2012/2013

 

05 CZERWCA 2013

Dzień poprawnej polszczyzny

5 czerwca obchodziliśmy Dzień Poprawnej Polszczyzny, który zorganizowały panie: polonistka i bibliotekarka.

Celem tego dnia było: krzewienie wśród młodzieży szacunku i miłości do mowy ojczystej; wykształcenie nawyku dbałości o poprawność językową wypowiedzi ustnych i pisemnych;  troska o kulturę języka; bogacenie zasobu językowego młodzieży; wyczulenie na najczęściej popełniane błędy językowe;  rozbudzenie zainteresowania poprawną polszczyzną, wydawnictwami poprawnościowymi; troska o poprawność ortograficzną oraz  połączenie nauki z zabawą.

 

 

Łamacze słów -

ćwiczenia wymowy najtrudniejszych słów

STOP WULGARYZMOM

kl. II C

 

Marta i Patryk zapoznali uczniów z tematyką wulgaryzmów i próbowali zniechęcić uczniów do używania wulgarnych słów.

Konkurs

"Poprawna polszczyzna na co dzień"

POLSZCZYZNA W SIECI

Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z poprawnym używaniem języka polskiego w codziennym życiu, zapraszamy do odwiedzenia stron poświęconych zagadnieniom poprawnej polszczyzny:

www.poradniajezykowa.us.edu.pl
www.poradnia.pwn.pl
www.rjp.pl
www.frazeologia.pl

30 KWIETNIA 2013

  Święto Konstytucji 3 Maja

We współpracy z opiekunem Samorządu Uczniowskiego w czytelni przygotowano gazetkę okolicznościową z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tradycyjnie przedstawiciele SU brali udział  w uroczystym pochodzie delegacji, pocztów sztandarowych i orkiestry.  Przemarsz nastąpił z placu przed CKiS pod pomnik na Plac Wolności. Po odegraniu hymnu państwowego, przemówieniu Burmistrza uczniowie naszej szkoły złożyli wiązanki pod pomnikiem.

29 KWIETNIA 2013

Scrabble

Propozycja zajęć dla młodzieży.

Uczniowie II TD

Marek i Maciej

Scrabble to najpopularniejsza na świecie gra słowna przeznaczona dla 2,3 lub 4 osób. Polega na układaniu słów na specjalnej planszy przy pomocy płytek, w sposób przypominający układanie krzyżówki. Stwarza to niekonwencjonalną i jednocześnie rozwijającą opcję spędzania czasu poza lekcjami. Jest to  możliwość doskonalenia poprzez zabawę wielu umiejętności: logicznego i kreatywnego myślenia, umiejętności językowych, pracy w zespole. Pani z biblioteki wpadła na pomysł popularyzowania wśród uczniów gry w Scrabble. Najzasobniejszym źródłem wiedzy o grze jest oczywiście Internet. Niemal wszystko o polskim Scrabble można znaleźć na oficjalnej stronie Polskiej Federacji Scrabble www.pfs.org.pl. Znajduje się tam m. in. Oficjalny Słownik Polskiego Scrabblisty. Biblioteka czeka na chętnych uczniów w Scrabble.

23 KWIETNIA 2013

 

Uczniowie z II A

sprawdzają jak działa

Google Street View

Wirtualna wycieczka po regionie

 

Google uruchomiło usługę Street View dla naszego regionu. Wskanowana została większość ulic i miejscowości z naszego regionu. Wystarczy wejść na stronę www.maps.google.pl poszukać swoją miejscowość, a następnie kliknąć na żółtego ludzika znajdującego się w lewym rogu mapy i przeciągnąć go na mapę. Niebieskie pola, które się pojawią, to znak, że te miejsca zostały umieszczone jako panoramy w Google Street View

 

23 KWIETNIA 2013

 

  

 Światowy Dzień

Książki i Praw Autorskich

Biblioteka włączyła się w obchody święta książki.  To  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Na przerwach szukaliśmy pozytywnych skojarzeń ze słowem książka i zapisywaliśmy na tablicy. Rozmawialiśmy na temat znaczenia książki w życiu człowieka.

22 KWIETNIA 2013                                    Światowy Dzień Ziemi

Biblioteka włączyła się w obchody Światowego Dnia Ziemi. Klasy IIIB i IIC brały udział w lekcji edukacyjnej w zakresie właściwego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Uczniowie obejrzeli film na temat segregacji śmieci.

"Elektroodpady-proste zasady"

                Klasa IIC

zob. http://www.dzienziemi.org.pl/

Wystawka

Projekcja filmu o segregacji elektrośmieci

Czytanie haseł promujących segregację elektrośmieci

Klasa III B

25 MARCA 2013 

  Gimnazjaliści w bibliotece szkolnej

Pierwsi goście zawitali do biblioteki o godzinie ósmej. Byli to gimnazjaliści ze Sośna. W dalszej kolejności bibliotekę odwiedzili uczniowie ze szkół: Lutowo, Kamień Kraj., Wałdowo oraz na koniec zawitała młodzież ze Szkoły Nr 1 i Nr 3. Wszystkich zapoznano z działalnością biblioteki i zbiorami. Zaprezentowano prezentację multimedialną, zdjęcia oraz stronę internetową szkolnego centrum. Goście otrzymali kartki z adresem strony biblioteki, na której znajduje się wykaz podręczników szkolnych.

Przygotowania do Wielkanocy

 Jarek i Monika- II B

 Robert - I C

Ola i Natalia - II C

 Ozdabianie jajek

Prace uczniów

Wystawka w czytelni

 14 LUTEGO 2013

Walentynki

 

   Wystawka

 Konkurs z balonami: Kasia i Maciej (Kasia wygrała-brawo)

Quiz walentynkowy-Patrycja i Radek

08 LUTEGO 2013

W Zespole Szkół Licealnych w Sępólnie Krajeńskim odbył się etap powiatowy konkursu „Wiedza o Zdrowiu”. Naszą szkołę reprezentowała Paulina uczennica klasy II technikum.

KONKURS O ZDROWIU

 

05 LUTEGO 2013

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

"Serfuję. Respektuję" - to hasło tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu, którego tematem przewodnim będą prawa i obowiązki cyfrowego obywatela. Organizatorzy chcą zwracać uwagę internautów, że ponoszą odpowiedzialność za swoje działania w sieci.       W bibliotece  przygotowano gazetkę i wystawkę tematyczną, na przerwach prowadzone były dyskusje i pogadanki, których treść obejmowała takie zagadnienia jak: zasady bezpieczeństwa w Internecie, prawa i obowiązki internauty, cybreprzemoc i zasady jej przeciwdziałania.

Działania edukacyjno-informacyjne w zakresie problematyki dotyczącej rozwiązywania problemów wynikających z uzależnień  od  hazardu.

W ramach Roku Bezpiecznej Szkoły MEN wspiera działania wielu organizacji i instytucji na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Jednym z partnerów jest Służba Celna, która prowadzi akcję ostrzegającą przed uzależnieniem od hazardu. W związku z tym biblioteka szkolna włączyła się w te działania poprzez ekspozycję otrzymanych plakatów, które ostrzegają młodzież przed zagrożeniem jakim jest niekontrolowana gra oraz popularyzują portal interwencyjny i telefon, pod którym można zasięgnąć porady http://www.uzaleznieniabehawioralne.pl/. Ponadto przygotowano materiały informacyjne na godziny wychowawcze. Wykorzystano artykuły z najnowszego numeru miesięcznika  "Głos Pedagogiczny". 

Ideą tej akcji jest dotarcie do młodych ludzi z ostrzeżeniem przed skutkami niekontrolowanej gry i informacją o zagrożeniach związanych z problemowym i patologicznym hazardem.

 04 LUTEGO 2013

ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z RAKIEM

4 lutego ruszyła organizowana przez Fundację Rosa ogólnopolska kampania „Rak. To się leczy!”. Nasza biblioteka włączyła się w obchody tego dnia. Przygotowano wystawkę tematyczną. Wykorzystano m.in. materiały pozyskane od pielęgniarki szkolnej. Na przerwach prowadzone były pogadanki na ten temat. Celem programu jest przekonanie Polaków do badań i walka ze stereotypami społecznymi na temat choroby nowotworowej, a także oswojenie społeczeństwa ze strachem i obawą przed chorobą nowotworową – największym zagrożeniem naszej cywilizacji.

 

07 STYCZNIA 2013

2013 ROKIEM

Juliana Tuwima, Witolda Lutosławskiego i Powstania Styczniowego

 

 04 STYCZNIA 2013

KONKURS O ZDROWIU

W etapie szkolnym wzięło udział 11 uczniów. Najlepszy wynik uzyskała Paulina Pawełek z II klasy technikum i zakwalifikowała się do etapu powiatowego. Gratulujemy.

 11 GRUDNIA 2012

KONKURS NA LOGO PRZEDSZKOLA NR 1

Na prośbę dyrekcji Gminnego Przedszkola Nr 1 z Oddziałami  Integracyjnymi w Sępólnie Kraj. pani z biblioteki opracowała regulamin na logo przedszkola i ogłosiła konkurs. Termin składania prac został wyznaczony na 31 stycznia. Informacja o konkursie została przekazana wychowawcom oraz na terenie szkoły rozwieszono plakaty.

 

 11 GRUDNIA 2012

NOWY  KOMPUTER  NA  STANOWISKU   PRACY   NAUCZYCIELA   BIBLIOTEKARZA

Na Mikołajki otrzymaliśmy nowy komputer na stanowisko nauczyciela bibliotekarza. Wgrano program Mol Optivum i rozpakowano zarchiwizowaną bazę danych. Wszystko działa poprawnie i znacznie szybciej.

 

Święta tuż, tuż ...

W bibliotece już świąteczny nastrój m.in. za sprawą wystawki i gazetki na temat tradycji i zwyczajów Świąt Bożego Narodzenia w Polsce i na świecie. Zapoznając się z nimi widzimy bogactwo i różnorodność tych tradycji i kultury. Przedstawione są także liczne oferty wydawnicze. Warto się z nimi zapoznać i podarować bliskim książkę na Gwiazdkę. „Święta przemijają…książki pozostają”. Bliżej świąt rozbrzmiewać będą w bibliotece kolędy, pastorałki i piosenki związane z Bożym Narodzeniem.

 07 GRUDNIA 2012              

GÓRA GROSZA     21.11-02.12.2012

        

Po raz kolejny nasza szkoła  przyłączyła się do XIII  ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza” 2012  organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom pod patronatem MEN.  Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przez kilka dni przeprowadzili zbiórkę groszy wśród uczniów i pracowników szkoły. Następnie grosze zostały policzone, zapakowane  do bezpiecznej paczki i razem z protokołem zbiórki  wysłane do Towarzystwa Nasz Dom.

zob. www.towarzystwonaszdom.pl/

 06 GRUDNIA 2012              

MIKOŁAJKI

        

             

6 grudnia po naszej szkole  wędrował Św. Mikołaj częstując wszystkich słodyczami. Mikołajkową akcję koordynował Samorząd Uczniowski i biblioteka szkolna.

 01 GRUDNIA 2012              

 DZIEŃ WALKI Z AIDS

  Warto zdobyć podstawową wiedzę na temat tej wyniszczającej i śmiertelnej choroby. Jak każdego roku w bibliotece szkolnej prezentowane były materiały informacyjne, książki, ulotki, broszury, artykuły o AIDS dotyczące tego tematu, a zarazem działające na wyobraźnię uczniów. Ponadto tego dnia, młodzież miała możliwość obejrzenia filmów edukacyjnych tematycznie związanych z chorobą AIDS.

 30  LISTOPADA  2012

ANDRZEJKI

 

Biblioteka szkolna i Samorząd Uczniowski wspólnie zorganizowali w czytelni i na korytarzu szkolnym andrzejki. W programie andrzejkowym było lanie wosku, przepowiadanie przyszłości, wróżenie z kości i szpilek. Można również było poznać imię i zawód przyszłego narzeczonego lub narzeczonej.

Był to dzień niezwykle magiczny. Wróżby i przepowiednie przyniosły wiele radości, śmiechu oraz wspaniałą zabawę.

 16  LISTOPADA  2012

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI

Dzień Tolerancji został zaproponowany przez ONZ jako święto szacunku, akceptacji
i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie
. Obchody tego dnia zostały zorganizowane wspólnie z pedagogiem szkolnym i wychowawcą klasy I C. Uczniowie przygotowali plakaty, które rozwieszono w bibliotece i na korytarzach szkolnych. Młodzież zapoznano z problematyką braku tolerancji. Wzmacniano wśród uczniów poczucie empatii i gratyfikowano zachowania prospołeczne wśród młodzieży. Celem było uświadomienie uczniom, że tak naprawdę każdy z nas jest inny i należy to szanować.

 15  LISTOPADA  2012

DZIEŃ RZUCANIA PALENIA TYTONIU

Dzień Rzucania Palenia jest obok Dnia Bez Papierosa (31 maja) jedną z lepszych okazji do zastanowienia się nad szkodliwością tego nałogu. W czytelni przygotowano wystawkę literatury, ulotek oraz zostały powieszone plakaty informujące o szkodliwości palenia tytoniu. Na przerwach prowadzone były pogadanki i dyskusje na  temat uzależnienia od nikotyny i o metodach walki z tym nałogiem. Chętni uczniowie, którzy przyznali się do palenia papierosów,  wykonali test uzależnienia od tytoniu.       

Akcja charytatywno-ekologiczna

 

14  LISTOPADA  2012

KONKURS ON-LINE "Energia Kontrolowana"

Organizatorem konkursu była nauczycielka fizyki pani Małgosia Dropinska, a przebieg eliminacji nadzorowała pani z biblioteki- M. Swakowska. Celem konkursu było promowanie zagadnień związanych z ochroną środowiska, wykorzystaniem alternatywnych źródeł energii oraz kontrolowaniem jej zużycia. W tym roku nad zakresem merytorycznym czuwała Politechnika Warszawska. Do pierwszego etapu konkursu przystąpiło 4 uczniów z III T. Zalogowało się trzech. W teście eliminacyjnym maksymalnie można było zdobyć 40 punktów. Najlepszy wynik osiągnął Przemek C. (21 punktów). Do półfinału przeszły osoby, które uzyskały 23 i więcej punktów. 

11  LISTOPADA  2012    

 ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 

 
   W czytelni przygotowano okolicznościową wystawkę na temat święta pogłębiającą wiedzę z historii. W piątek 9 listopada w bibliotece na przerwach międzylekcyjnych rozmawiano na temat Dnia Niepodległości, patriotyzmu, tradycji narodowych oraz o demokracji. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną. Przeprowadzono mini konkurs w formie krzyżówki pt. "Sławni Polacy". Działania te miały na celu przybliżenie i kształtowanie  postawy szacunku do historii naszego kraju, symboli narodowych oraz poczucia tożsamości narodowej.

7 i 8  LISTOPADA  2012

Warsztaty robienia kart i ozdób świątecznych.

7 i 8 listopada w czytelni odbyły się warsztaty robienia kart i ozdób świątecznych. Zajęcia, w których uczestniczyli uczniowie z klasy I C i II C poprowadziła absolwentka szkoły policealnej pani Małgosia K. Celem zajęć było dostarczenie uczniom wiedzy na temat wykorzystania różnego rodzaju materiałów w dekoratorstwie, a także nabycie umiejętności prawidłowego przygotowania i wykonania ozdób. Ponadto swoje prace zaprezentowała Pani Zdzisława D., która wcześniej uczyła w naszej szkole fizyki i przedmiotów zawodowych w technikum drogownictwa.

 25 PAŹDZIERNIKA 2012

KONKURS O ZDROWIU

Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego postanowił w roku szkolnym 2012/2013 zorganizować na terenie województwa kujawsko-pomorskiego po raz trzeci Regionalny Konkurs Wiedzy o Zdrowiu. Nasi uczniowie będą próbowali swoich sił po raz drugi. W tym roku dzięki zaangażowaniu pani pedagog i nauczyciela bibliotekarza do udziału w konkursie zapisało się 13 uczniów. Celem konkursu jest: upowszechnianie wiedzy na temat: funkcjonowania organizmu człowieka, zasad prawidłowego żywienia, wypoczynku i higieny, profilaktyki chorób cywilizacyjnych, społecznych i zakaźnych oraz promocji zdrowego stylu życia. Konkurs jest trójstopniowy. Etap szkolny odbędzie się 4 stycznia 2013 roku.

Regulamin do Konkursu Wiedzy o Zdrowiu - zob.:

http://www.kujawsko-pomorskie.pl/pliki/zdrowie/20121212_konkurs/regulamin.pdf

 

Zagadnienia do Konkursu Wiedzy o Zdrowiu - zob.: 

http://www.kujawsko-pomorskie.pl/pliki/zdrowie/20121212_konkurs/zagadnienia.pdf

 16 PAŹDZIERNIKA 2012

Dzień Pamięci Papieża Jana Pawła II

W 2012 roku XII Dzień Papieski obchodzony był pod hasłem "Jan Paweł II - Papież Rodziny". W czytelni przygotowano wystawkę  zbiorów bibliotecznych prezentujących życie i działalność Błogosławionego Jana Pawła II. Na przerwach uczniowie oglądali fragmenty filmów przypominające życie Karola Wojtyły od czasów dzieciństwa do dni na tronie papieskim oraz fragmenty przedstawiające najbardziej wzruszające chwile z pielgrzymek papieża do Ojczyzny.

 

PAŹDZIERNIK

OGÓLNOPOLSKI KONKURS NA ZAKŁADKĘ DO KSIĄŻKI ZWIĄZANY TEMATYCZNIE Z HIV/AIDS

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sępólnie Kraj. zaprosił uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie, którego celem jest upowszechnianie wiedzy o HIV /AIDS, popularyzacja świadomości, że ryzyko zakażenia HIV dotyczy każdego. Zob. więcej: http://www.aids.gov.pl/. Pod czujnym okiem wychowawczyni najwięcej zakładek wykonała klasa I c. Do wysłania przygotowała pani pedagog i pani z biblioteki.

zob. wyniki: http://aids.gov.pl/?page=zamowienia&act=other&id=400

12 PAŹDZIERNIKA 2012

Dzień Bezpiecznego Komputera

W tym roku biblioteka po raz pierwszy włączyła się w obchody Dnia Bezpiecznego Komputera. Zagrożeń związanych z komputerami jest wiele. Najbardziej narażone na niebezpieczeństwa są komputery, które pracują w sieci i mają dostęp do Internetu. Tego dnia na przerwie obejrzeliśmy prezentację multimedialną, którą wykonała uczennica kl. II TD Karolina M. Zaprezentowała w niej informacje o święcie, zagrożenia oraz zasady bezpiecznego użytkowania komputera. Mamy nadzieję, że podjęte inicjatywy przyczynią się do większego uświadomienia uczniom zagrożeń płynących z nieprawidłowego korzystania z komputera i Internetu.

09-15 PAŹDZIERNIKA 2012

Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów

 

"Ktoś list dostał. Komuś serce bije.
Idzie czytać pod kwitnące jabłonie.
Czyta. Chwyta się ręką za szyję
i dno traci, i w powietrzu tonie".
            Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

Listy prawie już wyszły z mody. Teraz królują sms-y i e-maile. Dlatego, by całkiem o epistolografii nie zapomnieć biblioteka szkolna zorganizowała  obchody Tygodnia Pisania Listów. Początki tego nietypowego święta sięgają  1953 roku. Ustanowiony z myślą o pokoju na świecie, dzisiaj jest przede wszystkim okazją, by odkrywać na nowo magię pisania listów. W czytelni przygotowano wystawkę tematyczną, w celu przybliżenia wiadomości i informacji związanych z tym świętem oraz popularyzowanie zbiorów bibliotecznych i wiedzy z zakresu epistolografii. Duże zainteresowanie wzbudziła Papeteria - komplet kopert i papierów listowych używanych do korespondencji. Młodzież nie miała pojęcia o jej istnieniu. 

 Prelekcja o depresji.

Pani Pedagog czyta fragment

książki W obliczu depresji.

 Zaproszenie do udziału w konkursie.

10 października w Dniu Zdrowia Psychicznego, na dużej przerwie międzylekcyjnej odbyło się spotkanie z panią pedagog, która omówiła z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej problem depresji. Po czym przeczytała fragment książki W obliczu depresji. Wspólnie, z nauczycielem bibliotekarzem, zachęcała uczniów do udziału w konkursie literackim "List". Zadanie konkursowe polegało na napisaniu listu do Filipa, bohatera książki W obliczu depresji, dotyczące rad jak przezwyciężyć młodzieńcze przygnębienie bohatera. Konkurs literacki „List” ma nie tylko ocalać od zapomnienia zanikającą w dobie Internetu sztukę pisania listów, ale także rozwijać wyobraźnię i umiejętności swobodnego wyrażania siebie poprzez teksty. Laureatka konkursu Karolina Mazur z klasy II T otrzymała w nagrodę papeterię.

Urok listów nigdy nie przeminie. Może warto więc czasem powrócić do tradycyjnych form komunikacji?

04 PAŹDZIERNIKA 2012

Międzynarodowy Dzień Zwierząt

Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt trwający do 10 października. Święto zwierząt obchodzone jest corocznie 4 października, w dzień wspominania w Kościele powszechnym św. Franciszka z Asyżu - patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Z tej okazji przygotowano wystawkę publikacji poświęconych zwierzętom. Obchody Dnia mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomienie im, że zwierzę to istota żywa, która ma swoje prawa.

Biblioteka postanowiła zwrócić uwagę młodzieży na los bezdomnych zwierząt, znęcanie się nad zwierzętami, warunki bytowe w schroniskach bezdomnych zwierząt. Wspólnie obejrzano strony różnych schronisk. Zaprezentowano stronę Przytuliska Zwierząt  w Sępólnie Kraj., do którego trafiają na tymczasowy pobyt  pieski zagubione na terenie gminy i zgłoszone przez Policję.  zob.: www.bezpana.strefa.pl

Działania biblioteki mają na celu zarówno skłonienie do zamyślenia nad odpowiedzialnością za życie istot oswojonych przez człowieka.

 02 PAŹDZIERNIKA 2012

Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy

2 października to Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy. Święto ustanowione zostało na mocy rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ z dnia 15 czerwca 2006 r. Dzień ten jest okazją do rozpowszechnienia „przesłania o unikaniu przemocy, również poprzez edukację i zwiększanie świadomości społecznej”. Patronem dnia jest Mahatma Gandhi, pionier filozofii działania bez przemocy, którego idee przyczyniły się do powstania „Dnia bez przemocy”. Przemoc oraz agresja przybiera różne formy i występuje na wielu płaszczyznach życia.

Biblioteka włączyła się w obchody tego dnia. Uczennica klasy II technikum przygotowała na ten dzień prezentację multimedialną, którą zaprezentowano na dużej przerwie międzylekcyjnej. Rozmawialiśmy o zachowaniach, które są złe i krzywdzące, i których nie należy naśladować.

PAŹDZIERNIK – MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

W tym roku po raz kolejny obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Tegoroczne hasło przyświecające obchodom to:

BIBLIOTEKA SZKOLNA KLUCZEM

DO PRZESZŁOŚCI, TERAŹNIEJSZOŚCI I PRZYSZŁOŚCI

W ramach tych obchodów zorganizowano:

  • zajęcia dla uczniów klas pierwszych, których celem było przybliżenie młodzieży szkolnej warsztatu informacyjnego biblioteki, zasad korzystania z księgozbioru, wyrabianie nawyku korzystania ze słowników, encyklopedii i innych źródeł informacyjnych oraz rozwijanie zamiłowań i zainteresowań czytelniczych, a także zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły

  • zaprezentowano galerię słynnych bibliotekarzy

  • wystawka nowości

  • uczniowie na przerwach rozwiązywali krzyżówki tematycznie związane z biblioteką.

Matura bliżej ucznia

W bieżącym roku szkolnym dwie klasy przygotowują się do matury IV TD/TM i II LU). Pani z biblioteki postanowiła, tak jak każdego roku, pomóc maturzystom poprzez organizację zajęć z uczniami przygotowującymi się do matury z języka polskiego. Realizację programu "Matura bliżej ucznia" przewidziano od września do kwietnia. Głównym celem zajęć jest pomoc uczniom  w przygotowaniu bibliografii podmiotu i przedmiotu oraz materiałów pomocniczych niezbędnych do przygotowania prezentacji na egzamin ustny. We wrześniu przygotowano wystawkę materiałów do matury. Przy wyborze tematu bardzo przydatny okazał się Słownik motywów literackich. Szkolny zestaw tematów do matury ustnej umieszczono na stronie internetowej biblioteki. Dzięki temu wszyscy uczniowie mają dostęp do tematów poprzez Internet.  Czeka nas pracowity rok.

 

WRZESIEŃ/PAŹDZIERNIK 2012

   GIEŁDA UŻYWANYCH PODRĘCZNIKÓW

Coroczny kiermasz podręczników, organizowany przez naszą bibliotekę szkolną, powstał aby uprościć uczniom i absolwentom szkoły wymianę podręcznikami. Dzięki tej usłudze uczniowie mogą nabyć używane podręczniki od uczniów klas starszych, bądź pozbyć się swoich, już niepotrzebnych. Kiermasz jak co roku cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Jedynie uczniowie klas pierwszych ze względu na nową podstawę programową nie mogli nabyć podręczników od starszych kolegów.

 

 WRZESIEŃ 2012

 Założono w programie Mol Optivum karty wypożyczeń wszystkim uczniom i nauczycielom. Rozpoczęto bieżącą obsługę wypożyczeń i zwrotów oraz statystykę czytelnictwa. Wypożyczanie przez komputer znacznie usprawni pracę biblioteki