2013/2014

31 MAJA 2014

Światowy Dzień bez Tytoniu

Nie pal i nie pozwól, aby ktoś inny palił przy Tobie  i Twoich bliskich!

Biblioteka szkolna po raz kolejny włączyła się w obchody Światowego Dnia bez Papierosa. Poprzez wystawkę tematyczną, plakaty i ulotki przypomniano o szkodliwości palenia. Należy pamiętać, że tytoń jest najczęstszą przyczyną śmierci.
 

27 MAJA 2014

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU INTERNETOWEGO "LUDZIE WOLNOŚCI"
pod patronatem honorowym
Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego
oraz Starosty Sępoleńskiego Jarosława Tadycha

W konkursie wzięło udział 52 uczniów z 11 szkół z powiatu sępoleńskiego. Za wykonanie wszystkich zadań można było otrzymać 153 punkty. Celem konkursu było zachęcenie młodzieży do samodzielnego poznawania najnowszej historii Polski poprzez wyszukiwanie, selekcjonowanie i wartościowanie informacji pochodzących z różnych źródeł w Internecie. Warunkiem wzięcia udziału w konkursie było zarejestrowanie się do 15 maja i wykonanie zamieszczonych zadań. Uczestnicy rozwiązywali krzyżówki, quizy oraz wyszukiwali w bazach bibliograficznych i przesyłali odpowiedzi przez Internet w wyznaczonym terminie. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice. Pod koniec maja jury konkursu wyłoniło zwycięzców. Z taką samą ilością punktów(110 pkt.)  dziewiąte miejsce zajęła uczennica klasy II TD Paulina Jasiek,a dziesiąte miejsce uczennica klasy I C Sylwia Pukownik, osiemnaste miejsce (88 pkt.) Marita Steinke z I C. Gratulujemy!

26 MAJA 2014

Laurka dla MAMY metodą quillingu

Uczniowie z klasy II B brali udział w zajęciach manualno-plastycznych. Pani bibliotekarka zapoznała uczniów z metodą quillingu czyli  techniką zwijania pasków papieru, a następnie formowania ich i naklejania na kartkę w celu utworzenia dekoracyjnej kompozycji.

 Na zajęciach młodzież nauczyła się tworzyć podstawowe kształty, poznała również kilka sposobów zwijania pasków. Własnoręcznie ozdobione kartki uczniowie zabrali ze sobą, aby wręczyć je mamie w dniu jej święta.

Pomoc koleżeńska  w bibliotece.

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, 
lecz przez to, kim jest i nie przez to, co ma,

lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

Jan Paweł II

Pomoc koleżeńska pozwala  na nadrobienie zaległości, poprawienie ocen, utrwalenie materiału, kształtowanie takich cech charakteru, jak: odpowiedzialność, obowiązkowość, koleżeństwo oraz  daje satysfakcję. Pomoc koleżeńska jest zwyczajem pięknym i pożytecznym. Wszystkich zainteresowanych pomaganiem w nauce i tych, którzy z takiej pomocy chcą skorzystać zapraszamy do biblioteki.

Paulina pomagała Kasi nadrobić zaległości z matematyki.

Święta majowe 2014

W czytelni przygotowano gazetki okolicznościowe poświęcone ważnym rocznicom dla Polaków. Żyjemy dziś w wolnej Polsce i z nadzieją patrzymy w przyszłość. Nie możemy jednak zapomnieć o doświadczeniach minionych lat.

27 KWIETNIA 2014

 Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII

Cały świat świętował uroczystość wyniesienia na ołtarze dwóch największych papieży. W związku z kanonizacją Ojca Świętego Jana Pawła II w czytelni  przygotowano wystawkę okolicznościową. W symboliczny sposób oddano hołd wielkiemu Polakowi. Na pewno każdy z nas ma w sercu i w pamięci jakąś chwilę związaną z Ojcem Świętym.

14 KWIETNIA 2014

 "Drzwi Otwarte" - Gimnazjaliści w bibliotece

Gimnazjalistów zapoznano ze zbiorami i działalnością biblioteki. Przedstawiono internetową stronę Szkolnego Centrum Biblioteczno-Informacyjnego, na której m.in. znajduje się wykaz podręczników. Pani bibliotekarka zaprezentowała także program MOL Optivum, który służy do kompleksowej obsługi biblioteki szkolnej.

 

 

 

 21 MARCA 2014             Wiosenne granie w SCRABBLE

I rozgrywka

I m-ce Kasia Karamucka

II m-ce Mateusz Kieca

III m-ce Maciej Domek

IV m-ce Mateusz Turzyński

 

II rozgrywka 

I m-ce Mateusz Kieca

II m-ce Maciej Domek

III m-ce Mateusz Turzyński

 

 

Każdy uczestnik otrzymał upominek. Gratulacje należą się dla wszystkich zawodników.   Sprawdzano każde „dziwne słówko”, korzystano ze słowników i bawiono się przy tym zdrowo.

21 MARCA 2014                       Światowy Dzień Poezji

 

Światowy Dzień Poezji to święto ustanowione w 1999 roku przez organizację UNESCO. Celem obchodów jest promowanie poezji, pisania, publikowania i czytania wierszy.  Biblioteka szkolna zachęcała  młodzież do czytania poezji regionalnej.

 20 MARCA 2014

Dobiega końca druga edycja Sępoleńskiej Akademii Sukcesu. Na pytania młodzieży: Jak odnieść życiowy sukces? Jaką drogę wybrać? odpowiedział Rektor Wyższej Szkoły Zarządzania Środowiskiem w Tucholi dr Krzysztof Kannenberg.  W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy II technikum.
Krzysztof Kannenberg urodził się 13.01.1957 r. w Więcborku. W 1976 roku ukończył Liceum Ogólnokształcące w Sępólnie Krajeńskim Od roku 1983 pracuje na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prowadząc wykłady m.in. z mikroekonomii, analizy ekonomicznej, ekonomii menedżerskiej, wartościowania pracy i zarządzania portfelem strategicznym. Wypromował ponad 300 magistrów i licencjatów. Specjalizuje się w teorii ekonomii, marketingu i zarządzaniu zasobami pracy.
Jest pomysłodawcą i współorganizatorem Wyższej Szkoły Zarządzania Środowiskiem w Tucholi i od początku jej rektorem. Od pięciu lat jest członkiem Prezydium Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich i przewodniczącym Kolegium Rektorów Zawodowych Szkół Polskich woj. kujawsko- pomorskiego. Jest członkiem Zespołu Ekspertów Marszałka Województwa kujawsko- pomorskiego. W 2011 roku Uchwałą Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich został wybrany na członka Rady „Fundacji na rzecz jakości kształcenia” reprezentującego sektor niepublicznego szkolnictwa wyższego w Polsce.   

źródło: http://www.ckissepolno.com.pl/

 

 17 MARCA 2014    

 Spotkanie profilaktyczne  - 

 Wystarczy tak niewiele ... . Samobadanie to zapobieganie.  RAK. To się leczy!

 Spotkanie z Panią Jolą i Iwoną z Krajeńskiego Klubu Amazonek "ORCHIDEA"

    Temat: profilaktyka raka

    Uczestnicy - kl. II C  

                     

            

     

 21 LUTEGO 2014

Tym razem w Sępoleńskiej Akademii Sukcesu uczestniczyli uczniowie I T i IV T. 

 

Kolejnym gościem, który zawitał do Centrum Kultury i Sztuki by spotkać się z młodzieżą był aktor Adam Woronowicz

czyli aktor teatralny i filmowy znany m.in. z takich obrazów, jak "Popiełuszko", "Rewers", "Drogówka", "Czas Honoru" czy "Pod Mocnym Aniołem". Uczestnicy spotkania mieli okazję posłuchać  jak będąc osobą pochodzącą z małej miejscowości można odnieść życiowy sukces, jak zrobić karierę i spełniać młodzieńcze marzenia.

 21 LUTEGO 2014        Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (ang. International Mother Language Day), ustanowiony przez UNESCO w listopadzie 1999r. na wniosek Bangladeszu. Data ta upamiętnia wydarzenia z Pakistanu (w którego skład wchodziły wówczas terytoria zamieszkałe przez Bengalczyków), gdzie w 1952r. zginęło 5 studentów domagających się nadania statusu języka urzędowego językowi bengalskiemu. Według danych UNESCO na świecie istnieje około 6 tysięcy języków, lecz ponad połowa z nich jest tak rzadko używana, iż mogą zniknąć w przeciągu kilku pokoleń.

 

W Polsce obchody tego dnia polegają na promowaniu języka polskiego i podkreślaniu konieczności ochrony dziedzictwa językowego, lecz należy także pamiętać o innych językach, którymi posługują się osoby zamieszkujące terytorium naszego kraju (np. język kaszubski). 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszej bibliotece obchodzony był po raz pierwszy, nie oznacza to jednak, że dotychczas nie były podejmowane żadne działania w tym zakresie. Należy bowiem wspomnieć o obchodzonym w roku ubiegłym Dniu Poprawnej Polszczyzny. Stop Wulgaryzmom.

Działania te są skierowane do uczniów, którym warto przypominać o roli języka polskiego w życiu, podnosić świadomość językową i ugruntować poczucie, że każdy  z nas jest odpowiedzialny za kształt polszczyzny.

Na przerwach chętni uczniowie wzięli udział w mini konkursach poprawnościowych z języka polskiego. Pierwsze

 miejsce zajęła Monika B. z I C.

 Lekcja biblioteczna w klasie IA

kl. I C Agata i Sara

 Oliwia

 

 

 

Tomek odczytuje najtrudniejsze słowa-łamacze języka

Adrian zmaga się z  łamaczami języka

Poradnie językowe:

http://www.rjp.pan.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=402:poradnie-jzykowe&catid=78:linki&Itemid=60

  13 STYCZNIA 2014

Klasa II c brała udział w spotkaniu z tancerzem Stefano Terrazzino, które  odbyło się w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim dnia 13 stycznia 2014 r. o godz. 12.00.

 

Stefano Terrazzino chętnie

rozdawał autografy

i  pozował do wspólnych zdjęć.

 

    Z Wiktorią

            

 Z Paulą, Anią  i Agnieszką

 

    Zobacz artykuł :

     Stefano Terrazzino podbił serca młodych na Krajnie

                   http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article AID=/20140114/INNEMIASTA09/140119667

 

        Nagranie ze spotkania:

http://www.kanal10.pl/wiadomosci/sepolno-krajenskie/573-stefano-terrazzino-w-sepolnie-wideo

 

Rok 2014

ROKIEM CZYTELNIKA

Organizacje zrzeszające bibliotekarzy, księgarzy, wydawców i drukarzy chcą w ten sposób uczcić 650 lat działań na rzecz książki.

 

11.03.2014

W ogólnopolskim tygodniku "Przegląd" ukazał się artykuł Małgorzaty Kąkiel "Czytasz Polaku?", w którym autorka przedstawia rolę bibliotek szkolnych w kształtowaniu czytelnictwa i zwraca uwagę na ich pominięcie w "Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa".

 

Artykuł można przeczytać tutaj.

 

19.02.2014

Narodowy Programowi Rozwoju Czytelnictwa bez bibliotek szkolnych?

http://www.bibliotekawszkole.pl/news.php?id=246

 

 Kultura Czytelnicza Młodego Pokolenia

 http://www.bibliotekawszkole.pl/news.php?id=250

 

16.01.2014

TNBSP a Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

http://www.bibliotekawszkole.pl/news.php?id=233

08.01.2014

Narodowy Skandal Rozwoju Czytelnictwa? http://www.bibliotekawszkole.pl/files/files/2014_01_BwS_04.pdf

2014 - ROKIEM KOLBERGA

 

W tym roku przypada dwusetna rocznica urodzin Oskara Kolberga.

Dziełem jego życia jest wielotomowe opracowanie Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce. Dzisiaj Oskar Kolberg jest uznawany za jednego z prekursorów polskiej etnografii i folklorystyki, to wybitny kompozytor oraz badacz polskiej kultury ludowej.

2014 - ROKIEM JANA KARSKIEGO

„Jubileusz ten stanowi okazję do oddania hołdu jednemu z najwybitniejszych Polaków XX wieku, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, Honorowego Obywatela Państwa Izrael. Karski jest nazywany często „człowiekiem, który chciał zatrzymać Holokaust” – jako Emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego w czasie II wojny światowej był jednym z pierwszych, który poinformował rządy państw alianckich o tragicznej sytuacji Żydów na terenach okupowanych przez Niemców”

2014 - ROKIEM  ŚW. JANA Z DUKLI

„Z okazji 275. rocznicy ustanowienia św. Jana z Dukli patronem Polski oraz 600. rocznicę jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, mając na uwadze zasługi świętego dla naszego kraju pragnie oddać mu hołd, ustanawiając rok 2014 rokiem św. Jana z Dukli”

            Święta tuż, tuż ...

Bombki z papieru,

kaszy gryczanej i soczewicy

Uczennice klasy I technikum

 

 11 GRUDNIA 2013

Konkurs na zakładkę do książki

wygrał uczeń klasy II c Robert Kaczmarek- Gratulujemy!

10 GRUDNIA 2013              

GÓRA GROSZA    

W okresie od 25 listopada do 06 grudnia 2013 r. w ramach akcji „Góra Grosza 2013″ Samorząd Uczniowski przeprowadził w naszej szkole zbiórkę monet.

Współorganizatorem zbiórki była pani z biblioteki. Pod jej okiem wszystkie monety zostały policzone przez Anię i Agnieszkę z II C oraz Andrzeja i Michała  z II T. Ogółem, podczas XIV edycji akcji zebrano 5991 monet o wartości 232,74 zł. Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie.

06 GRUDNIA 2013            

MIKOŁAJKI

Jak co roku, tak i tym razem do naszej szkoły zawitał Mikołaj, który

obdarował całą społeczność szkolną słodkościami. Mikołajkowe wędrówki zorganizował opiekun samorządu uczniowskiego we współpracy z panią z biblioteki.

29  LISTOPADA  2013

ANDRZEJKI

W tym dniu korytarz szkolny na I piętrze został zamieniony w "salę wróżb". To dziewczęta z klasy IC i IT, z pomocą pani z biblioteki zadbały o magiczny nastrój. Przepowiadały wszystkim chętnym przyszłość z kart, magicznych serc itp.

 Tak więc każdy uczestnik andrzejkowej zabawy z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne kolory,  bądź szukał swojej szczęśliwej liczby.  Każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego.

Wiele śmiechu i radości dostarczały przepowiednie. Wszyscy gorączkowo czekali na to, by dowiedzieć się, kto jako pierwszy z klasy zmieni stan cywilny, będzie bogaty i komu w życiu się powiedzie.
Była też muzyka, którą przygotowała Agnieszka, a słodycze zorganizował opiekun samorządu.

Wszyscy wspaniale się bawili, podczas lania wosku i odczytywania symboliki wylanych figur. Pamiętajmy,  tak naprawdę wszystko zależy od nas samych.

 

20-21  LISTOPADA  2013

DZIEŃ RZUCANIA PALENIA TYTONIU

W tym roku Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu zorganizowano we współpracy z panią pedagog. Upłynął w naszej szkole pod hasłem "Zrób sobie przerwę na... jabłko". Głównym celem przedsięwzięcia jest uświadomienie społeczności szkolnej, iż palenie papierosów jest jednym z najbardziej niebezpiecznych uzależnień, które zagraża zdrowiu i życiu człowieka. Akcja ta ma na celu propagowanie zdrowego trybu życia, walkę z nałogiem i kreowanie mody na niepalenie.

 W związku z tym, na korytarzach szkoły rozwieszono plakaty o szkodliwości palenia papierosów. Zaprezentowano także prace wykonane przez uczniów szkoły.

W bibliotece szkolnej przygotowano wystawkę okolicznościową. 20 listopada do czytelni zaproszono uczniów z klasy II C na spotkanie z pielęgniarką szkolną, która mówiła o skutkach zdrowotnych palenia tytoniu. Uczniowie obejrzeli krótkie filmy edukacyjne na temat szkodliwości palenia.

Wystawka

Spotkanie z pielęgniarką - II C

Ogłoszono wyniki konkursu na plakat "Antyreklama papierosów". Nagrody otrzymali:

I miejsce Agnieszka P. z kl. I technikum,

II miejsce Robert K. z II C,

III miejsce Maga Ch., Ewa G. i Weronika L. z II C

oraz wyróżniono plakat Oli K. i Dominiki W. z II C - Gratulujemy. 

 

 Pani pedagog wręcza nagrody

 
 

W tym dniu na dużej przerwie na holu szkolnym zaprezentowano prezentację multimedialną. Uczennice z II C rozdawały ulotki informacyjne i częstowały uczniów szkoły zdrowymi jabłkami. Ponadto 21 listopada w czytelni odbyły się zajęcia profilaktyczne w klasie I C z wykorzystaniem filmów, ulotek, plakatów. 

      

Zrób sobie przerwę

na...      jabłko.

http://jakrzucicpalenie.pl/

 Zajęcia profilaktyczne

z panią pedagog - I C.

14  LISTOPADA  2013

UDZIAŁ W SPOTKANIU

Z KSIĘDZEM EGZORCYSTĄ PAWŁEM ZIMNIEWICZEM

 

W ramach Powiatowego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej uczniowie klasy II technikum, pod opieką nauczycieli: bibliotekarza i religii, uczestniczyli w spotkaniu z księdzem egzorcystą z Sanktuarium Maryjnego w Górce Klasztornej. Tematem były zagrożenia wiary, które czyhają  w życiu codziennym. To modne amulety i talizmany, szukanie pomocy na wszelkie zło w okultyzmie i spirytyzmie, satanizm, wykorzystanie w przemyśle modowym symboliki nawiązującej do śmierci, piekła i szatana. Dzieci, młodzież najbardziej podatne na tego typu zabiegi marketingowe, chłoną więc zło i oswajają się z nim, z czasem traktując je jako coś naturalnego i nieodłącznego. To do rodziców i nauczycieli należy ochrona młodego pokolenia przed złem i właściwe pokierowanie rozwojem duchowym. Ksiądz próbował wyjaśnić różnice pomiędzy opętaniem, a zniewoleniem po wcześniejszym wykluczeniu choroby psychicznej. Egzorcyzm to modlitwa, a różaniec jest najprostszą jego formą. Spotkanie przeplatane było przykładami różnych egzorcyzmów oraz pytaniami od uczestników spotkania.

więcej na stronie: http://www.egzorcyzmy.katolik.pl/

08  LISTOPADA  2013

UDZIAŁ W SPOTKANIU Z AKTOREM MATEUSZEM DAMIĘCKIM

  

źródło foto:  http://krajna.com.pl/a/dziedzicznie-obciazony

 

Tym razem gościem Sępoleńskiej Akademii Sukcesu był aktor, podróżnik i patriota Mateusz Damięcki. W tym spotkaniu, z opiekunami nauczycielem bibliotekarzem i polonistką, uczestniczyli uczniowie klasy I technikum. Aktor znany nam jako Cezary Baryka z Przedwiośnia, Wojtek z Kochaj i tańcz wbiegł radośnie na scenę. Podziękował serdecznie za zaproszenie. Pierwsze pytanie od prowadzących brzmiało: "czym jest dla Ciebie sukces"?. Aktor to pytanie skierował do publiczności. Odpowiedź-samorealizacja, bardzo spodobała sie naszemu gościowi. W życiu ważne jest, aby cały czas się rozwijać, realizować swoje ambicje  i nie spocząć na laurach.

Podczas tego wyjątkowego spotkania, które trwało ponad półtorej godziny, uczestnicy dowiedzieli się, że Mateusz Damięcki swoją przygodę aktorską rozpoczął jako dziecko, a aktorstwo ma we krwi. Aktorem jest jego ojciec, siostra, stryj, ponadto aktorem był dziadek, aktorką była prababcia. Damięcki po raz pierwszy na scenie zagościł na scenie w 1986 roku mając 5 lat. Była to pastorałka z elementami patriotycznymi i historycznymi. Grał tam rolę Małego Powstańca. Następnie grał w serialach WOW, Łowca: Ostatnie starcie, w których grał główną rolę.

Wyzwaniem i zmierzeniem się ze słabościami okazał się dla niego telewizyjny show „Taniec z gwiazdami”. Później swoje taneczne umiejętności wykorzystał w filmie Kochaj i tańcz. Mateusz Damięcki opowiedział o swojej podróży mercedesem na Syberię, do Magadanu.

Po spotkaniu chętni otrzymali autografy z dedykacją.

Więcej o Mateuszu: http://www.mateuszdamiecki.eu/strona/

29 PAŹDZIERNIKA 2013

źródło foto:   http://www.gmina-sepolno.pl/?id=9&look=3069

Uczniowie klasy IV technikum uczestniczyli w spektaklu poetyckim, opartym na wierszach Juliana Tuwima, "Do Ciebie wracam wciąż", który odbył się w Bibliotece Publicznej w Sępólnie Krajeńskim. Spektakl w wykonaniu bydgoskich aktorów Wandy Dolman i Eugeniusza Rzyskiego ukazał Juliana Tuwima, który z perspektywy dalekiej emigracji wraca do ulubionych miejsc z dzieciństwa i młodości, zdarzeń. Młodzież odbyła wędrówkę w czasie odwiedzając dawną Łódź, w której poeta się urodził i spędził dzieciństwo, a później Warszawę, którą był zmuszony opuścić w w chwili wybuchu II wojny światowej.

 zobacz nagranie:   http://www.youtube.com/watch?v=_g3mioI-buc&feature=c4-overview&list=UUWC2eExY2r5hc9ROK_mWUYA

15 PAŹDZIERNIKA 2013

 Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

Spotkanie z Panią Jolą  z Krajeńskiego Klubu Amazonek "ORCHIDEA"

         Temat: profilaktyka raka

         Uczestnicy - kl. I C

Wystarczy tak niewiele ... .

Samobadanie to zapobieganie.

Różowa wstążka jest międzynarodowym symbolem walki z rakiem piersi.

 

 

Na profilaktykę nigdy nie jest za wcześnie. Czasy się zmieniają, kobiety coraz wcześniej dotyka problem choroby nowotworowej, więc to ważne, by dziewczęta już wiedziały na czym polega problem i jak mogą się ustrzec poprzez samobadanie. Taka wiedza jest bardzo ważna i choć może teraz nie będzie w pełni wykorzystana, na pewno nie pozostanie bez echa.

13 PAŹDZIERNIKA 2013

XIII Dzień Papieski "Jan Paweł II - Papież dialogu"

 

 

09-15 PAŹDZIERNIKA 2013

Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów

Skończyła się, niestety, era ręcznego pisania listów. Tradycja sięgania po wyszukaną papeterię i pióro została wyparta przez współczesne środki komunikowania się takie jak sms-y, poczta elektroniczna czy porozumiewanie się przez portale społecznościowe. Obecnie nie mamy czasu, ani na pisanie listów, ani na czekanie aż list dotrze do adresata. Słowa z piosenki Skaldów „ludzie listy piszą" powoli przechodzą do historii. A szkoda, bo tradycja wysyłania i oczekiwania na list była bardzo przyjemnym doświadczeniem.
Chcąc „ratować" list obchodziliśmy w naszej szkolnej bibliotece, Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów. Na wystawce znalazło się wiele informacji: historia listu, sztuka pisania listu-przypomnienie zasad redagowania listu, książki "Listy" ze zbiorów biblioteki, papeterie. Został ogłoszony konkurs literacki pt. "List".

 Z tej okazji zachęcamy wszystkich, aby odkryli magię korespondencji.

List jest prawdopodobnie tak stary, jak stare jest samo pismo. Pisanie listów rozpowszechnione było już w starożytnym Egipcie, Chinach i państwie Sumerów, później w Imperium Rzymskim oraz starożytnej Grecji. Wiele tysięcy listów zapisanych pismem klinowym na glinianych tabliczkach wykopali archeologowie z piasków Mezopotamii,

więcej zob.  http://www.bibliotekawszkole.pl/inne/gazetki/93/index.php

 

 02 PAŹDZIERNIKA 2013

Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy

Biblioteka po raz kolejny włączyła się w obchody tego dnia. Obejrzeliśmy na przerwach  film pt. "Powstrzymać agresję".  Rozmawialiśmy o zachowaniach, które są złe i krzywdzące, i których nie należy naśladować. 2 października to Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy. Święto ustanowione zostało na mocy rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ z dnia 15 czerwca 2006 r. Dzień ten stał się okazją do rozpowszechnienia w bibliotece szkolnej „przesłania" o unikaniu przemocy. Pamiętajmy, że przemoc oraz agresja przybiera różne formy i występuje na wielu płaszczyznach życia.

PAŹDZIERNIK – MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

W tym roku po raz kolejny obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Tegoroczne hasło przyświecające obchodom to:

BIBLIOTEKI SZKOLNE-BRAMY DO ŻYCIA

W ramach tych obchodów:                                                        

 

I C    

  I TD

-zorganizowano zajęcia dla uczniów klas pierwszych, których celem było zapoznanie uczniów z warsztatem informacyjnym biblioteki, zasadami korzystania z księgozbioru, wyrabianie nawyku korzystania ze słowników, encyklopedii i innych źródeł informacyjnych oraz rozwijanie zamiłowań i zainteresowań czytelniczych, a także zwrócenie uwagi na  rolę biblioteki w życiu szkoły;

-wykonano gazetkę okolicznościową i zaprezentowano mini słownik biblioteczny;

 -ogłoszono konkurs literacki, który polega na napisaniu listu do wybranej osoby, w którym należy wyjaśnić temat  "Biblioteki-bramy do życia". Można odwołać się do własnych doświadczeń czytelniczych. Pomocą w pisaniu mogą stać się słowa Kto czyta książki-żyje podwójnie. Regulamin konkursu dostępny w bibliotece;

 

 

 - lekcja biblioteczna Julian Tuwim- biografia i twórczość z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej w kl. III TD oraz wysłuchanie tekstów Tuwima w wykonaniu Czesława Niemena, Ewy Demarczuk, Mieczysława Fogga i innych artystów.

 

 

 - krzyżówka o Julianie Tuwimie

 

 - wystawka

 - ogłoszono konkurs plastyczny na zakładkę do książki

 

 

Matura bliżej ucznia

W bieżącym roku szkolnym dwie klasy przygotowują się do matury IV TD/TM i III LO dla dorosłych). Pani z biblioteki postanowiła, tak jak każdego roku, pomóc maturzystom poprzez organizację zajęć z uczniami przygotowującymi się do matury z języka polskiego. Realizację programu "Matura bliżej ucznia" przewidziano od września do kwietnia. Głównym celem zajęć jest pomoc uczniom  w przygotowaniu bibliografii podmiotu i przedmiotu oraz materiałów pomocniczych niezbędnych do przygotowania prezentacji na egzamin ustny. We wrześniu przygotowano wystawkę materiałów do matury. Szkolny zestaw tematów do matury ustnej umieszczono na stronie internetowej biblioteki. Dzięki temu wszyscy uczniowie mają dostęp do tematów poprzez Internet. W październiku odbyły się lekcje biblioteczne (IV T i III LO), na których zostały omówione zasady przygotowania prezentacji maturalnej oraz sporządzano opisy bibliograficzne fragmentów książek.  Czeka nas pracowity rok. Biblioteka zaprasza maturzystów na indywidualne konsultacje.

 

Czas wolny w bibliotece.

 Rozwiązywanie krzyżówek to dobry sposób na nudę. Dobrze o tym wiedzą chłopcy z trzeciej klasy technikum. Zapraszamy także innych uczniów do takiej formy spędzania czasu wolnego oraz do rozwiązywania sudoku i  do gry w Scrabble.

   

Kl. III T

WRZESIEŃ 2013

KIERMASZ UŻYWANYCH PODRĘCZNIKÓW

W tym roku z kiermaszu podręczników organizowanego przez naszą bibliotekę szkolną mogli skorzystać uczniowie klas pierwszych.  Mogli oni nabyć używane podręczniki od uczniów klas drugich, którzy w ubiegłym roku, ze względu na nową podstawę programową, musieli kupić nowe książki. Kiermasz jak co roku cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów i rodziców, a także absolwentów szkoły.