2010/2011

21 CZERWCA 2011

Tuż przed wakacjami naszą bibliotekę odwiedzili członkowie aktywu bibliotecznego z Zespołu Szkół nr 1 w Sępólnie Kr.

 

 

 

 Młodzież z gimnazjum obejrzała prezentację o bibliotece. Został omówiony księgozbiór,  działalność centrum oraz katalog komputerowy w programie Mol. Z wielkim zainteresowaniem młodzież przeglądała stronę internetową biblioteki. W podziękowaniu za mile spędzony czas wręczono laurkę.

 3 CZERWCA 2011

Pani z biblioteki umówiła klasę sprzedawczyń na spotkanie z Rzecznikiem Spraw Konsumenta panią Katarzyną Niepiekło-Theil. Klasa II C z wychowawczynią udała się do biblioteki publicznej. Młodzież dowiedziała się na czym polega praca powiatowego rzecznika.  Problemy związane z łamaniem praw konsumenta nie są obce zarówno dorosłym jak i młodzieży, dlatego wiadomości, które uczniowie zdobyli podczas lekcji były bardzo cenne.

zob. więcej  http://www.bip.powiat-sepolno.pl/25,powiatowy-rzecznik-konsumentow.html

21 KWIETNIA  2011

Wykonanie gazetki i wystawki w związku z beatyfikacją Jana Pawłą II.

21 MARCA 2011

  Dzień Wiosny i Międzynarodowy Dzień Poezji

W poniedziałek - Dzień Wiosny  chętni uczniowie pod opieką pani z biblioteki wybrali się do Centrum Kultury w Sępólnie na film pt. "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł"  Jedna z największych i najbardziej oczekiwanych polskich produkcji od czasu filmu "Popiełuszko. Wolność jest w nas".  W przejmującym obrazie, Antoni Krauze przypomina jedną z najmroczniejszych kart z historii PRL-u. Zrealizowana z rozmachem inscenizacyjnym, widowiskowa rekonstrukcja dramatycznych wydarzeń w Gdyni, zakończonych brutalną pacyfikacją manifestantów przez oddziały wojska i milicji w 1970 roku.
Muzykę do filmu skomponował Michał Lorenc. "Balladę o Janku Wiśniewskim" - motyw przewodni filmu - zaśpiewał Kazik Staszewski.

W czwartek w ramach Dnia Poezji odbyło się spotkanie poetyckie poświęcone Czesławowi Miłoszowi. Głównym celem była promocja twórczości noblisty. Młodzież pięknie czytała Jego wiersze. Wysłuchaliśmy także wierszy czytanych przez samego noblistę. Spotkanie wzbogaciła prezentacja multimedialna o Czesławie Miłoszu.  W ten sposób uczciliśmy pamięć wielkiego poety naszych czasów.

  Biblioteka w nowej szacie

Zdjęcia przedstawiają wygląd nowo urządzonej czytelni i wypożyczalni. Biblioteka została  wyposażona w projektor i głośniki. Zakupiono rozdzielacze i podpórki do książek, elektroniczny zegar, rolety oraz  tablicę korkową do gazetek okolicznościowych. Stanowisko pracy nauczyciela bibliotekarza zostało wyposażone w nowe, narożne biurko oraz w szafkę do urządzenia wielofunkcyjnego. Całość tworzy przyjemny, wygodny kącik do pracy. Na nowych karniszach zawieszono ozdobne zasłonki, które dodają wnętrzu uroku i ciepła.

Biblioteka stała się miejscem do przyjemnego spędzania czasu, w której można m.in. wypożyczyć książkę, skorzystać z Internetu i jego zasobów, obejrzeć film, posłuchać muzyki, czy przeglądać czasopisma. Zapraszamy!!!

Przerwy międzylekcyjne w czytelni:)

Krzyżówka: "Kolęda, kolęda"

 

 

Laureaci konkursu z nagrodami:

 Maciej i Bartek

 

Nauka składania serwetek

 

21 GRUDNIA  2010

Na spotkaniu świątecznym w czytelni spotkali się członkowie koła bibliotecznego. Zasiedliśmy przy świątecznie nakrytym stole. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną o zwyczajach świątecznych. Następnie wspólnie śpiewaliśmy kolędy. Popołudnie spędziliśmy przy herbatce ciasteczkach, dźwiękach kolęd, w miłej i przyjemnej atmosferze.

Spotkanie świąteczne

 

6 GRUDNIA  2010

 MIKOŁAJKI

W tym roku odwiedził nas Mikołaj czyli Przemek M.  wraz z Eweliną i Natalią. Mikołajkowe wędrówki ze słodyczami rozpoczął od biblioteki. Patrycja S. wykonała dekorację w czytelni. Zapanował świąteczny nastrój. Biblioteka od Dyrekcji szkoły dostała w prezencie multimedialny projektor oraz głośniki.

 

1 GRUDNIA  2010

Światowy Dzień Walki z Aids

Mimo pozornie coraz większej wiedzy nt. HIV/AIDS, brakuje świadomości, że problem ten może dotyczyć każdego. Ważnym elementem działań profilaktycznych jest kształtowanie u ludzi postawy tolerancji wobec zakażonych wirusem HIV i chorych na AIDS. Biblioteka postanowiła zasygnalizowć ten problem. Została wykonana  gazetka ścienna poświęconą profilaktyce HIV/AIDS.  Na przerwach czytaliśmy fragmenty książki Chcę żyć. Jest w niej opisana historia dziewczyny, która dowiaduje się, że jej chłopak, który był jej wielką pierwszą miłością ma Aids, a ona zakażona została wirusem HIV. Wcześniej także myślała, że takie problemy jej nie dotyczą. Więcej informacji  o Aids na stronie: www.aids.gov.pl

 

 

29 LISTOPADA 2010

 ANDRZEJKI  

 

Na zdjęciach widzimy jak młodzież bawiła się w czytelni na przerwach z okazji Andrzejek. Największą atrakcją było lanie wosku i odczytywanie wróżb z wylanych figurek. 

10 LISTOPADA 2010

Uczestniczyliśmy w spotkaniu autorskim z dziennikarką Kariną Obarą, która kieruje toruńskim oddziałem „Gazety Pomorskiej”. Dotychczas wydała powieści Grzecherezada (2006) i Dwa światy Zofii (2008), a także prozę dokumentalną Damian i Dzienna Mama (2008). Najnowszą książką jest powieść Gracze (2010). W najbliższym czasie zamierza napisać książkę o ludziach z małych miejscowości, którzy robią wiele rzeczy, a nie są rozpoznawalni oraz  o tych, którym brakuje pewności siebie  i nie wykorzystują swoich talentów, wybierają swoją „małą stabilizację”.  Na zakończenie spotkania w dowód wdzięczności za ciekawe spotkanie Patrycja wręczyła autorce różyczkę. Nie obyło się również bez autografów, które pisarka rozdawała z  uśmiechem na twarzy. Ze spotkania wróciliśmy z najnowszą książką, z dedykacją i autografem Kariny Obary.

 

PAŹDZIERNIK –

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Hasło obchodów: "Różnorodność, energia, wyzwania - oto biblioteka szkolna" (Diversity Challenge Resilience: School Libraries Have it All)

Na początku października biblioteka zaprosiła chętnych uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie plastycznym na zakładkę do książki. Tematyka pracy związana była z rocznicami roku 2010: Rok Chopinowski lub 650 lecie Sępólna Krajeńskiego.

Wykonano gazetkę okolicznościową o święcie. Ogłoszono wyniki konkursu na najlepszego czytelnika roku szkolnego 2009/2010. Nagrodę książkową, słownik do języka angielskiego, odebrała uczennica klasy II c Ewa Fryżewska.

 

 

W czytelni odbył się pokaz multimedialny przedstawiający wydarzenia z życia biblioteki od 2005 roku. Na przerwach uczniowie rozwiązywali krzyżówki, brali udział w mini konkursach wiedzy o bibliotece. Przeprowadzono ankietę na temat działalności biblioteki szkolnej.

Ponadto uczniowie mogli obejrzeć wystawkę starych książek.

 

 

 Wrzesień-Kwiecień

Matura bliżej ucznia

W bieżącym roku szkolnym trzy klasy przygotowują się do matury (III LA, IV TD, IV TM). Pani z biblioteki postanowiła, tak jak każdego roku, pomóc maturzystom poprzez organizację zajęć z uczniami przygotowującymi się do matury z języka polskiego. Realizację programu "Matura bliżej ucznia" przewidziano od września do kwietnia. Głównym celem zajęć jest pomoc uczniom  w przygotowaniu bibliografii podmiotu i przedmiotu oraz materiałów pomocniczych niezbędnych do przygotowania prezentacji na egzamin ustny. We wrześniu przygotowano wystawkę materiałów do matury. Szkolny zestaw tematów do matury ustnej umieszczono na stronie internetowej biblioteki. Dzięki temu wszyscy uczniowie mają dostęp do tematów poprzez Internet.  Czeka nas pracowity rok.

 

   

17 WRZEŚNIA 2010

   "POBOCZA 2010"  

W piątkowe popołudnie w naszej szkole odbyła się lekcja poezji z okazji VII Międzynarodowych Spotkań Poetyckich "Pobocza 2010”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy III LA i przedstawiciele z poszczególnych klas technikum. Naszymi gośćmi byli poeci: Grzegorz Kociuba z Tarnobrzega, Wojciech Banach z  Bydgoszczy i Tomasz Bąk z Tomaszowa Mazowieckiego. Poeci po prezentacji swoich wierszy wciągnęli młodzież w dyskusję.

Na zdjęciach młodzież oczekująca na gości:)

WRZESIEŃ/PAŹDZIERNIK 2010

   GIEŁDA UŻYWANYCH PODRĘCZNIKÓW

Po raz kolejny została przeprowadzona giełda używanych podręczników. W tym roku ze względu na prace porządkowe po remoncie, przenoszenie księgozbioru ze sali lekcyjnej do nowych pomieszczeń, została przeprowadzona w węższym zakresie. W szczególności pozyskano podręczniki od absolwentów szkoły, które zakupili uczniowie wyższych klas.

1 WRZEŚNIA 2010

 

Początek roku szkolnego rozpoczęliśmy bardzo pracowicie. W czasie wakacji został przeprowadzony remont części parteru szkoły. Nowo wyremontowane pomieszczenia zostały oddane do użytku pod koniec sierpnia. Biblioteka otrzymała nową, bardziej przestrzenną czytelnię. Z pomocą uczniów i pana woźnego przeniesiono meble i księgozbiór, które na czas remontu znajdowały się w sali lekcyjnej. Nowa czytelnia zmieniła się nie do poznania. W wypożyczalni znajdują się regały z książkami, skrzynki katalogu alfabetycznego i rzeczowego oraz biurko do cichej pracy.