2005/2006

8 MAJA 2006 - WYCIECZKA DO BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ 

Grupa ucząca się języka niemieckiego z klasy II LA wybrała się na wycieczkę do Biblioteki Publicznej w Sępólnie Kraj. W czytelni dla dorosłych uczniowie obejrzeli pokaz multimedialny i wystawę o symbolach narodowych Polski. Wystawa i pokaz z okazji Dnia Flagi przypomniał wszystkim historię godła, hymnu i flagi. 
         Następnie, w czytelni dla dzieci i młodzieży, podczas lekcji bibliotecznej uczniowie poznawali historię książki. Obejrzeli fragmenty filmu przedstawiające stare, pięknie oprawione książki.
         Na pożegnanie Marcin W. podziękował za miłe spotkanie i przekazaną wiedzę oraz złożył życzenia i wręczył kwiaty z okazji Tygodnia Bibliotek.  

  21 KWIETNIA 2006 - DRZWI OTWARTE W SZKOLE

Tego dnia gościliśmy w naszej szkole gimnazjalistów z pobliskich szkół. Poszczególne grupy odwiedzały także szkolne centrum biblioteczno-informacyjne. Podczas spotkania zapoznano młodzież z działalnością i zbiorami biblioteki. Pokazano stronę internetową biblioteki i szkoły. Z wielką ciekawością oglądano kroniki szkoły.  

  10 KWIETNIA 2006 

W poniedziałek na uczniów czekała miła niespodzianka. W czytelni zostały podłączone cztery nowe komputery, drukarka i skaner. Każdy komputer został wyposażony w słuchawki. Od tego dnia każdy może korzystać z programów dźwiękowych.   

  21 MARCA 2006 - DZIEŃ WIOSNY

Tego dnia odbyły się tylko trzy lekcje. Uczniowie świętowali początek wiosny.  W czytelni młodzież korzystała z różnych źródeł. Na ten dzień zakupiono czasopisma młodzieżowe. Maturzyści wolny czas wykorzystali do poszukiwania literatury do prezentacji maturalnych, sporządzali z pomocą bibliotekarza opisy bibliograficzne.

LUTY 2006 – POCZTA WALENTYNKOWA

W związku z tym, że w tym roku Walentynki wypadły w czasie ferii, już 6 lutego w bibliotece została uruchomiona Poczta Walentynkowa. Dla wszystkich, którzy chcieli swojej bliskiej osobie przesłać kartę z życzeniami lub pozdrowieniami, koleżanka Kasia C. z klasy I LA przygotowała skrzynkę pocztową. Wszystkie karty trafiły do adresatów w piątek 10 lutego. Tym miłym akcentem rozpoczęliśmy wakacje zimowe.  

  GRUDZIEŃ 2005 -  KIERMASZ KSIĄŻEK

W dniach od 13.12.05 do 19.12.05 w bibliotece szkolnej, przy współpracy Biblioteki Publicznej w Sępólnie, przeprowadzono KIERMASZ KSIĄŻKI. W ofercie „Księgarni Przy Bibliotece” znalazło się około 100 książek z różnych dziedzin: począwszy od bajek poprzez literaturę przyrodniczą, obyczajową, po książki popularnonaukowe i słowniki oraz wydawnictwa związane z maturą. Uczniowie dzięki tej formie promocji mieli możliwość kontaktu z książkami, mogli je obejrzeć, kupić lub odłożyć na miejsce. Chociaż więcej było oglądających niż kupujących, to kiermasz na pewno zbliżył uczniów do książki i biblioteki. 

  29-30 LISTOPADA 2005 - ANDRZEJKI

Zgodnie z tradycją w wigilię imienin Andrzeja w szkolnej bibliotece obchodzono Andrzejki. We wtorek 29 listopada o godz. 9:40 rozpoczęto wróżenie. Nad przebiegiem całej imprezy czuwały uczennice z klasy I LA, które na każdej przerwie międzylekcyjnej wróżyły wszystkim chętnym uczniom. Były m.in.  wróżby z zapałkami i datami urodzin. Kłucie serca i poznanie swego wybranka lub wybranki wprawiło młodzież w doskonały nastrój. Przeprowadzono wróżbę z różnymi przedmiotami pod „kubkami przyszłości”. Tradycją stało się lanie wosku i odczytywanie uzyskanych figur. Nad tym czuwał nauczyciel bibliotekarz. W kolejce ustawiali się także chłopcy. W czytelni chętni uczniowie mogli poczytać o innych zwyczajach i obrzędach związanych z Andrzejkami. Bibliotekę tego dnia odwiedziło wielu uczniów, a wróżby cieszyły się dużym powodzeniem. Dzień minął w miłej atmosferze. 

Następnego dnia klasa I c ZSZ uczestniczyła w lekcji bibliotecznej, podczas której zapoznano uczniów ze zwyczajami i obrzędami andrzejkowymi oraz przeprowadzono wróżenie, m.in. lano wosk na wodę. 

24 PAŹDZIERNIKA 2005 

Po raz drugi w naszej bibliotece obchodzono Międzynarodowe Święto Bibliotek. Dzień ten został włączony do kalendarza imprez szkolnych. Akcję nagłośniono za pomocą plakatów. Klasa II LA i III LB uczestniczyły w lekcjach bibliotecznych, na których uczniowie wybrali się w wirtualną podróż do Biblioteki Aleksandryjskiej oraz zapoznali się z historią książki. Wszyscy chętni mogli obejrzeć stronę internetową szkolnego centrum biblioteczno-informacyjnego lub poczytać złote myśli o książkach, bibliotekach i czytaniu. Na dużej przerwie wręczono dyplomy i nagrody książkowe dla najlepszych czytelników w roku szkolnym 2004/2005. Nagrodzono Małgosię Sz. i Marcina W.  – GRATULUJEMY. Tego dnia wzrosła liczba odwiedzających bibliotekę. Miłym akcentem tego uroczystego dnia była wizyta w bibliotece  ucznia klasy II LB Mateusza P. Wszyscy wypożyczający otrzymali słodkie niespodzianki.

 

21 PAŹDZIERNIKA 2005  

W piątkowe popołudnie w czytelni odbyło się „Spotkanie z poezją Karola Wojtyły”. Uczestniczyły  uczennice: Ewelina B., Małgorzata K., Ewa M.,  Dorota M. (kl. Ic); Magda M.,  Justyna W. (kl. II La); Paulina Ch., Karolina M. (kl. II LB);  Izabela B., Małgorzata Sz.(kl. III LB). Spotkanie rozpoczęło się wysłuchaniem fragmentów „Tryptyka rzymskiego” czytanych przez aktora Teatru w Krakowie. Podczas spotkania uczestnicy zapoznali się z twórczością literacką Ojca Świętego. Wszyscy z zaciekawieniem i w skupieniu wsłuchiwali się w wiersze czytane przez uczennice. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, którą dodatkowo wzbogacił blask świec i dekoracja czytelni. W ten sposób uczczono 27 rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II i V Dzień Papieski.

 

18 PAŹDZIERNIKA 2005  

W czytelni odbyła się wyjątkowa lekcja. Uczniowie klasy II c zsz uczestniczyli w lekcji religii poświęconej  Papieżowi. W przygotowaniu lekcji brały udział m.in.: Aneta Sz., Teresa Ch. Na lekcji skupiono się na 27 rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II. O konklawe 1978 i pierwszych dniach pontyfikatu opowiadały: Aneta i Teresa. Po czym obejrzano fragment filmu dotyczący wyboru Karola Wojtyły na Papieża. Paulina wspomniała o twórczości Ojca Świętego oraz przeczytała jego wiersze. Z płyty CD uczniowie wysłuchali fragment „Tryptyku rzymskiego” czytanego przez aktora teatru. W wyjątkowy nastrój wprowadziły wszystkich pieśni śpiewane Papieżowi podczas pielgrzymek: Barka, Abba Ojcze. Podczas lekcji uczniowie korzystali ze zbiorów biblioteki. Lekcja odbyła się przy współpracy katechetki z nauczycielem bibliotekarzem.

19 WRZEŚNIA 2005

Uczeń klasy II LB Jarosław Oberzkalski przy współpracy nauczyciela bibliotekarza  M. Swakowskiej podjął się prowadzenia strony internetowej biblioteki. W poniedziałek 19 września strona już funkcjonowała. Zapraszamy do odwiedzania.

 

 

9 WRZEŚNIA 2005  

Klasa II LA udała się na wycieczkę do Biblioteki Publicznej w Sępólnie Kraj. w celu zapoznania się z działalnością tej placówki, zasadami udostępniania, regulaminami i zbiorami biblioteki. Bibliotekarka szczególną uwagę zwróciła na książki przydatne do matury i na umiejętność wyszukania ich w katalogach. Młodzież, w czytelni dla dorosłych, wysłuchała prelekcji i obejrzała wystawę na temat: „Ludzie wpisani w historię Sępólna”. Na zakończenie wszyscy miło czas spędzili w czytelni dla dzieci i młodzieży oglądając  wystawę prac młodych twórców, które powstały w czasie wakacji. Z przyjemnością wszyscy obejrzeli prace plastyczne uczennicy naszej szkoły (klasy II C) Justyny K.