2006/2007

CZERWIEC 2007

                      WYSTAWKA NA DZIEŃ PROMOCJI ZDROWIA

Organizacją tego dnia zajęła się pani pedagog, nauczyciel bibliotekarz i pielęgniarka szkolna.  Uczniowie przygotowali prezentację multimedialną na temat promocji zdrowia. 14 czerwca na  holu szkolnym otwarto punkt ze zdrową żywnością. Na stołach leżały m.in. truskawki, arbuzy, warzywa. Spragnieni mogli napić się soku. Tuż obok mieściła się wystawka literatury na ten temat. Zawierała książki, czasopisma, broszury i ulotki na temat zdrowia oraz zdrowego stylu życia Została przygotowana przez Koło Przyjaciół Biblioteki. Pani pielęgniarka zapraszała do punktu mierzenia ciśnienia i ważenia. To wszystko działo się na dwóch kolejnych przerwach międzylekcyjnych. Ponadto odbył się konkurs o zachowaniach prozdrowotnych. Udział wzięło 27 uczniów (I LA, II LA, II TM).  Za I miejsce nagrodę książkową otrzymała Kasia C. Za II i III miejsce dyplomy odebrali Agnieszka G. i Bartosz L.. Nagrody wręczono na uroczystym apelu kończącym rok szkolny.  

      LUTY 2007

POCZTA WALENTYNKOWA

 

 

 

   O możliwości wysłania kart społeczność szkolna dowiedziała się z plakatów rozwieszonych na korytarzach. Asia Z. wykonała gazetkę okolicznościową o Walentynkach. Zawierała ona prace plastyczne i twórczość literacką tej uczennicy. Skrzynka, przygotowana przez dziewczęta z koła, stała w bibliotece około dwóch tygodni. W czytelni dostępne były wiersze walentynkowe. Doręczaniem kart zajęła się Asia i Paulina z I LA.  W tym roku walentynkowi  listonosze nie mieli dużo pracy. Młodzież niechętnie wrzucała walentynki. Aktywnie do akcji włączyła się klasa III liceum profilowanego, która na lekcji: twórcze przeobrażenie świata, wykonała karty. 

 

 

 

     GRUDZIEŃ 2006 

SPOTKANIE WIGILIJNE

Członkowie KPB spotkali się w środę 20 grudnia w godzinach popołudniowych na spotkaniu wigilijnym. Zaproszono panią Wicedyrektor oraz ucznia, który korzysta z nauczania indywidualnego w domu, z klasy III LB Mateusza P. i jego ojca. Uroczystość rozpoczęto kolędą "Cicha noc". Na gitarze grała koleżanka  Mariola B. z kolegą Kacprem-uczniem LO. Przedstawiciele Koła zapoznali wszystkich ze zwyczajami świątecznymi. Po części artystycznej składano sobie nawzajem życzenia dzieląc się opłatkiem. Po czym był poczęstunek i wspólne kolędowanie. Stół przykryty białym obrusem był przyozdobiony elementami świątecznymi, które wcześniej przygotowały: Paulina Ch. i Emilka M. Na zakończenie wszyscy wysłuchali kolędy "Gdy śliczna Pani" w wykonaniu młodych gitarzystów.    

 

       

MIKOŁAJKI

W tym roku po raz pierwszy obchodziliśmy Mikołajki. Gość, w czerwonym stroju, krążył po szkole na dużej przerwie i rozdawał cukierki. Wędrówkę rozpoczął z biblioteki. Odwiedził także pokój nauczycielski i sekretariat. Z relacji świadków wynika, że był bardzo podobny do Jarka. Mikołaja po szkole oprowadzał kolega Artur. I tak przez chwilę w szkole zapanowała świąteczna atmosfera.  Ponadto tego dnia koleżanki z KPB przygotowały dekorację w czytelni, ubrały choinkę-miniaturkę. Nad wszystkim czuwała pani bibliotekarka.

 

Na początku grudnia koło PCK i samorząd szkolny ogłosili akcję zbiórki zabawek i pieniędzy dla dzieci ze szkoły Nr 2. Uczniowie z koła bibliotecznego także dołączyli się do tej zbiórki.

    LISTOPAD 2006

ANDRZEJKI

Podobnie jak w latach ubiegłych, w czytelni odbywały się wróżby andrzejkowe. Chętnych do poznania swojej przyszłości było wielu, a przepowiadano ją na liczne sposoby, m.in. lano wosk, wróżono z rozsypanych zapałek i kart. Można było poznać imię przyszłej sympatii przebijając szpilką papierowe serce. Wróżono także z kubków przyszłości. Całość zabaw została przygotowana przez Koło Przyjaciół Biblioteki.

    PAŹDZIERNIK 2006

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BIBLIOTEK SZKOLNYCH

W poniedziałek 23 października w naszej szkole po raz trzeci świętowaliśmy dzień bibliotek. Hasło tegorocznych obchodów to: „Czytać. Wiedzieć. Robić”. Podkreśla ono związek między czytaniem, zdobywaniem wiedzy i wykorzystaniem jej w praktyce. Wiemy, że do tego niezbędna jest dobrze wyposażona biblioteka. Nasza przekształca się, wyposażona jest w sprzęt komputerowy, wzbogacany jest księgozbiór. Największą atrakcją tego dnia był pokaz multimedialny przedstawiający najważniejsze wydarzenia z życia biblioteki. Społeczność szkolna mogła go obejrzeć na dużym ekranie, który był rozwieszony na holu szkolnym. Prezentację, pod kierunkiem pani z biblioteki, przygotował uczeń klasy III LA  Adam K. Na dużej przerwie nagrody książkowe wręczono najlepszym czytelnikom (za rok szkolny 2005/2006). W kategorii klas pierwszych zwyciężyła Kasia G., a w kategorii klas drugich Marcin W. Ponadto klasa II C uczestniczyła w lekcji bibliotecznej na temat historii książki. Wykorzystano prezentację multimedialną ukazującą dzieje książki od narodzin do współczesności. Wszyscy wypożyczający byli częstowani słodyczami. W związku z tym liczba wypożyczeń była kilkakrotnie większa niż zwykle. Przygotowano wystawkę, na której zaprezentowano nowości – książki zakupione w ostatnich miesiącach. W czytelni można było poczytać wiersze, złote myśli o książce i bibliotece oraz obejrzeć film z wieczornicy z okazji VI Dnia Papieskiego. Pani z biblioteki dołączyła do serwisu internetowego Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych http://jjk.nazwa.pl/mdbs/index.php. W tym serwisie znajdują się informacje o święcie i obchodach w Polsce oraz o  naszej bibliotece. Zapraszamy także na oficjalną stronę MDBSZ: http://www.iasl-slo.org/isld2006.html. Serwis prowadzony jest w języku angielskim.

 

WIECZORNICA Z OKAZJI VI DNIA PAPIESKIEGO

„Jan Paweł II  Sługa Miłosierdzia” to motto wieczornicy, która odbyła się we wtorek 17 października o godz. 13:40. W sali, odświętnie udekorowanej wizerunkami Ojca Świętego, przy blasku świec, zebrali się uczniowie klasy II LA, III LA i  I T, nauczyciele oraz przedstawiciele dyrekcji szkoły i rodziców. Grupa uczniów z Koła Przyjaciół Biblioteki wraz z jej opiekunem M. Swakowską, panią katechetką M. Kozłowską i ks. K. Buda przygotowali wieczornicę opartą na słowie i muzyce z aspektem liturgicznym. Uczestnicy spotkania przeszli z Janem Pawłem II szlak, na którym poszukiwali Bożego miłosierdzia. Członkowie koła przygotowali wystawkę o Papieżu, wykorzystując zbiory biblioteki oraz własne. Uczniowie złożyli deklarację chęci służenia miłosierdziu poprzez wolontariackie działania spontaniczne i zorganizowane na wzór Ojca Świętego. Na zakończenie wieczornicy wszyscy uczestnicy zaśpiewali „Barkę”- ulubioną pieśń Jana Pawła II.

 

WRZESIEŃ 2006

WYJAZD DO DĄBRÓWKI 

W piątek 22 września klasa II LA ze swoją wychowawczynią Zdzisławą M. wybrała się w odwiedziny do swojej koleżanki Sabiny D, która korzysta z nauczania indywidualnego w domu. Opiekunem wycieczki była także pani z biblioteki, która przygotowała dla Sabiny niespodziankę. Przekazała jej płytę CD ze zdjęciami z życia biblioteki. Zabrała książki z literatury młodzieżowej. Kasia G. służyła pomocą w wyborze lektury. Poinformowaliśmy koleżankę o istnieniu strony internetowej biblioteki oraz wymieniliśmy się numerami komunikatora gadu-gadu. Mamy nadzieję, że dzięki temu spotkaniu Sabina będzie miała większy kontakt z koleżankami i kolegami. I tak po raz pierwszy biblioteka wyszła do czytelnika poza swoje mury.

LEKCJA POEZJI 

 

W piątkowe przedpołudnie 15 września do naszej szkoły przybyli goście III Międynarodowych Spotkań Poetyckich „Pobocza 2006”. W spotkaniu uczestniczyli: Ivan Dobnik, Wojciech Kass, Zoran Pevec, Tanja Petelinek ze Słowenii oraz tłumaczka. Uczniowie gorącymi brawami przywitali gości. Poeci przeczytali kilka swoich wierszy i udzielali odpowiedzi na pytania młodzieży. W spotkaniu uczestniczyła absolwentka naszej szkoły Ewelina N., która wydała tomik poezji. Zaprezentowała kilka swoich wierszy.„Poezja jest czymś wyjątkowym, posługujemy się językiem odświętnym. Niekiedy musi upłynąć sporo czasu, zanim napiszę wiersz, z którego jestem zadowolony’- tłumaczył Wojciech Kass. Była to żywa lekcja poezji, ciekawe przeżycie dla uczniów naszej szkoły. Spotkanie przygotowały nauczycielki języka polskiego we współpracy z panią z biblioteki, która przygotowała wystawkę książek znanych poetów oraz poetów regionalnych. Wyjątkowa lekcja poezji przebiegła w miłej atmosferze przy blasku świec i dekoracji w kolorach jesieni.

 

WYCIECZKA 

Po raz kolejny skorzystaliśmy z możliwości obejrzenia wystawy w Bibliotece Publicznej w Sępólnie Kraj. Wycieczki dla klas: II C (6 września), III LB (13 września) i II LA (18 września) zorganizowała pani z biblioteki. Tym razem w czytelni dla dorosłych obejrzeliśmy wystawę pt. „Kwiaty w literaturze , sztuce i przyrodzie”. Na wstępie pani bibliotekarka zapoznała uczniów naszej szkoły z poszczególnymi działami ekspozycji oraz podkreśliła, że wystawa została przygotowana przy współudziale mieszkańców naszego miasta i gminy - hobbystów i lokalnych twórców. Na całość ekspozycji składały się następujące działy: Mowa kwiatów; Kwiaty w filatelistyce; Kwiaty w tytułach książek; Kwiaty w poezji; Kwiaty, które leczą; Kwiaty haftem malowane; Impresje kwiatowe oraz Kwiaty na cały rok. Ponadto klasa II LA odwiedziła wypożyczalnię książek. Uczniowie zostali zapoznani z zasadami udostępniania, regulaminem i zbiorami biblioteki. W związku z koniecznością przygotowania prezentacji do matury ustnej z języka polskiego szczegółowo został omówiony dział ósmy katalogu i kartoteki. Pani bibliotekarka zachęcała do odwiedzania i korzystania ze zbiorów biblioteki. Poszczególne klasy obejrzały także powakacyjną wystawę w czytelni dla dzieci i młodzieży. Uczennice z klasy II LA: Małgosia i Marta wyraziły chęć współpracy z tą czytelnią. Będziemy śledzić ich zaangażowanie.

INSTALACJA INTERNETOWEGO CENTRUM MULTIMEDIALNEGO

        W czasie wakacji (9sierpnia 2006) biblioteka została wyposażona w nowoczesny sprzęt: 4 stanowiska komputerowe dla czytelnika z dostępem do Internetu, z oprogramowaniem multimedialnym (Powszechna Encyklopedia Multimedialna PWN, Słowniki PWN: języka polskiego, wyrazów obcych, ortograficzny i poprawnej polszczyzny oraz Atlas Świata PWN). Komputery posiadają nagrywarkę DVD. Ponadto czytelnicy mogą korzystać z drukarki, skanera i kserokopiarki.

 

 

 

Biblioteka pracownię otrzymała w ramach projektu wdrażanego przez MENiS: „Internetowe Centra Multimedialne w Bibliotekach Szkolnych i Pedagogicznych” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Nowy sprzęt umożliwi uczniom zdobywanie i przetwarzanie informacji dostępnej przez sieć Internet oraz informacji multimedialnej, jednocześnie wdrażając do samokształcenia i samodzielnego poszukiwania. Zapraszamy uczniów do korzystania z nowej pracowni.