarówno w życiu jednostek, jak i całych społeczności, aż po wielką rodzinę ludzką.

 

10 PAŹDZIERNIKA 2014

 

UDZIAŁ W SPOTKANIU Z AKTOREM

 

 W piątek uczniowie III klasy technikum brali udział w rozpoczęciu kolejnej  edycji Sępoleńskiej Akademii Sukcesu. Pierwszym gościem był Marcin Mroczek, aktor znany z serialu "M jak Miłość". Inauguracji nowego roku akademickiego dokonał burmistrz Sępólna Krajeńskiego. Według Marcina Mroczka nie ma recepty na sukces. Żeby zrobić karierę trzeba ciężko na to zapracować i mieć odrobinę szczęścia.

 

 

 

Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów 9-15.10.2014

 

Biblioteka szkolna zaprasza uczniów

do udziału w konkursie literackim pt. „List”

 

Cele konkursu:

  - zainteresowanie uczniów tradycyjną formą korespondencji

  - przypomnienie formy i znaczenia listu

  - kształcenie umiejętności pięknego pisania

  - rozbudzanie wyobraźni

  - promowanie  Święta Pisania Listów i Święta Bibliotek Szkolnych

  - promowanie talentów literackich

  - promowanie czytelnictwa

 

Regulamin konkursu:

Zadanie konkursowe polega na napisaniu listu do wybranej osoby

Należy wyjaśnić słowa Umberto Eco: Kto czyta książki, ten żyje podwójnie

 • List powinien spełniać zasady budowy listu

 • Tekst należy napisać odręcznie na gładkim lub listowym papierze

 • List musi być pracą autorską, niedozwolone są prace będące kombinacją   tekstów znalezionych w Internecie

 • Oceniana będzie: treść, poprawność pisowni oraz walory estetyczne listu.

 • Prace o objętości nie przekraczającej dwie strony formatu A4 należy dostarczyć do biblioteki do dnia 31 października

 • W kopercie należy umieścić  kartkę z danymi uczestnika

 • Ogłoszenie wyników konkursu-listopad 2014r.

 • Nagrody będą przyznawane za I miejsce w dwóch kategoriach: dla uczniów zsz oraz dla uczniów technikum

WRZESIEŃ 2014

Konkursy dla uczniów

„Od pasji do pensji”! Czy Twoje hobby mogłoby stać się sposobem na zarabianie pieniędzy? konkurs na pracę pisemną NBP

 

Zapraszamy do udziału w XIII edycji Konkursu na pracę pisemną ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski.

Dokładne informacje oraz regulamin można znaleźć po adresem: http://www.nbp.pl oraz u nauczyciela przedsiębiorczości.

 

 

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Tęcza”

Konkurs jest organizowany przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej oraz Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie.

Temat: „Świat wokół nas”

Udział w konkursie polega na wykonaniu indywidualnej pracy plastycznej w jednej z wybranych technik:

 • rysunek ( format A4 lub A3 ) wykonany dowolną techniką,

 • praca malarska ( format A4 lub A3 ),

 • zestaw fotografii.

Nagrodami w konkursie jest sprzęt cyfrowy i książki. Dokładne informacje u nauczyciela historii.

Zapraszamy do udziału

 

 23 WRZEŚNIA 2014

 

 

23 września 2014 roku o godz. 10:30 uczniowie klasy drugiej i czwartej technikum uczestniczyli w spektaklu teatru faktu, na podstawie najnowszej książki Wiesława Trzeciakowskiego "Śmierć w Bydgoszczy 1939-1945”. Na początku autor WIESŁAW TRZECIAKOWSKI wprowadził zebranych na sali Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim w wydarzenia. Wypowiedź badacza wojennych dziejów Bydgoszczy i zbrodni niemieckich w czasie II wojny światowej, wzbogacona była wyświetlanymi na ekranie zdjęciami bydgoskiego fotografa Włodzimierza Kołdowskiego oraz recytacją fragmentów książki, zeznań świadków, listów skazańców itp. w wykonaniu bydgoskich aktorów: Wandy Dolman–Rzyskiej i  Eugeniusza Rzyskiego.

Publikacja Wiesława Trzeciakowskiego starannie dokumentuje wydarzenia pierwszych dni okupacji hitlerowskiej w Bydgoszczy, na podstawie istniejących dokumentów, fotografii i zeznań naocznych świadków. Odkrywa nigdzie dotychczas nie publikowane epizody, oraz rzuca nowe światło na zdarzenia już wcześniej opowiedziane. Demaskuje ostatecznie hipokryzję, uknutej na potrzeby hitlerowskiej propagandy i wciąż domagającej się swego miejsca w poważnej historiografii, goebbelsowskiej terminologii Blutsonntag („krwawej niedzieli”) dot. w rzeczywistości niemieckiej dywersji dnia 3 września 1939 roku w Bydgoszczy, zdławionej zgodnie z prawem wojny przez polskie wojsko z pomocą ludności tego miasta. Zawiera także największe po wojnie listy imienne polskich ofiar okupacji niemieckiej w Bydgoszczy (1.500 nazwisk i ustalonych okoliczności śmierci). Do tej liczby należy doliczyć ok. 2.000 Żydów bydgoskich, z których wojnę i okupację przeżyło ok. 70. Książka otrzymała w 2012 roku nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, a środowisko naukowe m.in. UMK uważa ją za fundamentalną i najważniejszą po wojnie pracę historyczno-dokumentalną o tej tematyce.
W obliczu ciągłych i wciąż narastających konfliktów na świecie, przypomnienie tamtych, niezwykle dramatycznych momentów naszej historii, niech będzie wciąż żywym memento dla współczesnych i przyszłych pokoleń.


źródło: http://www.ckissepolno.com.pl/

 

 

Matura bliżej ucznia

W bieżącym roku szkolnym po raz ostatni uczniowie klasy IV technikum przygotowują się  do matury tzw. "Starej". Nauczyciel bibliotekarz, tak jak każdego roku,  będzie wspierał maturzystów.  Realizację programu "Matura bliżej ucznia" przewidziano od września do kwietnia. Głównym celem zajęć jest pomoc uczniom  w przygotowaniu bibliografii podmiotu i przedmiotu oraz materiałów pomocniczych niezbędnych do przygotowania prezentacji na egzamin ustny. We wrześniu przygotowano wystawkę materiałów do matury. Szkolny zestaw tematów do matury ustnej umieszczono na stronie internetowej biblioteki. Na lekcjach bibliotecznych  omówiono zasady przygotowania prezentacji maturalnej oraz sporządzano opisy bibliograficzne fragmentów książek.  Czeka nas pracowity rok. Biblioteka zaprasza maturzystów na indywidualne konsultacje.

 


KIERMASZ UŻYWANYCH PODRĘCZNIKÓW

 

Od 2 września rozpoczynamy zbiórkę używanych podręczników szkolnych w ramach organizowanego corocznie KIERMASZU KSIĄŻEK UŻYWANYCH. Podręczniki przyjmowane są w bibliotece szkolnej.  Książki należy podpisać i wycenić.

Sprzedaż używanych  podręczników będzie prowadzona codziennie w godzinach pracy biblioteki. Prosimy o zapoznanie się z aktualnymi listami podręczników szkolnych zamieszczonymi na stronie internetowej, aby uniknąć przynoszenia książek wycofanych z programów nauczania.  

 

Biblioteka szkolna  zaprasza uczniów

  do udziału w konkursie fotograficznym pt. „Przyłapani na czytaniu”

 • Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań fotograficznych, czytelniczych  i promowanie ROKU CZYTELNICTWA

 • Zadaniem uczestników konkursu  jest sfotografowanie osób czytających w nietypowych sytuacjach, miejscu

 • Do konkursu można zgłosić maksymalnie 3 zdjęcia wykonane przez siebie w formacie minimum 15x21cm

 • Fotografie należy dostarczyć osobiście do biblioteki szkolnej  do dnia 28.05.2015r.

 • Uczestnictwo w konkursie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie zdjęć, w dowolnym czasie i formie dla celów promocji konkursu i idei czytelnictwa w szkole

 • Ponadto wzięcie udziału w konkursie jest równoznaczne z oświadczeniem o  posiadaniu praw autorskich prezentowanego zdjęcia oraz uzyskaniu zgody na publikację od osób znajdujących się na fotografii

 • Konkurs rozstrzygnie komisja konkursowa

 • Na zwycięzców czekają nagrody

ZAPRASZAMY