2008/2009

CZERWIEC 2009

WYKŁAD "KRONIKI LOKALNE, JAKO ŹRÓDŁO WIEDZY HISTORYCZNEJ"

 

 

 

9 czerwca  uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wykładzie organizowanym przez bibliotekę publiczną. Bardzo interesujące spotkanie poprowadził pan dr Józef Buława, który zaprezentował różne kroniki, m.in. ZS nr 1, OSP, KGW i inne.

   MAJ 2009

SEMINARIUM "SZLAKIEM DAWNYCH RODÓW KRAJEŃSKICH"

W poniedziałek 11 maja w Bibliotece Publicznej im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w innej lekcji historii. Redaktor Krajeńskich Zeszytów Historycznych Leszek Skaza opowiadał o słynnych rodach krajeńskich.  Przez godzinę próbował przekazać swoją rozległą wiedzę o dawnych rodach, które zapisały się na kartach historii Krajny i Sępólna. Przybliżył dzieje najbardziej znanego szlacheckiego rodu Krajny - Komierowskich i przypomniał, że przed rokiem zmarła ostatnia osoba z pomorskiej gałęzi - Janina Komierowska. Skaza opowiedział też o dwóch innych rodach - Prądzyńskich i Hoppe. Nie wszyscy są świadomi ich istnienia, a historycy są w posiadaniu bogatej wiedzy na ich temat.

Z okazji Tygodnia Bibliotek  uczniowie  naszej szkoły brali udział w warsztatach dziennikarskich. Młodzi ludzi poznawali tajniki pracy dziennikarza na podstawie internetowego i papierowego wydania "Gazety Pomorskiej". W warsztatach wzięli udział uczniowie liceum i technikum. Uczyli się zbierania informacji i redagowania tekstu pod okiem pani Marietty Chojnackiej.

WARSZTATY DZIENNIKARSKIE

Z okazji Tygodnia Bibliotek  uczniowie  naszej szkoły brali udział w warsztatach dziennikarskich. Młodzi ludzi poznawali tajniki pracy dziennikarza na podstawie internetowego i papierowego wydania "Gazety Pomorskiej". W warsztatach wzięli udział uczniowie liceum i technikum. Uczyli się zbierania informacji i redagowania tekstu pod okiem pani Marietty Chojnackiej.

30 KWIETNIA 2009

        Po lekcjach młodzież z koła bibliotecznego zwiedziła Bibliotekę Pedagogiczną w Sępólnie Kraj. Uczniowie zapoznali się z warsztatem informacyjnym. Nauczyli się korzystać z katalogu online. Następnie, w czytelni dla młodzieży w bibliotece publicznej, braliśmy udział w lekcji bibliotecznej  nt. Ku ksiąg ozdobie - o zdobnictwie rękopisów i starodruków. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną o starych księgach.

21 MARCA 2009

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POEZJI 

W czytelni zorganizowano wystawkę poezji regionalnej i gazetkę na temat święta. Z okazji dnia poezji, biblioteka zaproponowała głośną lekturę wierszy. W pierwszej części spotkania pani z biblioteką przybliżyła wszystkim cel obchodów. Agata  z Magdą  przeczytały aforyzmy o poezji i poetach. Następnie zapoznano z twórczością byłych uczniów naszej szkoły. Wykorzystano wiersze zgromadzone przez  panią z biblioteki. Wykorzystano m.in. debiutancki zbiór wierszy byłej uczennicy Eweliny Nowak pt. Życie moje [2004]  oraz antologię wierszy uczniów LO w Sępólnie Zdanka spod kaftanka [1996].  Korzystając z tomików Krajeńskiego Stowarzyszenia Kulturalnego uczniowie poznali poezję twórców regionalnych. Między innymi poezję Pawła Szydła i Małgorzaty Szwedy.  Celem spotkania była popularyzacja poezji regionalnej oraz zachęcenie młodzieży do własnej twórczości.

 

 

LUTY/CZERWIEC

Wzięliśmy udział w ogólnopolskim konkursie fotograficznym. Zarejestrowaliśmy się w serwisie internetowym www.bibliotekawszkole.pl/fotokonkurs. Zdjęcia poprzez serwis internetowy zgłosiła uczennica pierwszej klasy liceum Magda G. i pani z biblioteki. Ukazaliśmy w formie fotografii działalność naszej biblioteki.

12 LUTEGO 2009

SPOTKANIE WALENTYNKOWE 

05 LUTEGO 2009

10 luty 2009 - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej w lutym obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Ma on na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

5 lutego w ramach działań prewencyjnych policjantka sępoleńskiej jednostki mł. asp. Adrianna Buretta na co dzień pracująca w sekcji kryminalnej, odwiedziła uczniów naszej szkoły. Wizytę zorganizowano z inicjatywy nauczyciela bibliotekarza we współpracy z pedagogiem szkolnym i nauczycielem informatyki, w ramach Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu, który w tym roku obchodzono 10 lutego. W spotkaniu uczestniczyły klasy: I c ZSZ, I LA, III LA. Gazetkę i materiały do spotkania przygotowała pani z biblioteki z młodzieżą z koła bibliotecznego. Wykonano gazetki na temat zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Policjantka omówiła między innymi na co należy zwrócić uwagę przy korzystaniu z Internetu, jak chronić komputer przed atakami w sieci, co zrobić gdy staniemy się ofiarą przestępstwa internetowego i do kogo się zwrócić. Ponadto uczniowie usłyszeli rady policjantki na temat kontaktu z osobami poznanymi przez Internet, na co należy uważać robiąc zakupy przez Internet, czy uczestnicząc w aukcjach internetowych. Ważnym elementem było również uświadomienie uczniów jakie materiały można legalnie pobierać z Internetu oraz co powinni wiedzieć umieszczając w Internecie materiał video z telefonu komórkowego, bądź publikując zdjęcia bez zgody zainteresowanej osoby. Oprócz rad i informacji policjantka omówiła także konsekwencje prawne jakie grożą za nielegalną działalność w sieci. Dziękując za przybycie i przekazaną wiedzę, Agata Piasecka wręczyła gościowi kwiaty.

21 GRUDNIA  2008

II ETAP KONKURSU O AIDS

18 GRUDNIA  2008

ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE KOŁA BIBLIOTECZNEGO

16 GRUDNIA  2008

I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM

5 GRUDNIA  2008

 MIKOŁAJKI

4 grudnia na spotkaniu koła bibliotecznego wykonano dekorację świąteczną. Choinka  przyozdobiła czytelnię. Wykonano gazetkę okolicznościową na temat tradycji świątecznych. Następnego dnia w świąteczny nastrój wprowadził społeczność szkolną wędrujący Mikołaj rozdający słodycze czyli Mateusz Węgierski z I TM. Pomocą służyły mu koleżanki z I LA: Kinga Kuś i Magda Borlik. Słodycze zostały zakupione z funduszy Rady Rodziców.

1 GRUDNIA  2008

ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z AIDS

W związku z obchodami dnia 1 grudnia Światowego Dnia Walki z AIDS uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć wystawę poświęconą tej problematyce, którą przygotowała w czytelni  pani M. Swakowska. Po obejrzeniu wystawy i przeczytaniu informacji zadaniem uczniów było rozwiązanie krzyżówki dotyczącej HIV/AIDS. Wszyscy, którzy prawidłowo rozwiązali to zadanie wylosowali nagrody rzeczowe. W bibliotece szkolnej przygotowana została również gazetka okolicznościowa pt. „Bez  ryzyka”.     

 Ponadto:
1. Wykonano na holu gazetkę tematyczną "Czy wiesz ile osób wokół ciebie jest nosicielem wirusa HIV"
2. Przygotowano plakaty na temat HIV/AIDS z wykorzystaniem dowolnej techniki na lekcjach „Twórczego przeobrażenia świata”
3. Wystawa plakatów w dniu 1 grudnia.
4. Trzy etapowy konkurs wiedzy na temat HIV/AIDS zorganizowany przez  nauczyciela bibliotekarza, pedagoga  i pielęgniarkę.

28 LISTOPADA  2008

ANDRZEJKI

Na andrzejkowe wróżenie zapraszały plakaty rozwieszone po szkole. Z tej okazji przygotowano gazetkę okolicznościową w czytelni, która zapoznała z historią Wigilii św. Andrzeja. Wróżbami zajęły się dziewczyny z kl. I LA. Przez moment można było wyjechać w daleką podróż i spełnić swoje marzenia. Tego dnia bibliotekę odwiedziła duża liczba uczniów naszej szkoły. Dzień upłynął w miłej atmosferze.

13 LISTOPADA  2008

  2008 - ROK ZBIGNIEWA HERBERTA

W tym roku przypada 10 rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. Z tej okazji Sejm RP podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2008 Rokiem Zbigniewa Herberta. W czwartek 13 listopada, młodzież z koła bibliotecznego spotkała się po lekcjach, aby  przybliżyć sylwetkę autora i jego twórczość. Uczestników wieczorku zapoznano z niezwykle bogatą biografią poety, zaprezentowano też mini-wystawkę przedstawiającą zdjęcia Herberta i książki z księgozbioru biblioteki. Zaprezentowano kilka najbardziej znanych wierszy Herberta. Wysłuchano nagranie wiersza Przesłanie Pana Cogito w wykonaniu samego autora. Niech to spotkanie przyczyni się do popularyzacji  tej wielkiej poezji.

06 LISTOPADA  2008

"SKRZYNKA ŻYCZEŃ"

Jest to akcja, dzięki której to uczniowie będą mogli decydować o zakupach nowych pozycji książkowych dla biblioteki szkolnej. Jeżeli czytelnicy uważają, że w naszym księgozbiorze brakuje potrzebnych książek, mogą  – imiennie lub anonimowo – wypisać na kartce tytuł książki wraz z autorem. Kartki należy wrzucać do skrzynki znajdującej się w bibliotece. Właśnie na dzisiejszym spotkaniu koła bibliotecznego  Kinga Kuś z I LA,  z pomocą pani,  wykonała skrzynkę życzeń. 

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Święto biblioteki obchodziliśmy w tym roku po raz piąty.  Ze względu na zwiększającą się popularność Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych, organizatorzy podjęli decyzję o rozszerzeniu tego święta na cały miesiąc. W organizacji pomagali przedstawiciele koła bibliotecznego. Szczególnie zaangażowała się grupa uczniów z klasy I LA.  W pierwszej kolejności przygotowana została gazetka okolicznościowa na temat święta. Na terenie szkoły rozwieszono plakaty zawierające harmonogram obchodów. Został wydany  Informator biblioteczny, zawierający podstawowe dane o bibliotece i plan imprez bibliotecznych na rok szkolny 2008/2009. Ogłoszono wyniki i wręczono nagrody za czytelnictwo. Najlepszym czytelnikiem została Patrycja z klasy II LA. Natomiast  najwięcej książek w poprzednim roku wypożyczyli uczniowie z klasy IV TM. Przeprowadzono konkurs czytelniczy To i owo o książce. Czytelnicy losowali pytania, które ukryte były w pojemnikach od jajek niespodzianek. Jeżeli znali prawidłową odpowiedź, to wpisywali w odpowiednie miejsce krzyżówki, jeżeli nie - to szukali odpowiedzi w różnych źródłach dostępnych w bibliotece. Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe. Mogli sobie wybrać z tych, które zostały wcześniej dołączone do miesięcznika Twist. Ponadto zaprezentowana została prezentacja multimedialna o bibliotece szkolnej. Ukazała ona najważniejsze wydarzenia z życia biblioteki od 2005 roku.  W związku z tym, że hasło tegorocznych obchodów brzmiało: Umiejętność czytania i uczenie się w Twojej bibliotece szkolnej, odbyły się lekcje biblioteczne z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych  pt.  Jak się uczyć? i Historia książki. Ponadto po lekcjach spotkali się członkowie koła bibliotecznego na wspólnym, głośnym czytaniu wierszy, sentencji o książce i bibliotece.   Ponadto wszyscy odwiedzający bibliotekę, byli częstowani słodyczami. 

PAŹDZIERNIK  2008

23 PAŹDZIERNIKA  2008

                                        VIII DZIEŃ PAPIESKI 

SPOTKANIE POETYCKIE "POEZJA KAROLA WOJTYŁY"

Młodzież z koła bibliotecznego w szczególny sposób uczciła kolejną  rocznicę wyboru Ojca Świętego Jana Pawła II. W czwartkowe popołudnie spotkała się na wieczorku pt." Poezja Karola Wojtyły", aby uciec na chwilę od rzeczywistości i przypomnieć sobie naukę i przesłania papieża. Myślą przewodnią Dnia Papieskiego w tym roku były słowa: Jan Paweł II - wychowawca młodych.  Z kilkudniowym wyprzedzeniem młodzież wykonała gazetkę okolicznościową o dniu papieskim oraz dekorację na spotkanie z poezją. Wszystkich zebranych z klasy I LA, II LA i I B powitała pani z biblioteki. Wspólnie zapalono świeczki. W niepowtarzalny nastrój tego spotkania wprowadził "Tryptyk rzymski" czytany przez aktora. Następnie w ciszy i skupieniu  kolejno młodzi poeci czytali wiersze. W ten sposób oddali hołd  wielkiemu człowiekowi.  Młodzież w poetyckiej przenośni przypomniała jego dzieciństwo, młodość, kapłaństwo, wreszcie czas spędzony w Watykanie, jego cierpienie i śmierć. Wieczorek dodatkowo uświetniła prezentacja multimedialna przygotowana przez Tomasza K.

20 PAŹDZIERNIKA  2008

SPOTKANIE KOŁA PRZYJACIÓŁ BIBLIOTEKI

W poniedziałek odbyło się zebranie uczniów, którzy chcieliby współpracować z biblioteką. Najliczniejsza grupa zgłosiła się z klasy I LA. Młodzież została zapoznana z planem pracy koła, jego zadaniami i celami. Zaproponowano pracę w kilku sekcjach. Tym razem nie ma chętnego do prowadzenia strony internetowej biblioteki. W związku z tym nad aktualizacją strony będzie czuwała pani bibliotekarka. Dokumentację pracy koła prowadzić będzie Kinga Kuś, która została przewodniczącą, jej zastępcą Magda Gburczyk.

28 WRZEŚNIA 2008

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW

Po raz drugi w szkole obchodzono dzień języków. Nauczyciele języków obcych i pani z biblioteki wspólnie zorganizowali ten dzień. Na korytarzu przygotowano wystawkę, która zawierała literaturę w języku angielskim, francuskim i niemieckim. Ponadto można było obejrzeć ciekawe eksponaty z różnych krajów i udać się na wycieczkę "palcem po mapie". Asia Ziemska przygotowała plakat pt. "Warto zobaczyć". Cała impreza odbyła się przy muzyce z różnych regionów.

11 WRZEŚNIA 2008

 "POBOCZA 2008"

W czwartkowe popołudnie w naszej szkole odbyła się lekcja poezji z okazji V Międzynarodowych Spotkań Poetyckich "Pobocza 2008". Pod tą nazwą kryje się program realizowany pod patronatem i finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt.: Priorytet 2 Rozwój sektora książki i promocji czytelnictwa". W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy I LA i III LA pod opieką polonistki S. Gołaś i pani z biblioteki M. Swakowskiej. Naszymi gośćmi byli poeci: Krzysztof Kuczkowski i Łukasz Szopa (Polska) oraz Bojan Zizović (Chorwacja). Spotkanie z młodzieżą polegało  na głośnym czytaniu wierszy, ich wspólnej analizie i interpretacji. Uczniowie mieli okazję posłuchać poezji w języku chorwackim, którą tłumaczył jeden z gości. Wszyscy w skupieniu wysłuchali wierszy. Następnie uczniowie mieli chwilę na zadawanie pytań gościom. Na zakończenie Krzysztof Kuczkowski przeczytał swój utwór pt. "Barbarzyńcy", który został opublikowany dnia 6-7 września 2008 roku w "Rzeczpospolitej" w dodatku "Rzecz o książkach". Pamiątką z tej żywej lekcji z poezją są autografy złożone przez gości. 

WRZESIEŃ/PAŹDZIERNIK 2008

                             GIEŁDA UŻYWANYCH PODRĘCZNIKÓW

Po raz kolejny została przeprowadzona giełda używanych podręczników.  Pozwoliła uczniom pozbyć się zbędnych książek, a innym za  przyzwoitą cenę zakupić brakujących. Młodzież jest bardzo zadowolona z takiej pomocy udzielanej przez panią z biblioteki.  Korzystają także uczniowie, którzy do naszej społeczności z różnych powodów dołączają później. Mimo, że rok szkolny już trwa kilka tygodni, to nadal udzielana jest pomoc w zakupie używanych podręczników.

WRZESIEŃ 2008

     Początek roku szkolnego rozpoczynamy miłą informacją. Czytelnię wyposażono w 14 nowych, wygodnych krzeseł dla uczniów i krzesło dla nauczyciela bibliotekarza. Ponadto zakupiono rozdzielacze do księgozbioru. Są zielone i  z literami alfabetu. Zostały umieszczone na półkach z literaturą młodzieżową. Do regulaminów biblioteki zakupiono tabliczki z pleksi do wymiennych informacji. Bardzo ładnie prezentują się przy stanowiskach komputerowych. Na regałach z lekturami umieszczono kieszonki z pleksi, które służą do wymiennych informacji na brzegach półki. Na pomoc przewracającym się książkom przyszły podpórki wykonane z mocnej blachy stalowej. Wszyscy cieszą się, że poprawiły się warunki pracy i estetyka czytelni.