2007/2008

DZIEŃ PROMOCJI ZDROWIA

 

CZERWIEC 2008

WYCIECZKA DO BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W SĘPÓLNIE KRAJEŃSKIM

Uczennice klasy liceum profilowanego uczestniczyły w wycieczce do biblioteki publicznej. Zwiedziły czytelnię dla dorosłych, wypożyczalnię oraz czytelnię dla dzieci i młodzieży oraz znajdujące się tam wystawy. Poznały zbiory i działalność biblioteki oraz uczestniczyły w lekcji bibliotecznej na temat zasad korzystania z tej instytucji.

Uczennice klasy liceum profilowanego uczestniczyły w wycieczce do biblioteki publicznej. Zwiedziły czytelnię dla dorosłych, wypożyczalnię oraz czytelnię dla dzieci i młodzieży oraz znajdujące się tam wystawy. Poznały zbiory i działalność biblioteki oraz uczestniczyły w lekcji bibliotecznej na temat zasad korzystania z tej instytucji.

 

 KWIECIEŃ 2008

NOWE REGAŁY

 

Bibliotekę wyposażono w nowe regały. Cztery ustawiono w czytelni, jeden w drugim pomieszczeniu. Umożliwiło to lepsze rozmieszczenie księgozbioru podręcznego. Ponadto poprawiła się estetyka biblioteki. Na okna założono rolety. W związku z tym poprawił się komfort pracy przy stanowiskach komputerowych dla uczniów. 

   

14 LUTEGO 2008

WALENTYNKI

Z okazji Walentynek dziewczyny z koła bibliotecznego wykonały w czytelni gazetkę okolicznościową oraz plakaty zapraszające do udziału w poczcie walentynkowej. Wszystkich zainteresowanych proszono o wrzucanie kart do skrzynki, która znajdowała się w bibliotece. W czytelni można było skorzystać z tomików poezji z wierszykami lub spisać z Internetu.

 06 GRUDNIA 2007

MIKOŁAJKI

W mikołajki w tym roku maturzyści pisali próbną maturę. Ale dzień rozpoczęli w czytelni od strojenia choinki i czytelni. Pomagała Kamila R. z II La.  Zapanowała świąteczna atmosfera. Na czas matury próbnej szkoła wyciszyła się. Potem zamieszania zrobiła wizyta Mikołaja i jego elfów. W tej roli wystąpił Artur L. Na korytarzach zapanował gwar. Wszystkim buzie się śmiały na widok słodyczy. Mikołaj odwiedził nauczycieli w pokoju nauczycielskim oraz panie w sekretariacie. Gościom towarzyszyła Magda M., która pełniła rolę fotografa.

 

30 LISTOPADA 2007

ANDRZEJKI

Na andrzejkowe wróżenie zapraszały plakaty rozwieszone po szkole. Z tej okazji przygotowano gazetkę okolicznościową w czytelni. Tego dnia bibliotekę odwiedziła duża liczba uczniów naszej szkoły. Gościliśmy także opiekuna samorządu szkolnego  i pana Mirka. Wróżbami zajęła się Magda G. z kl. II LA. Wosk przygotowywała pani z biblioteki. Przez moment można było wyjechać w daleką podróż i spełniać swoje marzenia. Dzień upłynął w miłej atmosferze. Dowodem na to, że zabawa była udana są zdjęcia, które robiła pani.

28  LISTOPADA 2007

KONKURS CZYTELNICZY

Na pamiątkę setnej rocznicy śmierci  wielkiego artysty rok 2007 został  przez Sejm ogłoszony Rokiem Stanisława Wyspiańskiego. W szkole postanowiono uczcić tę rocznicę. Koło Przyjaciół Biblioteki wykonało gazetkę okolicznościową poświęconą temu wielkiemu artyście, który był dramatopisarzem, poetą, malarzem. Pani z biblioteki z polonistką Sylwią G. zorganizowały konkurs o wiedzy, życiu i twórczości Stanisława Wyspiańskiego, który odbył się w rocznicę śmierci czyli 28 listopada. Celem konkursu było zapoznanie uczniów z ważnymi faktami biografii, pogłębienie wiedzy o wszechstronnej twórczości artysty oraz zachęcenie uczniów do samokształcenia i korzystania z różnych źródeł informacji. Konkurs został przeprowadzony na etapie eliminacji szkolnych, dla uczniów klas trzecich, w formie testu. Najlepsze wyniki uzyskali Sebastian Ch., Małgorzata M. i Michał S. Podsumowaniem konkursu był pokaz prezentacji multimedialnej zawierającej fakty z biografii i twórczości Stanisława Wyspiańskiego.

 

 

 

21    LISTOPADA 2007

SPOTKANIE AUTORSKIE

W ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej klasa III LA uczestniczyła w spotkaniu autorskim z Anną Janko. Odbyło się ono w bibliotece publicznej. W miłej atmosferze, o którą zadbali pracownicy biblioteki rozmawiano na tematy związane z książką i twórczością. Młodzież mogła usłyszeć z jakimi problemami borykają się dzisiejsi pisarze. Opiekunem klasy była polonistka Sylwia G.

22 PAŹDZIERNIKA  2007

                MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BIBLIOTEK SZKOLNYCH

 Przygotowania do święta rozpoczęto na początku października. Ogłoszono konkurs czytelniczy "Czy znasz pisarzy w karykaturze?". Materiały pomocnicze umieszczono w gablocie przed biblioteką. Wykorzystano karykatury zamieszczone w "Bibliotece w Szkole". Na holu wykonano gazetkę okolicznościową zawierającą informacje o święcie, historię jego powstania, logo oraz certyfikat za 2006 rok. W innym miejscu szkoły, w gablocie zorganizowano wystawkę fotograficzną pt. "Z życia biblioteki 2005-2007". Ponadto wydano informator o bibliotece, który zaprezentowano na zebraniu rodziców klas pierwszych. A w dniu święta rozdawano go czytelnikom. Wszystkich odwiedzających częstowano słodyczami. Na przerwach uczniowie mogli obejrzeć pokaz multimedialny o bibliotece. Wręczono dyplomy i nagrody książkowe najlepszym czytelnikom za poprzedni rok szkolny. I miejsce zajęła Ania M. z kl. II LA, a w kategorii najlepsza klasa- III LA. Przeprowadzono konkurs czytelniczy. Spotkanie z uczestnikami urozmaicił pokaz multimedialny o ISLD. Tylko jednemu uczniowi, prawie bezbłędnie, udało się odgadnąć nazwiska pisarzy. Nagrodę książkową odebrał Mateusz S. z pierwszej klasy technikum - gratulujemy. Święto stało się okazją do lepszego poznania czytelników. W klasie drugiej zasadniczej szkoły zawodowej przeprowadzono ankietę. Świąteczne wydarzenie sfotografowano, a zdjęcia są wspaniałą ilustracją sprawozdania z obchodów dnia bibliotek.

18 PAŹDZIERNIKA  2007

  VII DZIEŃ PAPIESKI

Po raz  kolejny koło biblioteczne z paniami katechetką i bibliotekarką przygotowało dzień papieski. W tym roku zaangażowały się uczennice z klasy II LA.  Uroczystość odbyła się w czwartek 18 października.  Wieczornica upłynęła  pod hasłem "Jan Paweł II – Obrońca godności człowieka". Na ten temat przygotowano wystawkę literatury. Wykorzystano przede wszystkim zbiory biblioteki. Uczennice przybliżyły naukę Papieża. Wszyscy zaśpiewali ulubioną pieśń Jana Pawła II Barkę. Wyjaśniono  przesłanie hasła przewodniego VII Dnia Papieskiego na podstawie encykliki Ewangelium Vite, a także wszyscy wysłuchali fragmentu homilii wygłoszonej na Westerplatte 12.VI.1987 r. "Wasze powołania i zawody są różne. Musicie dobrze rozważyć, w jakim stosunku - na każdej z tych dróg - pozostaje „bardziej być” do „więcej mieć”. Ale nigdy samo „więcej mieć” nie może zwyciężyć. Bo wtedy człowiek może przegrać rzecz najcenniejszą: swoje człowieczeństwo, swoje sumienie, swoją godność. To wszystko, co stanowi też perspektywę „życia wiecznego”.„Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje „Westerplatte”. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można „zdezerterować”. Wreszcie — jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba „utrzymać” i „obronić”, tak jak to Westerplatte, w sobie i wokół siebie. Tak, obronić —dla siebie i dla innych.”. Znamienne słowa na pewno skłoniły, niektórych uczestników do zadumy i refleksji.

 

WRZESIEŃ/PAŹDZIERNIK 2007

GIEŁDA UŻYWANYCH PODRĘCZNIKÓW

 Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu uczniów mojej szkoły, po raz kolejny zorganizowałam giełdę używanych podręczników. Na początku roku szkolnego 2007/2008 rozwiesiłam informację w gablocie na korytarzu. Uczniowie chętnie przynosili swoje podręczniki przeznaczone do sprzedaży.  Z tej okazji także skorzystali absolwenci szkoły. Zainteresowanych kupnem wystawionych książek nie brakowało. Kiermasz zaplanowałam na wrzesień. Jest już październik, a  giełda dalej cieszy się powodzeniem. W ten sposób pomagam jednym uczniom pozbyć się starych podręczników, a innym za rozsądną cenę nabyć książki do nauki. W sumie giełda trwa kilka tygodni, ale dzięki temu więcej uczniów skorzysta, a ja mam satysfakcję z udzielonej pomocy licznej grupie uczniów.

28 WRZEŚNIA 2007

WYSTAWKA LITERATURY NA EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW

Inicjatorem obchodów tego dnia w szkole była pani z biblioteki. Wraz z nauczycielami języków obcych przygotowano wystawkę literatury,  która wzbogacona była o inne eksponaty z poszczególnych krajów. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli stworzyli prezentacje multimedialne, które zaprezentowano na holu szkolnym. Na przerwach młodzież mogła posłuchać muzyki w poszczególnych językach.  Może uda się wpisać ten dzień w kalendarz imprez szkolnych.

14 i 20 WRZEŚNIA 2007

WYCIECZKA DO BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W SĘPÓLNIE KRAJ.

Po raz kolejny skorzystaliśmy z możliwości obejrzenia wystawy w Bibliotece Publicznej w Sępólnie Kraj. Wycieczki dla klas: II B  (12 września), III TM ( 14 września) i I A (20 września) zorganizowała pani z biblioteki. Tym razem w czytelni dla dorosłych klasa druga i trzecia  obejrzały wystawę pt. „MLKS wczoraj i dziś”. Na wstępie pani bibliotekarka zapoznała uczniów naszej szkoły z poszczególnymi działami ekspozycji oraz podkreśliła, że wystawa została przygotowana przy współudziale mieszkańców naszego miasta i gminy, przede wszystkim lokalnych sportowców. Natomiast klasa pierwsza zwiedziła wystawę fotograficzną pokonkursową pt. ”Zapamietać wakacje...” oraz „Rodzina naszą wspólną sprawą”. Uczniowie zostali zapoznani z działalnością czytelni dla dorosłych i dla dzieci i młodzieży.  Ponadto klasa III technikum odwiedziła wypożyczalnię książek. Uczniowie zostali zapoznani z zasadami udostępniania, regulaminem i zbiorami biblioteki. W związku z koniecznością przygotowania prezentacji do matury ustnej z języka polskiego szczegółowo został omówiony dział ósmy katalogu i kartoteki. Pani bibliotekarka zachęcała do odwiedzania i korzystania ze zbiorów biblioteki.