2011/2012

13 CZERWCA 2012

KONKURS SUDOKU

 Sudoku jest obecnie jedną z najpopularniejszych łamigłówek na świecie - w naszej bibliotece także.

Przypominamy zasady rozwiązywania:
Uzupełnij puste pola cyframi od 1 do 9 w taki sposób, aby w każdym wierszu, w każdej kolumnie i w każdym wydzielonym kwadracie cyfry nie powtarzały się.
Uczniowie w ciągu roku szkolnego w wolnym czasie, na przerwach międzylekcyjnych, rozwiązywali sudoku. S
prawdzali  swoje umiejętności oraz wykazywali się pomysłowością rozwiązując zadania. Uczniowie rozwijali logiczne myślenie.

 

13 czerwca 2012 roku w bibliotece odbył się Szkolny Konkurs Sudoku, który zorganizowała pani z biblioteki. W zmaganiach z tą łamigłówką matematyczną wzięło udział  4 uczniów z I klasy technikum (zgłosiło się 6). Zwycięzcą konkursu- mistrzem sudoku został Mateusz Jureńczyk.  Uczestnikom konkursu gratuluję i życzę dalszych owocnych zmagań z sudoku.

 

 

12 - 25 CZERWCA 2012

  SKONTRUM

czyli inwentaryzacja zbiorów inwentarza głównego.

 

Pani Iza-przewodnicząca Komisji Skontrowej.

W bibliotece, po raz pierwszy, zostało przeprowadzone skontrum z wykorzystaniem programu MOL. Warunkiem przeprowadzenia kontroli księgozbioru z wykorzystaniem komputera było uprzednie skatalogowanie wszystkich zbiorów. Przeprowadzenie skontrum polegało na wprowadzeniu numerów książek znajdujących się na półkach. Zbiory zakodowane kodami paskowymi, wprowadzano do programu przy pomocy czytnika. Skontrum programem Mol ma wiele zalet w stosunku do tego prowadzonego metodami tradycyjnymi.

08 CZERWCA 2012

EURO W POLSCE

W czerwcu biblioteka zorganizowała wystawkę o EURO 2012. Na przerwach omawiano tematy  związane z Mistrzostwami Europy w piłce nożnej - mi. in. o stadionach na EURO, polskiej reprezentacji piłkarskiej, historii ME.

Rozmawiano na temat świadomego i bezpiecznego uczestnictwa w imprezach sportowych. Celem tych podjętych działań było uczenie szacunku i tolerancji oraz dostarczanie wzorców kulturalnego uczestnictwa w imprezach sportowych.

CZERWIEC 2012

KONKURS FOTOGRAFICZNY

Uczeń klasy II T Dawid Paczkowski wziął udział w konkursie fotograficznym pt. "Aktywne i twórcze formy spędzania wolnego czasu na Krajnie" zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Sępólnie Krajeńskim. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpiło 15 czerwca. Dziękujemy Dawidowi za reprezentowanie naszej szkoły w konkursie. Szkoda, że organizator nie wspomniał o pracy naszego ucznia.

    zob. http://www.powiat-sepolno.pl/693,konkursy-powiatowe.html

31 MAJA 2012      

ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ PAPIEROSA

Biblioteka szkolna włączyła się  w obchody Światowego Dnia bez Papierosa. Okazję tę wykorzystujemy do podniesienia świadomości naszych uczniów na temat szkodliwości palenia tytoniu, rozpowszechnianie mody na niepalenie oraz zachęcenie palących do pozbycia się tego kosztownego i bardzo szkodliwego nałogu.

     

Przygotowano w czytelni wystawkę tematyczną, rozwieszono plakaty, rozdano ulotki informujące  o szkodliwości palenia. Na przerwach uczniowie obejrzeli filmiki i prezentacje multimedialne o skutkach palenia tytoniu.

 4 KWIETNIA 2012 

"Drzwi otwarte"

Informatory o bibliotece.

 Gimnazjaliści z poszczególnych szkół z okolicy podczas zwiedzania szkoły odwiedzili bibliotekę. Pierwsi gości przybyli już o godz. 8:00. Byli to uczniowie ze szkół z Wąwelna i Sośna. Wraz z uczniami oczekującymi na lekcje obejrzeli prezentację "Z życia biblioteki".

 

 

Następnie bibliotekę odwiedzały większe grupy uczniów. Zapoznano ich z działalnością biblioteki, ze zbiorami, formami spędzania czasu wolnego w czytelni oraz stroną internetową, na której znajduje się wykaz podręczników. Dla gimnazjalistów przygotowano informator o bibliotece.

 

 

 21 MARCA 2012  

 Dzień Poezji

 

     

 

Dzień Wiosny

Z okazji Dnia Wiosny zaplanowano zajęcia z origami i wykonanie w czytelni dekoracji wiosenno-świątecznej.

 

                               Prace

z papieru.

       Wystawka            wiosenno-wielkanocna

 8 LUTEGO 2012 

Walentynki tuż, tuż...

W ostatnim tygodniu przed feriami w bibliotece zapanował walentynkowy nastrój. W czytelni pojawiła się wystawka, na której były zbiory poezji miłosnej, artykuły na temat historii walentynek, karty walentynkowe oraz niezliczona ilość czerwonych serduszek. W czasie spotkań z uczniami na przerwach międzylekcyjnych i w czasie okienek młodzież integrowała się poprzez obcowanie ze słowem mówionym i muzyką.

9 LUTEGO 2012 

SPOTKANIA Z OKAZJI DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU

9 lutego w ramach działań prewencyjnych naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Policji. Wizytę zorganizowano z inicjatywy nauczyciela bibliotekarza we współpracy z pedagogiem szkolnym i nauczycielem informatyki, w ramach Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu, który w tym roku obchodzono 7 lutego. W spotkaniu uczestniczyły klasy: I T i IB ZSZ. Ponadto w czytelni na przerwie odbyło się spotkanie z pielęgniarką szkolną na temat szkodliwości nadmiernego korzystania z komputera. Pani Ela omówiła dolegliwości, na które najczęściej skarżą się użytkownicy komputerów i zachęcała uczniów do dbania o zdrowie. Następnie młodzież obejrzała film zwolnij.ból.pl

 

z pielęgniarką szkolną

i przedstawicielami Policji

 

  kl. II technikum

 

   kl. I B ZSZ

 

 LUTY 2012

Trwają przygotowania do obchodów Światowego Dnia Bezpiecznego Internetu.

7 lutego ponad 70 państw z pięciu kontynentów obchodzić będzie Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). W Polsce DBI od 2005 roku organizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dzieci Niczyje (FDN). Głównym partnerem DBI 2012 jest Fundacja Orange, a patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas.

Uczennice z klasy II T opracowały pod kierunkiem nauczyciela bibliotekarza ankietę nt. "Internet i jego zastosowanie". Została ona przeprowadzona w klasie I A zsz i kl. II T. Trwają przygotowania do spotkania z przedstawicielem Policji, które odbędzie się w naszej szkole w czwartek 9 lutego o godz. 11:50.

01 LUTEGO 2012

W środę wieczorem zmarła Wisława Szymborska - jedna z najbardziej cenionych poetek, laureatka literackiej Nagrody Nobla z 1996 roku. Poetka w lipcu skończyłaby 89 lat.

 27 STYCZNIA 2012

 W piątek 27 stycznia obchodziliśmy 67 rocznicę wyzwolenia Sępólna Krajeńskiego. W czytelni na wystawce tematycznej zgromadzono broszury, zdjęcia i artykuły o wyzwoleniu naszego miasta. Zaciekawienie młodzieży wzbudziły fotoplakaty ze zdjęciami lotniczymi ukazującymi kolumnę samochodową Wehrmachtu przejeżdżającą przez miasto. Na przerwach młodzież oglądała prezentację ukazującą historię Sępólna. Przedstawiciele samorządu szkolnego brali udział  w przemarszu i złożyli wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Walki i Męczeństwa oddając cześć poległym.

4 STYCZNIA 2012

KONKURS O ZDROWIU

Dostrzegając fakt, iż działania stymulujące pożądane, dobrowolne zmiany w zachowaniach zdrowotnych społeczeństwa odnoszą najbardziej oczekiwane efekty wśród młodzieży, Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego (Departament Zdrowia i Nadzoru Właścicielskiego) postanowił w roku szkolnym 2011/2012 zorganizować na terenie województwa kujawsko-pomorskiego po raz drugi Regionalny Konkurs Wiedzy o Zdrowiu. W tym roku dzięki zaangażowaniu nauczyciela bibliotekarza i pani pedagog w konkursie udział wzięli uczniowie naszej szkoły.  Młodzież otrzymała zagadnienia i wykaz literatury, na podstawie którego mogła przygotować się do I i II etapu konkursu. Etap szkolny odbył się 4 stycznia 2012 r. Z 26 pytaniami na temat metabolizmu, wad postawy, odporności, radzenia sobie ze stresem itp. zmagało się 10 uczniów naszej szkoły. Niestety nikt nie zakwalifikował się do etapu powiatowego. Najlepszy wynik uzyskała Ewelina Czarnotta.

http://www.powiat-sepolno.pl/693,konkursy-powiatowe.html

 

KONKURS POEZJI - recytowali w bibliotece szkolnej.

We wtorek 29 listopada w bibliotece odbył się konkurs recytatorski dla technikum, który zorganizowała nauczycielka j. francuskiego.   I miejsce zajęła Ewelina Cz., II miejsce Kacper R., III miejsce Dawid G. - Gratulujemy.

   Natomiast konkurs poezji polskiej odbył się we wtorek 13 grudnia. Organizatorem była polonistka. Recytowały uczennice z zasadniczej szkoły zawodowej i z technikum. Komisja konkursowa przyznała I miejsce Karolinie z pierwszej klasy technikum, II miejsce Marysi, a III Paulinie z II c. Gratulujmy.

7 GRUDNIA 2011              

GÓRA GROSZA     21.11-02.12.2011

 

 

 Rozpoczęcie  zbiórki.

     Liczenie zebranych pieniędzy.

 6 GRUDNIA 2011              

MIKOŁAJKI

Mikołaj czyli Tomek K.

Agata i Ewelina

Wędrówka po szkole ze słodyczami.

Agata dzieli cukierkami:)

  Wystawka kart i ozdób świątecznych, które wykonała pani Małgosia ze szkoły policealnej.

Wystawka kart świątecznych, wykonanych przez uczniów.

 

1 GRUDNIA 2011              

 DZIEŃ WALKI Z AIDS

WYSTAWKA

SPOTKANIE    Z

PIELĘGNIARKĄ

                             FILM

 

29 LISTOPADA 2011              

ANDRZEJKI

 

 

Na przerwach międzylekcyjnych młodzież wróżyła i bawiła się z okazji andrzejek. Każdy mógł wywróżyć sobie, kim będzie w przyszłości. Nie obyło się bez lania. Wszyscy z ogromnym przejęciem patrzyli na cienie woskowych figurek. Uczestnikom dopisywały dobre humory.

 

 

 

  Woskowe Woskowe figurki

 

17 LISTOPADA 2011

ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA TYTONIU

 Palenie tytoniu jak wszyscy wiemy jest bardzo szkodliwe dla zdrowia. Papierosy zawierają wiele środków trujących, które niszczą i osłabiają nasz organizm. Dlatego w ramach profilaktyki uzależnień w bibliotece szkolnej w dniach 16-18 listopada pani  z biblioteki zorganizowała akcję, której głównej celem było zapobieganie paleniu tytoniu wśród młodzieży szkolnej poprzez zwiększenie wiedzy w zakresie szkodliwości dymu tytoniowego, kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu. W czytelni była wystawka tematyczna, w czwartek na przerwie młodzież obejrzała  film pt." Nikotyna-legalny narkotyk", a w piątek na dużej przerwie uczniowie  rozwiązywali krzyżówkę z hasłem "Palenie jest niemodne". Mamy nadzieję, że uczniowie wybiorą zdrowy styl życia wolny od dymu tytoniowego.

 

 

 

 

 

 

16 LISTOPADA 2011

  Wręczenie nagród książkowych dla laureatów konkursu na zakładkę do książki odbyło się na dużej przerwie w środę 16 listopada. Najwięcej prac wpłynęło od uczniów ZSZ. Komisja w składzie: polonistka i nauczyciel bibliotekarz, wybrała najlepszych.   GRATULUJEMY!

  

 

 

NAGRODY

 

 

11 LISTOPADA  2011

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

W 1795 r. Polska utraciła niepodległość i zniknęła z mapy świata, ale pozostała w sercach i umysłach Polaków. Polacy nigdy nie pogodzili się z niewolą. Po 123 latach, po porażce zaborców w I wojnie światowej Polska odzyskała niepodległość. 11 listopada 1918 r. Tego dnia co roku obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. W czytelni odbyła się pogadanka na ten temat

 

 

03-10 LISTOPADA 2011      

Pani z biblioteki udało się namówić dwoje uczniów do  udziału w konkursie plastycznym pod hasłem "Jan Paweł II - człowiek modlitwy". Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 10 listopada w CKiS w Sępólnie Kraj. Wyróżnienie za udział i pamiątkowy dyplom otrzymała Karolina M. z klasy I TD a nagrodę książkową za I miejsce Dawid G. z klasy II TD - GRATULUJEMY:)

 6-13 LISTOPADA 2011   

XIII POWIATOWY TYDZIEŃ KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ                                Motto tygodnia: "Zapytaj o Polskę"

W czytelni została wykonana wystawka zawierająca m.in. program spotkań w ramach obchodów tygodnia. 9 listopada uczniowie, pod opieką nauczycieli, brali udział w barwnym widowisku historycznym w wykonaniu młodzieży III LO w Bydgoszczy, z wykorzystaniem strojów i broni z epoki świetności Rzeczpospolitej. Młodzież zapoznała się ze zwyczajami  szlacheckimi, panoramą obyczajów, kulturą i tradycjami szlachty polskiej w XVII wieku.

7 listopada uczniowie klasy I T uczestniczyli w spotkaniu z pisarzem Maciejem Grabskim, autorem książek Ks. Rafał i niespokojne czasy

Autograf pisarza.

9 listopada klasa II c brała udział w spotkaniu nt. Miłość, szacunek i podziw czyli antropologia chrześcijaństwa Jana Pawła II. Gościem była dziennikarka Ewa Ablewicz-Rzeczkowska. która jest współtwórczynią książki i filmu o Annie Półtawskiej, bliskiej przyjaciółce Jana Pawła II.

   

PAŹDZIERNIK

 XI Dzień Papieski „Jan Paweł II - Człowiek Modlitwy"

9 października 2011

 

 Dzień Papieski, to czas duchowej łączności z papieżem. W czytelni zrobiliśmy wystawkę książek o Papieżu. Wspominaliśmy  jego życie, to co zrobił.  Jest to bardzo ważny dzień w życiu duchowym każdego człowieka.
 

Przerwy międzylekcyjne w czytelni:)

 

Sudoku

   

 Pani bibliotekarka podsunęła diagramy z "Młodego Technika". Rozwiązywanie sudoku rozpoczęła grupa uczniów z klasy I TD. Młodzież uczy się cierpliwości i logicznego myślenia. Sudoku rozwija umysł i stanowi świetny trening dla szarych komórek. Do rozwiązywania diagramów przyłączają się uczniowie z innych klas. Jest coraz więcej chętnych. To dobry sposób na spędzanie wolnego czasu w czytelni szkolnej.

 Uczniowie z klasy ITD i IC z panią Ewą:)

Mechanicy rozwiązują krzyżówkę   samochodową.

 

Nauka składania serwetek

Praca z papieru   wykonana przez      Pawła K. - IV TM

 

PAŹDZIERNIK – MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

W tym roku po raz kolejny świętowaliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Tegoroczne hasło przyświecające obchodom to: ”Biblioteki szkolne przygotowują uczniów do życia”. Organizację związanych ze świętem działań podjęto już dużo wcześniej.

W ramach tych obchodów zostały zorganizowane:

  • zajęcia dla uczniów klas pierwszych, których celem było przybliżenie młodzieży szkolnej warsztatu informacyjnego biblioteki, zasad korzystania z księgozbioru, wyrabianie nawyku korzystania ze słowników, encyklopedii i innych źródeł informacyjnych oraz rozwijanie zamiłowań i zainteresowań czytelniczych, a także zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły

  • rok 2011 został ogłoszony Rokiem Cz. Miłosza i M. Skłodowskiej-Curie. Dla uczczenia pamięci noblistów, a zarazem podsumowania całorocznych obchodów zorganizowano w bibliotece wystawki i rozwiązywano krzyżówki poświęcone noblistom

  • na początku października biblioteka zaprosiła chętnych uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie plastycznym na zakładkę do książki. Tematyka pracy związana była z rocznicami roku 2011

  • przygotowano wystawkę książek-nowości

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Październik-Kwiecień

Pani z biblioteki z chętnymi uczniami z klasy II T postanowiła w roku szkolnym zrealizować projekt "Bądź bezpieczny w Internecie". Zostanie wykorzystany sprzęt i możliwości biblioteki oraz ICIM. Pozwoli on także przybliżyć młodzieży pracę nauczyciela bibliotekarza-opiekuna centrum. Głównym celem projektu jest poszerzenie wiedzy o zagrożeniach wynikających z korzystania z Internetu, opracowanie i przeprowadzenie ankiety, przygotowanie broszury, prezentacji multimedialnej oraz spotkania z przedstawicielem policji w miesiącu lutym w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. Na zdjęciach niżej widzimy najbardziej zaangażowane uczennice.

 

  20 WRZEŚNIA 2011

   

Klasa II technikum brała udział w konferencji  "Rozwój zawodowy osób niepełnosprawnych, niewidomych oraz niedowidzących", która odbyła się 20 września o godz. 10:30 w CKiS w Sępólnie. Organizatorem był Polski Związek Niewidomych. Celem konferencji było zapoznanie z aktualnymi przepisami, możliwościami i korzyściami z zatrudniania osób niepełnosprawnych, z nowymi przywilejami PFRON oraz wykład nt. wolontariatu. Z wielką przyjemnością zgromadzeni obejrzeli występ Gracjany Łąckiej - laureatki konkursu osób niepełnosprawnych w Ciechocinku.

 9 WRZEŚNIA 2011

"POBOCZA 2011"
W piątkowe popołudnie w naszej szkole odbyła się lekcja poezji z okazji VIII Międzynarodowych Spotkań Poetyckich "Pobocza 2011”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy II TM/D.  Naszymi gośćmi byli poeci: Paweł Szydeł i Jarosław Jakubowski. Poeci po prezentacji swoich wierszy wciągnęli młodzież w dyskusję. Na zakończenie spotkania otrzymaliśmy tomik wierszy: Flow. Dziesięć długich wierszy z autografem pana Jarosłąwa - poety, prozaika, dramatopisarza, który jest stałym współpracownikiem dwumiesięcznika literackiego "Topos" i członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Dziękujemy za lekcję poezji:)
 

WRZESIEŃ/PAŹDZIERNIK 2011

   KIERMASZ UŻYWANYCH PODRĘCZNIKÓW

Po raz kolejny została przeprowadzony KIERMASZ używanych podręczników.